İbrahim Yarengünü

İbrahim Yarengünü

Yazar
9.0/10
4 Kişi
·
6
Okunma
·
1
Beğeni
·
57
Gösterim
" Önce bizi yoktan var eden, Allah'ı kendi kitabı Kur'andan kısaca tanıyalım. Nasıl bir Allah'a inandığımızı bilelim ki inanmak bir şey ifade etsin."
" Bak kardeşim, ben şoförüm desem, ehliyetim de olsa, arabayı kullanmasını beceremezsem şoför olur muyum? Olmam, öyle değil mi?
Peki, neye nasıl inandığımı bilmesem ve hayatımda uygulamazsam, hatta İslam'a zıt yaşasam, bir futbol takımıyla ilgilendiğim kadar dinimle ilgilenmesem, kelimei şehadeti doğru dürüst getirip, manasını bilmesem, O'na göre hareket etmesem, Rabbimi sıfatlarıyla tanımasam, ardından da kalbim temiz desem, Müslüman olur muyum? "
" Kendine ve kainata bakmalısın. Her şeyin ne kadar düzenli ve disiplinli olduğunu görecek, kusur bulamayacaksın."
" Nefsini, yani kendini bilmeyen Rabbini bilmez. Fakat düşünmeye zamanın var mı?
Seni öyle meşgul etmişler ki, sabah kalkar işine gidersin, yahut ev işleri yaparsın, akşama kadar çalışırsın, akşam televizyonun karşısında zaman öldürür, hafta sonu da bir meşguliyet bulursun ve hayat böylece geçer, gider... "
" Eğer aklını kullanıp düşünürsen, görürsün ki, güneş senin için doğuyor, gece senin için oluyor, yağmur senin için yağıyor, her şey, her şey... Peki sen...?
Sen niçin varsın? Niye yaşıyorsun? Gayen ne?"
" Bir fincan kahve kadar, Allah'ın hatrı yok mu?
Varsa (ki var) akıllı bir insan olarak onu tanımalıyım.
Peki nasıl tanıyacağım?"
" Bakalım bugün Kur'anı nasıl anlamışız?
Arabamızda asılı durursa kaza yapmayız.
Evde asılı durursa eve hırsız girmez.
Ticarethane de asılı durursa, kazancımız bol olur. Ölünce mezar başında okunsun. Kim daha güzel okuyor diyerek, yarışmalar düzenlensin. Hocaların ekmek teknesi olsun, okusunlar geçimlerini temin etsinler değil mi?
Peki, bu doğru mu? "
" O Kur'an, insanlığın hayat projesi, insanlığın kurtuluş reçetesi, ölülerin değil, dirilerin kitabıdır."
128 syf.
·1 günde·10/10
Öncelikle herkese tavsiye ediyorum. Kitabı çok beğendim hem bu sebepten hem de dini içerikli bir kitap olmasından dolayı. Ayrıca çok akıcı, baştan sona sürükleyiciliğini bırakmayan bir kitap. Bir oturuşta bitirdiğim bir kitap.
Dini kitapları okumak sadece ilahiyat okuyanların, imam hatip okuyanların, Kuran kurslarına gidenlerin okuyacağı kitaplar değildir. Allah hepimizin Allahı, Kuran hepimizin Kur'anıdr. Dünya Klasiklerini okumaya gelince okunmadık kitap bırakmayanlar konu dine gelince Allahın kitabı olan Kur'anı okumuyorlar. Herkes üstüne alınmasın tabiki...
Kitaba gelince, insanı tamamıyla düşünmeye sevkeden, ilk cümlesiyle Ey İnsan, Düşün! diye başlayan bir kitap. Ve inanın çok güzel bir kitap. Akıcı, sade bir dil, soru sorarak daha okunur hale getiriyor yazar kitabi. Daha ne denir ki :) Herkes öncelikle Kur'anı Kerim'i daha sonra bunun gibi dini içerikli kitapları okumalı bence. Keyifli okumalar dilerim :)

Yazarın biyografisi

Adı:
İbrahim Yarengünü
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.