1000Kitap Logosu
Hüseynbala Mirelemov
Hüseynbala Mirelemov
Hüseynbala Mirelemov

Hüseynbala Mirelemov

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.7
19 Kişi
31
Okunma
0
Beğeni
764
Gösterim
Tam adı
Hüseynbala Mirələmov
Unvan
Yazar, senarist, milletvekili
Doğum
Azerbaycan SSC, SSCB, 25 Haziran 1945
Yaşamı
Hüseynbala Mirələmov 1945 yılı 25 Haziran'da Lerik ilçesinin Nuravud köyünde doğdu. Azerbaycan Politeknik Enstitüsü sanayi ve sivil inşaat bölümünü bitirdi. 1965 yılından itibaren "Azerbaycan öncü" gazetesi Danışma baş edebi elemanı olmuştur. 1971 yılından Azerbaycan Qazlaşdırma Komitesinin 4 sayılı Gaz inşaat-montaj kontrolünde iş icracısı, baş mühendis ve reis çalıştı. 1986 yılından "Azərqaztəmirtikinti" Trestinin başkanı, 1988 yılından Sıvı Gaz Üretim Birliği Başkanı, 1989 yılından Azerbaycan Devlet Yakıt Komitesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1992 yılından işletme faaliyeti olmuştur. 1996 yılından bu yana "Bakqaz" İmalat Dairesi Başkan Yardımcısı, 1998 yılından Azerbaycan Gaz İşlemesi Joint Stock Derneği Başkanı olmuştur. Hazırda SOCAR Başkanı'nın müşaviridir. Yeni Azerbaycan Partisi üyesidir. YAP Hatai ilçe örgütünün başkanıdır. 2005 6 Kasım da 33 saylı Xetai birinci seçim dairesinden milletvekili olmuştur. Milli Meclisin Doğal kaynaklar, enerji ve çevre konularında sürekli Komisyonu üyesidir. Azerbaycan-Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan-İngiltere, Azerbaycan-Litvanya, Azerbaycan-Rusya, Azerbaycan-Türkiye Parlamentolararası İlişkiler işçi gruplarının üyesidir. Rus dilini bilir. Evli, 4 çocuk babasıdır.
sıla
Ceza'yı inceledi.
112 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bu kadar güzel bir kitabın, duyulmamış olmasına öyle üzüldüm ki. Kitabı öyleyken, böyle diye anlatmak yerine açık açık söylüyorum. Okuyun, okutun. O kadar hoşuma gitti, o kadar sevdim ki. Hüngür, hüngür ağladığım sayfalar oldu. Hatta kitabı çerçeveletip, salona asmayı filan düşünüyorum. Medyada çıkan, '' ava giderken avlandı, Avcı kendini vurdu, vurmaya çalıştığı ayı, avcıyı komalık etti gibi haberleri gizli bir hazla izliyorsanız, bu kitabı çok seveceksiniz.spor olsun diye avcılık yapan insanlara da okutmak lazım. Belki utanırlar....Kalplerinde zerre vicdan kaldıysa açığa çıkar.
Ceza
7.3/10
· 17 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
İLKNUR ZEYBEK
Ceza'yı inceledi.
112 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Ceza, Hüseynbala Mirelemov' un tesadüfen alıp okuduğum bir kitabı. Jack London'ın Vahşetin Çağrısı tadında bir roman olduğunu düşünüyorum. Kitabımızın kahramanları Köyserek ve Ayçen adında çocuklukları birarada geçmiş büyüyünce de çocuk sahibi olmuş iki kurt. Bir tarafta açlıkla başa çıkmaya yavrularını ve Ayçen' i doyurmak için insanların içine kadar sokulmak zorunda kalan erkek kurt Köyserek diğer tarafta çocuklarının ve karısının ihtiyaçlarını karşılamak için kurt yavrularını kaçırıp satacak kadar gözü dönmüş Kasım...
Ceza
7.3/10
· 17 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
119 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Yazar kitabında daha çok para kazanmak için doğayı tahtip edip, ağaçları nasıl kestiklerini ve hayvanları zevk uğruna nasıl yakaladıklarını, sırf sergileyebilmek için bir kurt ailesini nasıl parçaladıklarını anlatan güzel bir eser olmuş. Özellikle kurtlarla ilgili bölümleri Jack London’un Beyaz Diş eserini anımsatıyor ve onun gibi etkileyici ve sürekleyici olmuş. Yazarın eserinde de dediği gibi doğa er yada geç kendisine yapılanın öcünü alıyordu.
Ceza
7.3/10
· 17 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4