Giriş Yap

İbn Hacer El-Heytemî

Yazar
8.8
30 Kişi
95
Okunma
16
Beğeni
2.154
Gösterim
Peygamberlerden birisi İblise: “Âdemoğluna ne ile galebe çalar ve onu aldatırsın?” diye sordu, İblis: “ Hiddet ânında ve hevâ-i nefsine uyduğu sırada onu kolaylıkla aldatı­rım,” dedi. Yine İblis’e: “Ademoğlunun hangi huyundan memnun kalırsın diye?” soruldu, İb­lis: “Yerilen hiddet; insanoğlu bir defa kızdı mı elimde, çocuğun elindeki oyuncak durumuna düşer,” dedi.
2
Ebu Hanife
Ebu Hanife hazretleri hicri 80 yılında Kûfe'de doğmuştur. Asıl ismi Numan'dır. Babasının adı Sabit dedesinin adı ise Numan'dır. Ebu Hanife lakabı ise ictihad ederken meselelerin başını yazıp kaydetmek için yanında sürekli divit bulundurmak adeti olup mürekkep...
Resûl-i Ekrem: Münafıkın belirtisi üçtür: Söylediği vakit yalan söyler, söz verdiği vakit sözünde durmaz,kendisine güvenildiği vakit emanete hiyanet eder.Bu adam namaz kılıp, oruç tutsa ve kendini Müslüman sansa da yine münafıktır."
1
Ebu Hanife
Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: Dünyanın ziyneti 150 yılında kaldırılacaktır.(Bu hadiste yine Ebu Hanife'ye işaret ediyor kendisi hicri 150 yılında zehirlenerek öldürülmüştür)
Ebû Bekir radiyallahu anh, “Müslümanlardan kimseyi tahkir etme, zira senin hakir gördüğün, Allah katında büyüktür.” demiştir.
13425
246 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.