Hüseyin Yıldız

Hüseyin Yıldız

Yazar
9.5/10
12 Kişi
·
36
Okunma
·
2
Beğeni
·
414
Gösterim
-Ya Rasulullah! Eğer eğilip bakarlarsa bizi görürler! dedi. Rasulullah aleyhissalatu vesselam, sakin ve rahat haliyle arkadaşını teskin etmeye çalıştı:
-Ya Eba Bekir! Mahzun olma! Şüphesiz Allah bizimle beraberdir!
Hüseyin Yıldız
Sayfa 149 - Semere Yayınları
Müslümanlar, "daveti, her yerde, her zaman ve herkese yönelik" yerine getirmelidir.
Hüseyin Yıldız
Sayfa 135 - Semere Yayınları
(Efendisi)Bilal'in boynuna ip bağlayıp Mekke'nin dışına çıkarıyor,öğle güneşi tepeye tırmanmaya başlayınca elbisesini soyup kızgın taşların üzerine yatırıyordu.Kendisi ise gölgeye sığınıp öğle uykusuna yatıyordu.Yaz mevsiminin kızgın güneşi Bilal'in bedeninin üzerinde dehşetengiz bir ateşe dönüşüyordu.Uzun süre devam eden işkence boyun eğdiremeyince ,diğer kölelerine emrediyor,kızgın güneşin altındaki Bilal'in üzerine kızgın taşlar bırakılıyordu.Bu yöntem de işe yaramamıştı.Demirden yapılmış gömleği öğlen güneşine bırakıyor,demirler kızardığında Bilal'e giydiriyordu.Kızgın demir bedeninin derisini yakınca vücuttan dumanlar yükseliyor,bedendeki yağlar eriyordu.Dayanamayan beden Bilal'in sık sık baygınlık geçirmesine neden oluyordu.
Cebrail: ''Oku''

Hz. Muhammed: ''Ben okuma bilmem.''

Cebrail: ''Oku, yaradan rabbinin adıyla oku. O insanı bir kan pıltısından yarattı.''
Hüseyin Yıldız
Sayfa 39 - Semere Yayınları
Güçlü düşünsel dayanaklardan yoksun ferd ya da toplumlar,rakip fikir ve düşünceler karşısında tutunamayınca zor kullanmaya başlarlar.Aksi takdirde dayanaksız düşünceleri gülünç duruma düşecek,altın madeni karşısında kara bir kömürden farkı kalmayacaktır.
Resulullah Aleyhisselatu Vesselam ,namaza davet etme konusu için ashabıyla istişare etti.Ashaptan bazıları çan çalınmasını önerdiler.Ancak çan ,Hristiyanlara has bir gelenek olduğu için Resulullah tarafından kabul edilmedi.Boru çalma teklifi Yahudilerin mabetlerinde çağırma aleti olarak kullanıldığından uygun görülmedi.Ateş yakma teklifi,Mecusilere has bir davranış olduğundan red edildi.
Namazı bildirmek için yüksekçe bir yere bayrak dikilmesi,bunu görenlerin birbirlerine haber vermeleri teklif edildi.Resulullah Aleyhisselatu Vesselam bunu da kabul etmedi.
Herkes fikrini açıklarken Ensardan Abdullah bin Zeyd,Resulullah Aleyhisselatu Vesselam'ın yanına yaklaşıp konuyla ilgili önemli bir rüya gördüğünü söyledi.
Resulullah Aleyhisselatu Vesselam'ın izni üzerine rüyasını anlattı:
-Ya Resulullah!Bu gece rüyamda elinde çan bulunan yeşil elbiseli bir adam yanıma geldi.Ona dedim ki:
-Ey Allah'ın kulu!Elimdeki çanı bana satmaz mısın?Bana bakan adam:
-Onu ne yapacaksın?dedi.
-Onunla insanları namaza çağıracağız!dedim.
-Ben sana bundan daha hayırlısını göstereyim mi?deyince:
-Göster,o nedir ki ? dedim.Adam:
-Allahu ekber ,Allahu ekber...!diyerek ezan okudu.Ayrılacağı sırada da:
-Namaza kalkarken"Allahı ekber ,Allahu ekber..." dersin dedi ve ayrılıp gitti.
Bunun üzerine Resulullah Aleyhisselatu Vesselam :
-İnşallah senin rüyan haktır .Gördüğünü Bilal'e söyle,ezberlesin ve ezanı okusun.Onun sesi seninkinden daha gür ve yüksektir ,buyurdu.
Mekke'ye putçuluk, zamanında bu şehrin hükümdarı olan Hüzaa kabilesinin resisi Amr bin Luhay tarafından getirildi. Suriye seyahatinde hoşlandığı Hubel putunh Mekke'ye getirip halkın tapmasını istedi.
.
.
.
.
.
.
Kureyş'in Allah'ın kızları olarak niteleyip taptığı Lat, Menat ve Uzza isimli üç meşhur putları vardır. İlahların annesi denilen Lat putu Taif'teydi. Kader, ecel ve ölüm ılahi olarak kabul edilen Menat putu Mekke ile Medine arasında bulunuyordu. Kabe'ye ise Hubek isimli put diktirilmiş, ortaklaşa tapıyorlardı.
Sade ve akıcı dille yazılmış bir siyer kitabı
Siyer okumalarına yeni başlayanlar için güzel bir kaynak.
Yarışma sebebiyle tanışmış olduğum bir yazar.
Akıcı bir kitaptı ve bilgi verme konusunda okunmasını tavsiye edebileceğimiz bir kitap yazarın kalemine sağlık böyle kitapların devamının gelmesi temennisiyle

Yazarın biyografisi

Adı:
Hüseyin Yıldız
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 36 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.