Ian Rankin

Ian Rankin

Yazar
8.1/10
33 Kişi
·
75
Okunma
·
19
Beğeni
·
1491
Gösterim
Adı:
Ian Rankin
Unvan:
İskoç Polisiye Roman Yazarı
Doğum:
Cardenden, Fife, İskoçya, 28 Nisan 1960
Ian Rankin (d. 28 Nisan 1960; Cardenden, Fife), İskoç polisiye roman yazarıdır. En iyi bilinen kitapları Müfettiş Rebus roman serisidir. Ayrıca birkaç edebi eleştirisi de bulunmaktadır.

Cowdenbeath'de Beath Lisesi'nde okuyup, Edinburgh Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Tottenham, Londra'ya taşındı. Tam zamanlı bir romancı olmadan önce üzüm toplayıcı, domuz çobanı, vergi memuru, alkol araştırmacısı, müzik gazeteciliği, üniversite sekreteri ve punk müzisyeni olarak çalıştı. Şu anda ise yaşamını karısı Miranda,iki oğlu Jack ve Kid ile Edinburgh'da sürdürmektedir. Edinburgh Üniversitesi'nde öğretim görevliliği yapmış ve halen Alexander McCall Smith ve James Naughtie gibi isimlerle beraber Edinburgh Üniversitesi'nin ünlü James Tait Black Memorial Prize ödülünün komitesinde yer almaktadır.
"Kötü olanlar için her şey kötüdür; adil olanlar içinse her şey adil ve doğrudur."
Ian Rankin
James Hogg, Adı Temize Çıkmış Bir Günahkârın Kişisel Anıları ve İtirafları
Uzun boylu ve zayıftı. Aslında iyi bir yemeğe ihtiyacı varmış gibi görünüyordu. Rebus bir kasabın kaleminde bile daha fazla et görmüştü.
En sevdiği ve yılda en az bir kez başvurduğu kitapsa Suç ve Ceza'ydı. Keşke modern katiller vicdanlarını daha sık sergileseler, diye düşünürdü.
Ian Rankin
Sayfa 50 - Alfa, 2018, I.Basım
299 syf.
·Beğendi
İngiliz yazar Ian Rankin'in İskoçya 'nın karanlık yüzünü, çetelerini, din savaşlarını ve kısaca tarihini de anlattığı polisiye romanı. Fazlaca isim, mekan ve örgüt ismi kullanmasına rağmen kurgusu çekici ve esprili anlatım tarzıyla sıkmadan okunuyor.
312 syf.
·4 günde·Beğendi
İskoçya'nın zeki müfettişi olan 'John Rebus' serisinin 5. kitabında Ian Rankın, yine zekâsını ve kalemini koşturmuş. Olay örgüsüyle tam anlamıyla dedektiflik romanı.
Müfettiş Rebus'la beraber rakibi olan bir diğer müfettişe, yıllardır peşinde oldukları ve bir türlü açığını yakalayamadıkları mafya babası Cafferrty'i izleme işi verilir. Bu arada Rebus'un ekibinden Holmes bir barın arkasında saldırıya uğrar. Holmes'in üzerinden çıkan günlüğünde, eski bir otel yangını ve cinayetin izini sürdüğünü okuyan Rebus konuya ilgi duyar. Bununla ilgili bir kaç soru sorması ve bundan sonra kardeşinin de korkutulması üzerine, bu olayı araştırmaya başlar. Kardeşine yapılanların öcünü almak için de eski bir arkadaşından silah satın alır. Silah bulundurmanın yasak olması nedeniyle ihbar üzerine, Rebus görevden uzaklaştırılır. Fakat onu engelleyemezler ve yardımcılarıyla beraber olayı deşmeye devam eder.
'Kara Kaplı Defter' serinin okuduğum ikinci kitabı ve hem yazar hem de kitaplarını beğendiğimi söyleyebilirim. Elimde serinin bir kitabı daha var. Güzel bir polisiye arayışı içine girdiğimde okumayı düşünüyorum.
188 syf.
·Beğendi·10/10
Son zamanlarda okuduğum en güzel romanlardan biri. Dedektif John Rebus, karısından boşanmış, Michael adında hipnozcu bir kardeşi ve Samantha adında bir kızı olan, günde 10 sigara içmeye gayret eden, eski özel kuvvetler üyesi bir polistir. Ve çalıştığı yer olan İskoçya Edinburgh'da birisi çocuk kaçırmaya ve öldürmeye başlamıştır. Bu arada da Rebus'a içerisinde düğümler ve haçlar olan mektuplar gelmektedir. Rebus'un beyninde bir yer geçmişinin bir bölümünü hatırlamasını engellemektedir. Michael Rebus da uyuşturucu işindedir ve gazeteci Jim Stevens da bunu bilmekte aça John'u da işin içinde sanmaktadır. En sonunda katil Samantha'yı kaçırır. Soruşturmada yer alan güzel polis Gill ile John yakınlaşmıştır. Katili bulmak için Michael, John'u hipnoz eder. Katil çok eski bir dosttur ve hedefi John Rebus'tur. Acaba Rebus kızını kurtarabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
264 syf.
·4 günde·9/10
Dedektif John Rebus serisine yolculuğum ilk kitap ile beklediğimden daha iyi bir şekilde başladı. Açıkçası seri hakkında bir bilgim yoktu, abimin böyle bir seri varmış okudun mu şeklinde sohbetinden sonra listeme ekledim.

Polisiye okumaktan çok keyif alıyorum, özellikle de Sherlock hayranıyımdır, bu kitap tabi ki de biraz daha farklı, şöyle ki ilk sayfalarda Dedektif John Rebus'u tanımaya yönelikti: Hipnozcu Michael adında bir kardeşi olması, eskiden asker olması, bir polis teşkilatında çalışması, inişli çıkışlı bir biten bir evliliğin ardından Samantha adında genç bir kızı olması, kahve ve sigara içmekten keyif alması ama kendini 10 adet sigarayla sınırlaması gibi birçok kişisel bilgi. Bazı anlarda kendisini kötü hissetmesi ve bazı sesler ve anılar hatırlaması ise olayların gidişatı için bize verilen ilk sinyaldi, böylece karakterimizin geçmişini merak etmeye başlıyoruz ve daha duygusal, psikolojik çözümlemelerin olduğu satırlara merhaba diyoruz, ilk kitap olduğu için mi bilmiyorum gerçi, ilerleyen kitaplarla daha da belli olabilir. :)

Konu, ise Edinburg'da iki genç kız kaçırılmış ve ardından cesetlerine ulaşılmıştır, fakat yeterli ipucu yoktur. Seri katil olmasından şüphelenilmektedir. Bu olayları araştırdığı zamanda ayrıca Dedektif Rebus'un evine gizemli mektuplar gelmektedir. Bu mektupların ölümlerle ilgisi var mı, Rebus'a aslında bir mesaj mı verilmek isteniyor yoksa içi boş gereksiz mektuplardan sadece birkaçı mı? Kitabın, sonunda bu sorularımızın cevaplarını alıyoruz. :)

Olayların hemen oldu bittiye getirilmeyip süreci yaymalarını ve Dedektif Rebus ile caddelerde yürümeyi ve barlarda o içerken etrafa kısa bakış atmayı, yaşam tarzlarını gözlemlemeyi çok sevdim. Kafamda yaşayan bir Edinburg canlandırmış oldum. :)

Ve son olarak tabi ki katilin kim olduğu çok çabuk ortaya çıkıyor ama bu beni rahatsız etmedi çünkü kim olduğundan çok neden böyle bir şey yaptığına odaklandığımdan ve cevabı merak ettiğimden yine heyecanım sürdü. :)
Her kitap her okuyucuya hitap etmez bu sefer bu kitabı beğenmedim ama 220 ye kadar okudum ve sevemedim.Anlamsiz bir suru kosturmaca vardi ve hersey anlamsizdi.
188 syf.
·Puan vermedi
Akıcı bir dille yazılmış, gereksiz ayrıntılarla okuru boğmayan sürükleyici bir kitap. Konusuna gelince; Eski özel kuvvetler polisi olan dedektifin yaşadığı bölgede cinayetler işlenmeye başlar. Katil, dedektife gönderdiği zarf içindeki düğümler kanalı ile irtibata geçer. güzel bir kitap.
412 syf.
·Puan vermedi
İskoçya'nın telaffuzu zor mekan isimleri arasında kaybolmayı göze alıyorsanız, Ian Rankin - dünyaca kabul edilmiş ve polisiye türünün tescilli yazarlarından- okuma listenizde olmalı. Yazarın yarattığı karakter olan John Rebus ise yazarın kendi kadar ünlü. Hikayenin geçtiği coğrafyanın detaylarını, kişileri betimlemelerini başarıyla yapan yazar, okuyucuyu olaya dahil ediyor.
299 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
İskoç polis teşkilatından John Rebus, bir cinayet vakasına gider. Billy Cunningham adında bir genç öldürülmüştür ve işin içinde paramiliter örgütlerin olduğu şüphesi vardır. Özel birimden müfettiş Kilpatrick, onu geçici olarak özel birime alır. Şehrin Gar B denilen yerinde saldırgan gençler bir kulüp kurmuştur. Rebus, Davey adındaki bir gençle papaz olur. Bu arada Billy'nin babası Cafferty adında bir mafya babasıdır ve intikam ister. Olayla ilgilenen avukat Caroline'in ilgisi yüzünden sevgilisi Patricia ile arası bozulan Rebus, bir yandan da Protestan Kılıç ve Kalkan örgütünü araştırır. Edinburgh'daki festivali ordudan çaldıkları silahlar ve patlayıcılar ile kana bulamak isteyen ekip, Billy'nin ev arkadaşı Millie'yi de öldürür. Aslında esas terörist beklenen bir isimdir ama örgütün polis uzantısı hiç beklenmedik bir isimdir. Abernathy ile işi çözmeye başlayan Rebus gazeteci Mairie, Patricia ve Edinburgh halkını korumak için zamanla yarışırlar. Acaba başarılı olabilecek midir? Katil kimdir ve yakalanabilecek midir? Cafferty öcünü alabilecek midir? Kalkan örgütü çökertilecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman.
264 syf.
·Beğendi·7/10
John Rebus serisinin ilk kitabı olan Düğümler ve Haçlar, daha çok karakter tanıtımı olarak ilerledi. Onların yaşantıları, kişilikleri ve ilişkileri ağırlıklıydı konu olarak. Cinayetler de sanki fazla atlayarak, üstün körü geçilmiş, hatta polisiye kitap değilmiş gibi hissettirdi bana çoğu yerde. Bazı serilerin ilk kitapları, ‘beğendim mi beğenmedim mi’ hissini yaşatır ya, ama diğer yandan da ağızda hoş bir tat bırakır, aynı öyle bir duygu hissettirdi bana. Bu yüzden serinin ikinci kitabıyla devam edip net karar vereceğim. Biraz esprili, biraz hovarda bir hikaye okudum. Çapkın dedektif hikayesi desek cuk oturur diyebilirim
448 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Ian Rankin'in John Rebus polisiyelerinin ortalamanın üstünde olduğunu söyleyebilirim. Bunun şu ana kadar tek istisnası serinin beşinci kitabı olan Kara Defter idi. Altıncı kitapla birlikte tekrar iyi bir kalite yakaladığını düşünüyorum. Umarım sonraki çevrilecek kitaplar da bu seviyede olur. Çevirinin de oldukça başarılı olduğunu belirtmek isterim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ian Rankin
Unvan:
İskoç Polisiye Roman Yazarı
Doğum:
Cardenden, Fife, İskoçya, 28 Nisan 1960
Ian Rankin (d. 28 Nisan 1960; Cardenden, Fife), İskoç polisiye roman yazarıdır. En iyi bilinen kitapları Müfettiş Rebus roman serisidir. Ayrıca birkaç edebi eleştirisi de bulunmaktadır.

Cowdenbeath'de Beath Lisesi'nde okuyup, Edinburgh Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Tottenham, Londra'ya taşındı. Tam zamanlı bir romancı olmadan önce üzüm toplayıcı, domuz çobanı, vergi memuru, alkol araştırmacısı, müzik gazeteciliği, üniversite sekreteri ve punk müzisyeni olarak çalıştı. Şu anda ise yaşamını karısı Miranda,iki oğlu Jack ve Kid ile Edinburgh'da sürdürmektedir. Edinburgh Üniversitesi'nde öğretim görevliliği yapmış ve halen Alexander McCall Smith ve James Naughtie gibi isimlerle beraber Edinburgh Üniversitesi'nin ünlü James Tait Black Memorial Prize ödülünün komitesinde yer almaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 19 okur beğendi.
  • 75 okur okudu.
  • 76 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.