İlban Ertem

İlban Ertem

Yazar
9.3/10
147 Kişi
·
334
Okunma
·
4
Beğeni
·
840
Gösterim
Adı:
İlban Ertem
Unvan:
Çizer ve karikatürist
Doğum:
1950
1950 yılında doğdu. Gırgır, Fırt, Avni, Hıbır ve Joker dergilerinde çizerlik yaptı. Resimli Roman dergisinde resimli roman çizimi üzerine çalıştıktan sonra illüstrasyon çalışmalarına ara verse de İhsan Oktay Anar'ınPuslu Kıtalar Atlası (İletişim Yayınları, 1995) kitabını resimli romana uygulamak için yeniden resimli roman üzerine çalışmalara başlamıştır.
Keşke dünyaya senin baktığın gibi bakabilseydim..!Dünyaya güç malzemesi olarak baktım hep...Gördüğümse kendi karanlığımdı...
320 syf.
·2 günde·9/10
Etanşın pilizzzzzzzz!!!!

Romanı okumadan sayfasını çevirmeniz tavsiye edilmez. Bu sayede tasvirlerin hayalinizdekine ne kadar yakın olabileceğini daha iyi deneyimleyebileceksiniz.

Bu sayede resimli romanın hiç de sanıldığı gibi tırt bir ergen nostaljisi olmadığını daha iyi anlayabileceksiniz.

Hadi diyelim ki şeytan gıdıkladı, romanını okumadan, bu resimli romanı okumaya karar verdiniz. Zevk almaz mısınız?

Tabi ki alırsınız, ama süt tozundan yapılan marka dondurmalardan alınan zevk kadar ancak. Ben size halis muhlis keçi sütünden yapılan dövme Maraş dondurmasından bahsediyorum.

Tercih sizin üstadım….
320 syf.
·Beğendi·10/10
İhsan Oktay Anar'ın yıllar önce okuduğum kitabı hakkında söyleyecek fazla bir sözüm yok. Zaten tarih, felsefeni ve fantezinin binbir gece masalları tarzinda anlatıldığı, türk edebiyatının klasiklerinin arasına girmiş bir kitap. Ama her ne kadar onun başlığında okuyan herkesin okuyabileceği şekilde yazılmış diyenler olsa da, kitabı yazım dilinden dolayı bırakanlara da rastlamıştım. İlban Ertem bambaşka bir boyuta taşımış bu mükemmel kitabı. Bu biraz da fan-fiction aslında. Çünkü İlban Ertem para karşılığı bir eseri çizgi romana aktaran birisi değil. Hayran olduğu bir şeyi kendi tarzında tekrar yorumlayan birisi. Kitabı okurken hayal ettiğimiz ne varsa kitapta da var. Gırgırdan bildiğimiz İlban Ertem'e bir kez daha saygı duyuyor insan beş yıllık emek sonunda ortaya çıkan bu 320 sayfalık harika eseri okuyunca. Kısaca İhsan Oktay Anar'ın kitabını okuyan, okumayan herkese tavsiye ederim Osmanlı'da geçen bu masalı.
320 syf.
İhsan Oktay Anar'ın meşhur ve harikulade romanı Puslu Kıtalar Atlası'nı yıllar önce okumuştum. Genelde olduğu gibi çok da beğenmiştim. Ancak itiraf etmeliyim ki, aklımda kalan çok az şey vardı. Bu nedenle tekrar okumak gibi bir niyetim vardı. İlban Ertem'in bu çizgi romanını okumak bu anlamda çok iyi oldu. Zira çizer, sonsözde belirttiği üzere esere tamamen sadık kalmış. Çok büyük bir emeğin sonucu böyle bir eser ortaya çıkmış. Beş yılı bulan bir zaman dilimine yayılmış harika çizimler görüyorsunuz. Ben -ki lise yıllarımdan beri neredeyse hiç çizgi roman okumamıştım. Ondan öncesiyse Red Kit, Teksas, Tommiks,, Swing külliyatlarını yalayıp yutmakla geçmişti. Bu anlamda da özlediğim bir şeyi de yapmış oldum.

Esas soruya gelirsek; kitabı okumayanlar bu çizgi romanı okurlarsa ne olur? Hiç bir şey olmaz; bağımsız da okunabilir pekala. Ama sonrasında kitabını da mutlaka okumalı insan...
320 syf.
·5 günde·8/10
Okuduğum en güzel çizgi romandı.Kitabın sonunda oluşum aşamasından bahsediyor. Çizimler gayet güzel.Tabii ilk önce romanın kendisini okursanız daha iyi olur.
320 syf.
·2 günde·10/10
Bir insanı hayata bağlayan hayalleridir. Kimimizin hayalleri gerçekleşmesi daha muhtemel, kimimizin ki gerçekleşmesi imkansız, kimimizin ki ise sadece düşlerimizdedir.

Bir insanın hayallerinin çizgilerle nefes alıp verebilmesi, duruşu ile bile bir şeyler aktarabilmesini sadece sanat olarak nitelemek bence haksızlık olacaktır... Bu eser sadece bir sanattan ibaret değildir çünkü! Bir kişinin düşlerini alıp kendi düş bahçende yoğurup sonra aynı satırları çizgilerle buluşturmak ve o eseri konudan ayrılmadan aynen okuyucunun önüne sunmak! SANAT ÖTESİ !

5 yılda çizilen 2000 kadar resimden oluşan yaklaşık 300 sayfa! Bilgisayarda sulu boya, yağlı boya ve yağlı pasteli karışık kullanarak yapılan renklendirme! Ortaya çıkan sonuç görsel, düşsel bir şölen!

Zihindeki boşluktan yaratılan bir kitap... "Boşluğun Atlası" , "Atlas Vacui" ... Okumak için değil yaşamak için yazılan bir kitap! Belki gerçek hayatta, belki de düşlerde yaşanılan bir kitap!

"Düşünüyorum o halde varım! Düşünen bir adamı düşünüyorum ve onun da kendisini düşündüğünü bildiğini düşlüyorum... Adam da düşündüğü için var olduğu sonucunu çıkarıyor ve bu çıkarımı doğru adamın!... Çünkü o benim düşüm!... Var olduğunu ileri süren bu adamın beni düşlediğini düşünüyorum!... Öyleyse gerçek olan biri beni düşlüyor... O gerçek, ben ise bir düş oluyorum!... "

Gerçekle düşün bir olduğu bu hayatta ; bir durup soluklanmak isterseniz bu atlasa mutlaka göz atın! Belki de yaşadıklarımız sadece başka birinin düşünden ibarettir! Kim bilir?
320 syf.
·Beğendi·10/10
Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine aldığım ve de çok beğendiğim bir kitaptır. Beni çeken yönü tarih,macera,gizem gibi pek çok türü barındırması ve bunları güzel bir şekilde harmanlayabilmesidir.Farklı olabileceğini düşünerek çizgi romanını tercih etmiştim okuduğumda ne kadar doğru bir karar verdiğimi düşündüm. Çünkü bir film izler gibiydim.Yalnızca hayalimde canlandıracağım görüntüler İlban Ertem'in usta çizimiyle karşımdaydı. Bildiğimiz Anadolu'yu,Bizans' ı,Osmanlı'yı bambaşka bir yönüyle ele almasıyla iyi ve tavsiye edebileceğim kitaplar arasına girmiştir.
320 syf.
·19 günde·Puan vermedi
İhsan Oktay Anar'ın okuyup çok beğendiğim ve insanda algıda seçicilik yaratan kitabı Puslu Kıtalar Atlası'nn Çizgi Roman hali. Görür görmez alıp bakmak incelemek istedim. Anar'ın söz ustalığı ile yapmış olduğu hayalimizde canlandırma işini İlban Ertem kağıda aktarmış çok da güzel olmuş.Kitabı okuyan ,okumayan herkese tavsiyemdir.
320 syf.
·10/10
Çizimleri çok başarılı olan, sizi romanın büyülü dünyasına çeken, esrarengiz havasını birebir hissettiren müthiş bir çizgi-roman. Defalarca okuduğum, çizimleriyle beni mest eden, asla bıktırmayan, tadına doyamadığım bir eser. Ben ÇOK sevdim.
320 syf.
·Puan vermedi
Okumaktan mükemmel bir doyum aldığım İhsan Oktay Anar'ın en sevdiğim kitabı -İlban Ertem tarafından-resimli roman olmuş ve çok da keyifli olmuş. Eser olduğu gibi duruyor, ne kısaltılmış ne değiştirilmiş. Sadece resmedilmiş. Zaten Anar'da eserine dokunulmasını istemiyormuş. Okuyanlar da bilir ki son derece haklı!
Sözcüklerde gezinen gözleriniz bir de resimlerde gezerken ve kitabın o büyüsünü hiç kaybetmeden bi de böyle okuyun derim ben.

Yazarın biyografisi

Adı:
İlban Ertem
Unvan:
Çizer ve karikatürist
Doğum:
1950
1950 yılında doğdu. Gırgır, Fırt, Avni, Hıbır ve Joker dergilerinde çizerlik yaptı. Resimli Roman dergisinde resimli roman çizimi üzerine çalıştıktan sonra illüstrasyon çalışmalarına ara verse de İhsan Oktay Anar'ınPuslu Kıtalar Atlası (İletişim Yayınları, 1995) kitabını resimli romana uygulamak için yeniden resimli roman üzerine çalışmalara başlamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 334 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 171 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.