Hüseyin Turan Bağçeci

Hüseyin Turan Bağçeci

Çevirmen
8.0/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
246 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Barbara Flemming’in Kalifornia Üniversitesine doktora tezi olarak hazırladığı “Geç Ortaçağ Dönemi'nde Pamfilya, Pisidya ve Likya'nın Tarihi Coğrafyası” adlı çalışması, daha yeni bitirdiğim Osman Turan’ın “Selçuklular Zamanında Türkiye” adlı eserinin konusu ile de iç içe olduğundan, bu kitabı ayrı bir ilgi ve merakla okudum.
Zira Flemming’in bir doktora tezi için, Türkiye’nin bir bölgesini seçiyor ve Türklerin bu bölgeye geldiği 1100 yıllarından, Osmanlı hâkimiyetinin sağlandığı 1500’lere kadar, Tekelioğulu, Karaman, Hamidoğulları, Eşrefoğlu, Menteşoğulları, Germiyanoğulları gibi beylikleri en ince ayrıntısına kadar inceliyor.
O kadar ki, araştırmasını yaparken, ikincil kaynaklar olan kitaplar yerine, el yazması, orijinal birincil kaynaklardan faydalanmayı tercih ediyor.
Tabi bu beylikleri incelerken, bu beyliklerle ilgisi olan, Selçuklu, Memluk, Bizans, Moğol, Venedik, Osmanlılar ile ilgili de literatürde ne var ne yoksa ortaya döküyor.
Oysa bu kapsamlı araştırmaları yerli akademisyenlerimizin yapması gerekirken bir yabancıdan okumak, biraz hüzün vericiydi doğrusu. Feleming’in işine verdiği önem ve titizliği görünce, tezlerin elenen parayla alınıp satıldığı bizde neden bilim insanı çıkmadığını daha kolay anlayabiliyorsunuz. Kitap akademik bir çalışma olduğu için, kolay okunan, kolay anlaşılabilen bir eser değil. Eserin yarıdan fazlasını dipnotlar oluşturuyor ki, toplam dipnot sayısı 1007
Kitap, amatör bir grupla on yıldır araştırdığımız Miryokefolon savaşının geçtiği bölge tarihi ile ilgisinden ve çevirmenin imzalı hediyesi dolayı benim için ayrıca da önem taşıyor.
Bu araştırmalara da desteği olan kitabın çevirmeni Hüseyin Turan Bağçeci, geniş açıklamalarıyla, kitaba olağanüstü katkılarda bulunmuş ve kitabı daha anlaşılır hale getirmiş.
Bölgeye, tarihi ile bölge insanına ilgi duyan herkesin zevkle okuyacağı ve çok faydalanacağı bir eser.
Okuyarak kalın
246 syf.
·9 günde·9/10
Yazarın incelediği alan günümüz Güneybatı Anadolu bölgesi. Eser Selçuklular döneminden başlayıp bölgenin Osmanlılara geçişine kadar olan süreçte tarihi coğrafyasını inceliyor. Kitap bölgenin tarihiyle ilgilenenler için oldukça önemli. Ancak kitap gene okuyucudan ziyade dönemin tarihi ile ilgilenen, araştırmalar yapan kişiler için okunması elzem bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hüseyin Turan Bağçeci

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.