İbrahim Hoca

İbrahim Hoca

Çevirmen
8.9/10
11 Kişi
·
14
Okunma
·
1
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
210 syf.
Matematik hayatımızın bir parçasıdır . Matematik hayattır , hayatta matematik. Küçük yaşlardan beynimize işlenen matematiğin öyküsünü anlatıyor bu kitap .
Matematiğin öyküsü , matematiğin ilk insanlarla başlayıp günümüze dek süren büyüleyici tarihine ışık tutmayı amaçlayan bir kitaptır.

Matematikteki formüllerin nasıl bulunduğu kimler tarafından bulunduğu ve formüllerin çıkış hikayelerini de içeren bir kitap. Hayatımızın için de büyük bir yer kaplayan matematiği özetle hikayesini öğrenmek için okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Başlıkları :
1) Tarih Öncesi Matematik
2) Uygarlığın İlk Adımlarında Matematik
3) Eski Yunanlılar
4) Romalılar
5) Doğu Matematiği
6) Avrupa'da Ortaçağ
7) Rönesans'tan Bugüne
8) Dijital Çağ
9) Modern Matematik
10) Matematiğin Geleceği
400 syf.
Kitap üç temel bölümden oluşuyor.

Darwin'den önce dini anlayış, özellikle yaratilisci/ tasarımcı anlayış ağırlıkla ele alınıyor. Çünku Darwin'den önce yani Evrim Kurami'ndan önce bilimdeki her buluş ve ilerleme akıllı tasarımın yeni bir mucizesi ve de kanıtı olarak görülüyormus.

Darwin'den sonraki dönemde ise bilimin nereye evrildigi, bilimin kazandığı yeni bakış acıları ve tabiki yaratilisci/tasarımcı anlayışın durumu mercek altına alınıyor. Artık her kesfin veya ilerlemenin akıllı tasarımın bir kanıtı veya ürünü olduğuna Darwin'den önceki dünyadaki kadar kesinkes bakilamiyor; en koyu tasarımcının bile kafasında şüphelere neden oluyor. Bu şüphe nedeniyle insanlar ya düşünmeyi bırakıp köşelerine eski inanç şekillerine dönüyorlar ya tanrı ve inanç anlayislarinda revizyona gidiyorlar ya da tanri ve inançlarını terkediyorlar. Bu konu hakkında yazarin kitapta bir alintisi vardi: "İnsanlar Tanrınin anlamını terkediyorlar ancak Tanrı kelimesini terkedemiyorlar" diye.

Son bölümde ise Darwin'den sonra ve önce ahlak anlayışı karşılaştırmalı olarak veriliyor.

Evrim teorisini enine-boyuna öğrenmek icin okunacak bir kitap değil. Tabiki evrim teorisinin mevcut kanitlarina vb deginiyor. Ancak kitap daha çok Evrim teorisinin Tanrı, insanin yaşam anlayışı ve ahlak yapımıza etkilerini irdeliyor. Zaten kitabın isminden belli. Bu açıdan daha çok felsefe kategorisinde degerlendirilebilecek bir eser.

Kitabı, Caner taslaman'in Evrim Teorisi Felsefe Ve Tanrı kitabına benzettim. Aynı/benzer konuları farklı hatta zıt bakış acıları ile ele almışlar.

Keyifli okumalar...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 37 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.