Hüseyin Oymak

Hüseyin Oymak

Çevirmen
8.9/10
137 Kişi
·
310
Okunma
·
0
Beğeni
·
42
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
524 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Kesinlikle herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. Kitabın ben lisedeyken yazılmamış olması çok üzücü. Çoğu kişi gibi ben de bir hayalim olmadan, sadece puanıma göre, kendimce iş bulma garantimin olduğu bir bölüm seçtim. Okullarda fizik, kimya, biyoloji o kadar göz korkutucu ve anlamsız anlatılıyor ki insanlar gerçekten olan ilgisini de kaybediyor. Keşke liseye başlayanlara ders kitapları yerine bu tarz kitaplar okutulsa.
Lise hayatım boyunca fizik hep beynimi yakan, iğrenç formüllerle dolu bir ders oldu. Ama yazarın kitapları, insanı fiziğe hayran bırakıyor. Fiziğin biyoloji ve kimyayla iç içe ilerleyişini, o nefret ettiğim formüllerin günlük hayatı nasıl yönlendirdiğini o kadar basit ve anlaşılır anlatıyor ki insanı fen bilimlerine hayran bırakıp öğrenmeye teşvik ediyor . Şahsen kitabı okurken yaptığım ufak çaplı araştırmalarla edindiğim bilgi 16 yıllık eğitim hayatımda öğrendiğimi geride bıraktı. ( Kendi isteğinle, kendi çabalarınla öğrendiğin bilginin kesinlikle çok farklı bir hazzı oluyor.)
Sırf kitaplığımda olduğu için okumaya başladığım ama sonra elimden bırakmak istemediğim bir kitaptı. Kitabı okurken bazen karamsar bazen umutlu çoğu zaman bilgiye aç hissediyorsunuz kendinizi. Keşke 50-60 yıl sonra dünyaya gelseydim diyorsunuz. Sonra vazgeçiyorsunuz, sonra tekrar keşke diyorsunuz :)
Çevremdeki herkese okutmak istiyorum bu kitabı ama kitap konusunda çok cimriyim. Kitaplarımı başkalarıyla paylaşırken içim gidiyor. Yine de çevremdekiler de okusun diye bir tane daha sipariş verip millete zorla okutmayı düşünüyorum.
454 syf.
·Puan vermedi
Bir kitap, bir insanın geleceğini değiştirebilir mi, evet. Çünkü bu kitap yıllardır istediğim mesleği değiştirmeme sebep oldu. Bu zamana kadar tıp istiyordum. Üniversite sınavıma aylar kala aniden yıllardır hayalini kurduğum meslekten vazgeçip "mühendislik istiyorum" deme sebebim bu kitaptır.

TEDX konuşmaları dinlemeyi çok severim. Yine bir gün Youtube da TEDX dinlerken altta Emin Çapa 'nın bir konuşmasını gördüm. İsmi çok dikkatimi çekmişti:Türk hamamlarında suyun kaldırma kuvveti neden yok?" Daha sonra bu tarz videoları daha çok izlemeye ve bunun üzerinde düşünmeye başladım. Geleceğin Fiziğine de Emin Çapa' nın videosunda öneri olarak gördükten sonra başladım ve iyi ki de başlamışım.

Ufkumuz ne kadar darmış,teknoloji bu kadar gelişirken biz neredeymişiz, nasıl tüm buluşlardan bir habermişiz... İşte bunlar üzerinde düşünerek günlerimi harcadım. Dünyanın hep böyle sürmeyeceğini, geleceğin şu andan çok farklı olacağını ve bunu şimdiden göremeyen milletlerin gelecekte refah içinde olamayacağına kanaat getirdim. Ve tüm bunların sonucunda karar verdim: "Gelecek mühendisliktedir, ülkemi geliştirmek için mühendis olmalıyım."
Tabiki bunlar benim görüşlerim. Kesinlikle diğer meslekleri kötülemek gibi bir niyetim yok.

Kitabın dünyaya bakış açınızda az çok değişiklik yapacağına inanıyorum. Önünüzde böyle bir gelecek rehberi varken kaçırmadan okuyun derim.

Kısa bir not: Kitaptaki gelecek tahminleri boş tahminler veya uydurmaca değildir. Şu an temeli atılmış teknolojinin geliştikçe neye dönüşeceği, nerede ve nasıl kullanılacağını anlatılmaktadır. Üstelik bunlar tek kişinin görüşünden ibaret değil. Bir çok saygın bilim insanının incelemeleri de kitaba dahildir.

Keyifli okumalar dilerim :))
454 syf.
·80 günde·Puan vermedi
Harikulade bir kitap okudum dostlarım..!

Adı sizi yanıltmasın, salt bilim kitabı olduğunu düşünmenize sebep olup anlaşılamama kaygısından mütevellit gözünüzü korkutmasın..
Zira bilindik bilim kitaplarından oldukça farklı bu kitap; okurken insanı yormuyor, kesinlikle keyif veren bir anlatımı var..
Sadece bilimden de bahsetmiyor; tarih, ekonomi, siyaset, mitoloji vb gibi konular da var bu kitapta..

Genel kültürünüze level atlatacak bu kitabı tüm okurların okumasını ve kütüphanesinde bulundurmasını hatta başucu kitabı yapmasını öneriyorum..

Okuyunuz efendim..!
454 syf.
Geleceğin Fiziği kitabı isminin yarattığı çağrışımlarla ütopik bir içeriğe sahip olacakmış gibi bir izlenim verebiliyor, fakat daha çok günümüzde süregelen bilimsel araştırmaların varacağı noktaları göz önüne seren bir çizgiye sahip.
Bunu yazarın kendisi de kitabın başlarında belirtiyor.
O nedenle hayal gücünün sınırlarının zorlandığı bir içerik çıkmıyor karşınıza, bir Jules Verne'in 1960 Paris'ini veya Ay'a yolculuğu yüksek doğruluk paylarıyla kaleme almış olması gibi bugünden duyduğunuzda, "Yok artık!" dedirtecek şeyler çıkmıyor.
Bunu Kaku da belirtiyor ve gelecek vizyonuna sahip roman ve filmlerdeki fikirlerden kendi satırlarında yararlanıyor.
Bu durum -her ne kadar yazar, bilim insanlarını toplum içinde üst bir yere oturttuğunu ima ediyor olsa da- romancıların, hikaye yazarlarının ve senaristlerin hayal güçlerinin önemini de göstermiş oluyor.

İçerik yönüyle daha çok dünya bilimi nelerle meşgul oluyor ve bu araştırmalar nereye varabilir, sorularının yanıtlarını buluyorsunuz.
Bunun yanında yazarın dünyadaki eğilimlerin ne yöne doğru olduğu ve nereye varabileceği hakkında da altı çizilecek sonuç çıkarmaları mevcut.
454 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Geleceğin Fiziği, bilgisayar, yapay zeka, tıp, nanoteknoloji, uzayda yolculuk gibi konularda 2100 yılına kadar gerçekleşmesi muhtemel gelişmeleri yakın gelecek, yüzyıl ortası ve uzak gelecek olarak ayırarak okuyucusuna aktarıyor. Ufkunuzu açan ve bilimin gücünü çarpıcı şekilde ortaya koyan bir kitap. Önemli olan insanlığın bu gücü hangi yönde kullanacağı...
454 syf.
·10/10
Bilim kurgu okumayı sevmeyenler için ideal bir kitap.Her ne kadar geleceği anlatsa da mantık çerçevesinde anlatıyor ve muhtemelen denilenlerin de bir çoğu gerçekleşecek.Kitaba mutlaka yaşarsak 2030 2070 ve 2100 yıllarında da bakılmalı.ve karşılaştırılmalI.Gerçekten heyecan uyandırabilecek şeyler bekleniyor..
454 syf.
·10 günde·7/10
Beğendim. Fantastik öğeleri barındırmayan, 2010 yılının mevcut teknolojik yeniliklerini baz alarak muhtemel 21. Yüzyılın yaşamımıza kazandıracağı şeyleri ve hayatımızı nasıl şekillendireceğini ve değiştireceğini anlatmış. Mevcut ilerleyişin gelecekte neleri sağlayacağını, nasıl görüneceği ve peşinden neleri doğurabileceğini anlatan oldukça ufuk açıcı bir kitap. Özellikle henüz üniversiteye başlamamış veya bölümünü değiştirecek olanlar okumalı ve yakın gelecekteki bazı mesleklerin giderek kaybolacağının farkındalığıyla tercih yapmalılar. Kesinlikle kayda değer ve mesleklere bakış açınızı fazlasıyla değiştirecektir.
Pek çok yenilikten bahsediliyor ve neredeyse hepsini heyecanla okudum.
Anlatımı çok güzel, zor gibi görünen konuları çok iyi kavrıyorsunuz, kitaptan resmen bilgi akıyor ve bilim ile alakalı büyük ölçüde güncelleniyorsunuz. Mutlaka okuyun. Geleceğin Fiziği Michio Kaku
454 syf.
·70 günde·Beğendi·10/10
Geleceğe giden yolun 9 ana başlıkta toplandığı güzel ve heyecan verici bir kitap. Michio Kaku kısa zamanda bilim ve teknolojinin geldiği yerin bir fotografını çekerek, gelecek yılları da kategorilere ayırıp dünyayı özetlediği bir eser. 2030 - 2070 2100 tarihlerinde nelerin bizi belediğini, bilimsel gelişmelerin bu tarih noktalarında bizleri hangi olanakların beklediğini anlatmış, Kitapta teknoloji ve bilime dayalı olarak, sağlık, bilişim, sosyal durum irdelemesi yaptığı kitabını okumanızı tavsiye ederim. Akıcı ve anlaşılır bir kitap. Gereksiz dipnotlar olsa da belli süreden sonra bakmamaya alışıyorsunuz (Çevirmen genelllikle üniversite ve kitap isimlerinin İngilizce isimlerini dipnot olarak işaretlemiş). Bunun yanında çevirmenin emeğini de yadsımamak gerekir. Anlaşılır olmasında emeğinin çok olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla...
454 syf.
·9/10
Şu an prototip halinde olan bir takım aletlerden, cihazlardan, laboratuvar aşamasındaki deneylerden yola çıkarak bir gelecek portresi çiziyor. Ufuk açıcı bir kitap.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 310 okur okudu.
  • 57 okur okuyor.
  • 588 okur okuyacak.
  • 26 okur yarım bıraktı.