Hüseyin Şengül

Hüseyin Şengül

Yazar
7.5/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
56
Gösterim
Adı:
Hüseyin Şengül
Unvan:
Yazar
Ve sanki yıldızlar ve ay bana bir şeyler iletiyor: "insan çok büyük ve kutsal bir varlık ama, kainat ve varoluş karşısında bir hiç" İnsan, hiçliğe aktıkça demlenir, olgunlaşır.
Aidiyet duygusuna saygılıyım... Kimlikler yoluyla ifadenin hak ve özgürlüğünü, hukukunu savunmakla birlikte bütün bunları, insan varlığının temelinde ve onun evrenselliğinde görüyorum. İnsan olmanın mihenk taşı, vicdandır;
bütün bunları diyebilmeyi ve bu temellerde zihin dünyamızı kurabilmeyi düşlüyorum....
Böyle bir dünyayı içselleltirmek....
İnsan olmak, işte hepsi bu!!!
Türkiye'de mimari dokusuyla, yerleşim planlarıyla çağdaş, modern kentlere rastlamak mümkün değil. Ülkemizde yakın tarihe tekabül eden kent planına ve mimarisine sahip ilk kent, Kars. Onu da Ruslar yapmış.
Hüseyin Şengül
Sayfa 152 - 5N ARTI 1K Yayınları
Kimlikleri aracılığıyla kendilerini ifade eden insanlar özgürleşmedikçe, evrensele ulaşmadıkça, geceleyin parlayan hançer gibidir. Cezbedicidir, ürkütücüdür, ihanete ve katl'e hazırdır; yiğittir, korkaktır, haindir, özverilidir, paylaşımcıdır, dışlayıcıdır.
Birini yapmak için diğerini yıkmak! Aslında durumu korkunç kılan şey, bu olanların arka planında yer alan zihniyet ve bu zihniyetin ideolojik bilinç/tavır yapısı; kimliksel varoluş ancak, "ötekinin" kimliksel yok oluşuna bağlı kılınmış ki, işte Sartre'ın dediği gibi "insan, insanın cehennemi" olmuş
Hüseyin Şengül
Sayfa 25 - 5 n 1 K artı yayınları
Doğanın milyonlarca yılda oluşturduğunu, birkaç yılda yok etmenin ne anlama geldiğini sık düşünmemiz gerek. İnsanın doğaya ihaneti ile insanın insana ihaneti arasında nasıl ortak yanlar var, hiç düşündünüz mü?
Hüseyin Şengül
Sayfa 38 - 5n 1k yayınları
İnsanların bencil olmayı bırakıp, ortak çıkarları kendi çıkarlarından üstün tutmaları gerekiyor. Bunu yapabildiysek, komünizm başarılı olurdu. Yoksa, şansı yok. İnsanlar bencil oldukları ve kitleler boyutunda, kendi çıkarlarını ortak çıkarlardan üstün tututtukları için komünizmin başarısız olması kaçınılmazdı. Ahlakın gerçekleştirmekte başarısız olduğu şeyi, baskı yoluyla yapmak zorunda kalındığı için komünizmin totaliter bir hal alması da aslında kaçınılmazdı.
Çok kimlikli toplumların gökkuşağında renkten renge bürünüyorum: Süryaniyim, Nasturiyim, Keldaniyim, Ermeniyim, Müslümanım, Türküm, Kürdüm, Arabım, Yezidiyim, Şemsiyim, Aleviyim, Yahudiyim... Hepsiyim... Hiç biriyim.
Urartu Yazıtlarında "Halpa" olarak adı geçen Halfeti, Urfa'nın bir ilçesi. Yörenin Bodrum'u olarak anılıyor.
Hüseyin Şengül
Sayfa 142 - 5N ARTI 1K Yayınları
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hüseyin Şengül
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.