Hüseyin Özkan

Hüseyin Özkan

Tasarımcı
8.3/10
458 Kişi
·
1.744
Okunma
·
0
Beğeni
·
203
Gösterim
Adı:
Hüseyin Özkan
Unvan:
Tasarımcı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
186 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İncelememi iki kısım olarak yapacağım.
I. Kısım:
Sherlock Holmes duymayanız yoktur sanırım. pek çok filmi ve dizisi mevcut. 1887'de başlayan ve tüm dünyanın tanıdığı meşhur dedektif Sherlock Holmes ve doktor Watson maceralarının ilk kitabı.
Polisiye kitaplara başlamayı düşünenler için iyi bir başlangıç olabilir. Holmes ile Watson'un nasıl bir araya geldiklerini öğrenecek ve Holmes'un kendine öz sezgisel yeteneğiyle küçük ayrıntılardan çıkardığı isabetli tahminlere hayranlık duyacaksınız. Su gibi akıp gidecek okuduklarınız.
II. Kısım
Birdenbire ne oluyoruz Sherlock Holmes nerede gibi şaşkınlık geçirdiğimiz Mormonlar bölümü. Bir an durup ben başka bir kitabımı okuyorum diyebileceğiniz kitabın ikinci kısmı. Kitabın kapağına bakıyorum, kitap doğru ama bu Mormonlarda nerden çıktı. Bana Sherlock Holmes'i geri verin. Aslında konu fena değil, bir başka kitap olsa zevkle okuyacağım bir konu. Fakat ben Sherlock okumak istiyorum. Bu yüzden kitabın bu sayfalarında okurken zorlanmadım dersem yalan olur. Neyse ki olaylar Sherlock Holmes'a bağlandı da rahatladım.
Son olarak Sherlock Holmes kitaplarına başlamak isteyenlerin başlangıç kitabı bu kitaptır.

Keyifli Okumalar...
208 syf.
·2 günde·10/10
Kütüphanede eğitim fakültesi dekanının bütün öğretmenlik okuyanlara okutulması için kütüphane müdürüne söylemiş ve başka bir kitap alırken bu kitapla tanıştım diyebilirim. Bir öğretmen adayı olarak üniversite üçüncü sınıfta bu kitapla karşılaşmak bana çok iyi geldi gerçekten, öğretmen nedir bunu çok iyi anlıyorsunuz bu kitabı okuyunca. Bir meslek olarak öğretmenlik yapmak ve öğretmen olmak arasındaki farkları bize anlatıyorlar. Kitabın içinden iki örnek vermek istiyorum bir kısımda bir öğretmen çocuğu azarlaması sonucu çocuk öğretmenden nefret etmiş hatta okulu bırakmıştır burda öğretmenliğin aynı zamanda bir insanın sadece eğitimine değil kaderine dokunduğumuzu belirtiyor. Çok üzücü ki genelde okulda ki öğretmenlerin tümü kazanç elde etmek yani bir meslek olarak yapmaktadır ve sinirlendiğinde bağırıp çağıran kişilerdir, birey - birey ilişkisi yerine öğretmen - öğrenci ilişkisi içerisinde olan öğretmenler oldukça fazla. Şuan dahi öyle öğretmenlerimin olduğunu söyleyebilirim üniversitede bile notla tehtit eden öğretmenler vs ne yazık ki var. Bir öğretmen hatası bir çocuğun kaderini olumsuz etkileyebilir... İkinci örnekte ise lise 2. Sınıf bir öğrencinin günlüğünden alıntı kısım koyulmuş. Çocuk ailesinde yaşanan olaylar sebebi ile o gün çok mutsuzdur ve sinirlidir. İlk derste bir hocası dikkatsizliğinden ona bağırıp çağırır ve kızar. İkinci dersinde öğretmen sınıfa girer ve derisini anlatıp gider hiç kimseyi umursamadan. Üçüncü öğretmen ise onunla çıkışta konuşmak istediğini belirtir ve ona bir derdi olup olmadığını sorar, bana anlatabilirsin diye yanında olur. Bu öğretmen onun kalbine dokunan hiçbir zaman unutamayacağı biri olarak kalacaktır o çocuk için. Kitapta öğretmen farkı olarak öğretmenlerin, öğretmenlik yapmak değilde öğretmen olmasına değinmektedir. Bir öğretmen adayı olarak bu kitabı okuduğumda kendimi daha değerli hissettirdi ve öğretmenlik mesleğinin ne kadar güzel bir meslek olduğunu bana tekrar hatırlattı. Kitabı tüm öğretmenlik okuyanların kesinlikle okumasını belirtiyorum ve onun dışında kurs öğretmenlerininde müzik kursları , spor kursları ve bir çok faaliyet türü kurslarda ki öğretmenlerin de okuması gerekli. İnsan hayatı boyunca sürekli öğrenecek ve öğreterektir siz yeterki öğrenmeye açık biri olun bugün öğretmenizim belirttiği cümle ile incelemeyi tamamlıyorum "bir çobandan bile öğreneceğiniz bir sürü şey olacaktır siz yeterki öğrenmeye açık olun". Öğrenmeye açık tüm okurlara iyi okumalar.
208 syf.
·2 günde·7/10
Her öğretmenin okuması, üzerine düşünmesi gereken eğitim üzerine yazılmış bir başucu kitabı.
Kitap 'öğretmenlik yapmak' ve 'öğretmen olmak' kavramları arasındaki farklardan bahsetmekte. Kitabı okuduktan sonra hiç bir eğitimcinin bambaşka bir insana dönüşeceği söylenemez fakat nitelikli birer öğretmen olmak için yol gösterebilir. Tavsiye ediyorum, iyi okumalar.
208 syf.
·22 günde
Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan'ın soru cevap konuşmalarından oluşan, bizlere öğretmen olmak ile öğretmenlik yapmanın derin farklarını gösteren, tüm öğretmenlerin, öğretmen adaylarının ve ailelerin okuması gereken teorik bir kitap.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
️️"Bence eğitim bir cümledir."
Bir cümle; özne, nesne, tümleç, zarf ve yüklemden oluşur. Eğitim de tıpkı cümle gibi, öznesi, nesnesi, tümleci ve yüklemi olan bir yapı veya sistemdir. Yani eğitim, belli unsurlardan oluşan ve bütünlüğü olan bir kompozisyondur. Ve bu bütünlüğün, idareciler, öğretmenler, ebeveynler, öğrenciler; geçmiş, bugün, gelecek; aile, toplum; ders kitapları, programlar ve teknolojik araç gereçler gibi unsurları vardır. Bence eğitim, işte budur. Yani bir cümle gibi, birbiriyle ilişkili öğelerden oluşan bir sistemdir.
️ Eğitimin en asli öğesi, bana göre öğretmendir. Çünkü öğretmen eğitimin başlatıcısı, geliştiricisi, uygulayıcısıdır.
️ "Eğitimde özne öğretmense, nesne de öğrenci mi aceba?"
Öğretmene yapılan özne vurgusu, haklı olarak, eğitimin unsurlarından biri olan öğrencinin de 'nesne' olduğuna dair bir çağrışım uyandırmaktadır. Ancak ben, öğrenciyi de 'özne' olarak görmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü öğretmenin varlığı doğrultusunda öğrenci de kendini ve davranışlarını değiştirerek özne pozisyonunu alabilir ve almalıdır da.
️ Kitap Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan'ın Eğitim, öğretim ve ÖĞRETMEN hakkında konuştukları sorular ve cevaplardan oluşuyor. Eğitimcilerin okuyup, yararlanabileceği bir eser. Ufuk açıcı, yenileyici ve destekleyici bir kitap olmuş. Tavsiye ederim.
352 syf.
·9/10
Kitap beni derinden etkiledi. Fransa ve İngiltere arasında Fransız ihtilalinin haklı ama bi o kadar kanlı günlerinde geçiyor hikaye. Masumlar acı çekecekse savaşın ya da puslu barışın ne anlamı var, masumlar ölecekse haklı olmak neye yarar... diye düşündürdü beni. Siyah lale kitabındaki ki kasvetli zindanları hatırlattı bana. Nereye baksan vahşet, acı, kin, zulüm , gözyaşı, acıdan kalpleri katılaşmış insanlar. Çocukluğunda çok acılar zulümler görmüş bir kadının kimseye en ufak bi merhamet beslememesi insanın kanını donduruyor. Elinde örgü gördüğüm her kadın bana Defarge’ı hatırlatacak sanırım.
Ben de kendi adıma acılarımın vicdanımı törpülemesinden, beni değiştirmesinde korkarım hep.
208 syf.
·2 günde·9/10
"Öğretmen, tıpkı bir cümlenin öznesi gibi eğitimin en temel öğesidir ve eğitim, öğretmenle başlar; tıpkı cümlenin özne ile başlaması gibi."

Kitabın üzerinde durduğu temel nokta öğretmen olmak ve öğretmenlik yapmak. Kitabı okuduğunuz da bu ikisinin arasında oldukça büyük farklar olduğunu görüyoruz. Keşke öğretmenler, öğretmenlik yapmak yerine öğretmen olabilseler.

Geleceğin bir öğretmen adayı olarak bu kitabı oldukça faydalı buldum. Soru cevap şeklinde olan anlatım, insanı sıkmıyor ve yer yer Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan'ın yaptığı anekdotlar sayesinde okumak daha da keyif verici oluyor.

Eğitimle ilgili kitaplar da hep katılmadığım birkaç nokta olurdu ancak bu kitap da böyle bir şey karşı karşıya kalmadım.

Öğretmenler için oldukça faydalı ve güzel bir çalışma olmuş.
208 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Her öğretmenin ve öğretmen adayının okuması gereken bir kitap. Öğretmenliğin hiç bitmeyen ve bitmeyecek olan bir öğrenme süreci olduğunu akıcı bir dille ifade etmiş. Ayrıca yazarlarla aynı okulda okumaktan dolayı gurur duydum.
208 syf.
·12 günde·7/10
Kitap sohbet havasında yazıldığı için açıkçası biraz ağır ilerliyor. Kitapta "öğretmen olmak" ve "öğretmenlik yapmak" arasındaki fark açıklanmaya çalışılmış. Bazı yerler tam nokta atışı olmuş ki gerçekten önemli görüp altını çizdiğim yerler fazlasıyla vardı, bazı yerlerde de o kadar çok aynı şeyler tekrarlandı ki hızlıca geçmeye çalıştım. Kitabın hem olumlu hemde olumsuz (tekrarlanması gibi) yanları var lâkin öğretmen ve öğretmen adaylarının okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
208 syf.
·9/10
Öğretmen sadece bir meslek adı değildir. Ruha dokunmak,gelişmek ve geliştirmek... öğretmenlik yapılmaz; Öğretmen OLUNUR.
Kitabı görünce hemen alıp okudum. Icindekiler bildiklerimden yada hissettiklerimden farklı değildi... Yine de iyi ki okumuşum...

Yazarın biyografisi

Adı:
Hüseyin Özkan
Unvan:
Tasarımcı

Yazar istatistikleri

  • 1.744 okur okudu.
  • 76 okur okuyor.
  • 1.044 okur okuyacak.
  • 34 okur yarım bıraktı.