İlban Ertem

İlban Ertem

YazarÇizer
9.3/10
317 Kişi
·
826
Okunma
·
8
Beğeni
·
1.104
Gösterim
Adı:
İlban Ertem
Unvan:
Çizer ve Karikatürist
Doğum:
1950
1950’de Boğaz’ın kıyısında bir köyde doğdu ve hep denizin üzerinde, içinde ve kıyısında yaşamaya devam etti. Resim yapmaya ve kürek çekmeye çocukluk yaşlarında başladı. 1973’ten 1995’e kadar Gırgır, Fırt, Avni, Hıbır, Joker ve Resimli Roman dergilerinde çizdi. Resim ve illüstrasyon tutkusundan vazgeçmeyen Ertem’in yayımlanmış kitapları şunlardır:

Vicdan (İletşim Yayınları, 1991; Mürekkep Basın Yayın, 2010), Üniversiteli Mahmut (İletişim Yayınları, 1993), Puslu Kıtalar Atlası (İletiflim Yayınları, 2015) ve Üst Kattaki Terörist (İletişim Yayınları, 2016).
Keşke dünyaya senin baktığın gibi bakabilseydim..!Dünyaya güç malzemesi olarak baktım hep...Gördüğümse kendi karanlığımdı...
320 syf.
Öyle bir eser okudum ki adeta bir başyapıt illüstrasyonu. Ona Eserlerin doruğu diye rumuz taktım yani kitab-ı Şahika.
Peki neydi eserde benim hayatı ruhiye mi bu kadar etkileyen ?
İhsan Oktay Anar'ın Puslu kıtalar Atlası romanının , karakterlerin ve epik atmosferin resimli halini Yazan ve Çizen İlban Ertem;
17 yy. İstanbul'u iç mekan- dış mekan sinematografik yanlarını, hatta teknik ışık açılarına kadar o pudramsı tozlu havasıyla roman karakterlerini adeta konuşturur gibi çizerken, masalsı kelimeleri nükteli, biraz imgesel , üstüne metaforla-aforizmatik sözleri serpiştirerek , son olarakta hülyalı bir anlatımla sarmal kurgusal olay örgüsünü içine katıp , çöl çiçeği kokusunu bile hissettiren, postmodern bir bakışla parşömen kağıdı gibi olan sayfalara adeta gravür işler gibi bir ustalıkla kaleme almış.

Mizah yönüde olan kitapta, Konusu; İhsan karakterinin gördüğü rüyaları referans alarak bir harita çizme hevesinden süre gelen bir dizi olayları kapsıyor.

Osmanlıca terimler çoklukla olmasına rağmen cümleyi bütüncül bir bakışla değerlendirdiğiniz zaman kolayca her pasaj anlaşılıyor. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim, Osmanlıca diyalog cümleleri farklı bir tat katmış esere.

Ve incelemeyi bitirirken son faslı da kitabı eleştirenlere bir sufle vererek tamamlıyorum.

Osmanlıcada  "aynür rıza" diye bir kavram vardır,  kusur görmeden muhabbet ile bakan gözler demektir. İşte bu eseri okurken aynür rıza ile bakmak lazım.

Keyifli okumalar....
320 syf.
·2 günde·9/10 puan
Etanşın pilizzzzzzzz!!!!

Romanı okumadan sayfasını çevirmeniz tavsiye edilmez. Bu sayede tasvirlerin hayalinizdekine ne kadar yakın olabileceğini daha iyi deneyimleyebileceksiniz.

Bu sayede resimli romanın hiç de sanıldığı gibi tırt bir ergen nostaljisi olmadığını daha iyi anlayabileceksiniz.

Hadi diyelim ki şeytan gıdıkladı, romanını okumadan, bu resimli romanı okumaya karar verdiniz. Zevk almaz mısınız?

Tabi ki alırsınız, ama süt tozundan yapılan marka dondurmalardan alınan zevk kadar ancak. Ben size halis muhlis keçi sütünden yapılan dövme Maraş dondurmasından bahsediyorum.

Tercih sizin üstadım….
320 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
İlban Ertem'in beş küsür yıllık emeği.. Her sayfa inci gibi işlenmiş.. Puslu kıtalar atlasıyla kırpma olmadan birebir aynısı olan bu çizgiroman'ı kitapla beraber okudum.. Masalı hem okudum hem izledim :)
Çok güzel bir deneyimdi..
Puslu kıtalar atlasını ben okudum ama anlayamadım diyen herkese bu kitapla beraber okumasını ısrarla tavsiye ederim..
Kitabın baskı kalitesi, çizimler muazzam..
Her kitapseverin kütüphanesinde olması gereken kült eserlerden biri..
Alkışlar İlban Ertem hocamıza ;)
320 syf.
·8 günde·9/10 puan
Usta çizer İlban Ertem İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kitalar Atlası romanını, 5 yıllık bir çalışma sonunda 320 sayfalık bir çizgi romanı (kendi deyimiyle resimli roman) haline getirdi. İyiki de getirmiş emeğine sağlık . Daha önce okuduğum Puslu Kıtalar Atlası böle gözümüzde kolayca canlandırarak okumak romanı aşırı zevkli bir hale getirmiş. Sanki o döneme tanıklık ediyoruz.
320 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İhsan Oktay Anar'ın yıllar önce okuduğum kitabı hakkında söyleyecek fazla bir sözüm yok. Zaten tarih, felsefe ve fantezinin binbir gece masalları tarzinda anlatıldığı, türk edebiyatının klasiklerinin arasına girmiş bir kitap. Ama her ne kadar onun başlığında okuyan herkesin okuyabileceği şekilde yazılmış diyenler olsa da, kitabı yazım dilinden dolayı bırakanlara da rastlamıştım. İlban Ertem bambaşka bir boyuta taşımış bu mükemmel kitabı. Bu biraz da fan-fiction aslında. Çünkü İlban Ertem para karşılığı bir eseri çizgi romana aktaran birisi değil. Hayran olduğu bir şeyi kendi tarzında tekrar yorumlayan birisi. Kitabı okurken hayal ettiğimiz ne varsa kitapta da var. Gırgırdan bildiğimiz İlban Ertem'e bir kez daha saygı duyuyor insan beş yıllık emek sonunda ortaya çıkan bu 320 sayfalık harika eseri okuyunca. Kısaca İhsan Oktay Anar'ın kitabını okuyan, okumayan herkese tavsiye ederim Osmanlı'da geçen bu masalı.
320 syf.
İlban Ertem'in İhsan Oktay Anar' ın aynı isimli ilk romanından "Resimli Roman" olarak uyarladığı, harcanan emeği fazlasıyla hissettiren şahane kitap. Gazeteci ağzıyla yazamıcam daha fazla... Abi cidden muhteşem. Kitap yerine daha çok blog vs okuduğumdan gözüme zor geldi ilk önce ve üç güne böldüm kitabı. Okumaya başladıkça bırakmak istemedim açıkçası. Daha sonra " bi kaç güne böl çabuk bitmesin " dedirtti bana. Öyle de yaptım. Sokakta sürterken "bir sonraki bölümde noolcak lan acaba? " diye hayal etmek güzeldi. Eve erken gelmek istetti. Çizgi , hikaye... Her şey muhteşem. Resim çizen biri olarak bana verdiği hissiyatı nasıl tarif edebilirim başka bilemiyorum. Üstüne gün içinde Galata'da dolandım bi kaç saat arkadaşla. O da farklı bi his uyandırdı içimde. Arada kuş bakışı oraları hayal ettim. Yeni çeriler aradım etrafta gülerek " Çizilen yerlerden geçiyor muyum? " diye dolandım epey. Güzeldi her şey. Tekrar tekrar okunmalı :)
320 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Büyük bir emek var.Okurken neredeyse hayal bile edemeğimiz sahneleri kağıda çizmek yürek işidir.İlban Ertem,elleri öpülesi bir çalışma yapmış.Bir kitaba aşık olmadan bunu başarması mümkün değil.
320 syf.
İhsan Oktay Anar'ın meşhur ve harikulade romanı Puslu Kıtalar Atlası'nı yıllar önce okumuştum. Genelde olduğu gibi çok da beğenmiştim. Ancak itiraf etmeliyim ki, aklımda kalan çok az şey vardı. Bu nedenle tekrar okumak gibi bir niyetim vardı. İlban Ertem'in bu çizgi romanını okumak bu anlamda çok iyi oldu. Zira çizer, sonsözde belirttiği üzere esere tamamen sadık kalmış. Çok büyük bir emeğin sonucu böyle bir eser ortaya çıkmış. Beş yılı bulan bir zaman dilimine yayılmış harika çizimler görüyorsunuz. Ben -ki lise yıllarımdan beri neredeyse hiç çizgi roman okumamıştım. Ondan öncesiyse Red Kit, Teksas, Tommiks,, Swing külliyatlarını yalayıp yutmakla geçmişti. Bu anlamda da özlediğim bir şeyi de yapmış oldum.

Esas soruya gelirsek; kitabı okumayanlar bu çizgi romanı okurlarsa ne olur? Hiç bir şey olmaz; bağımsız da okunabilir pekala. Ama sonrasında kitabını da mutlaka okumalı insan...
320 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İhsan Oktay Anar'ın aynı adlı ilk kitabı İlban Ertem'in harika çizimleriyle hayat buluyor.O kadar özenli bir grafik roman ki kelimeler anlamsız kalıyor.
320 syf.
Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine aldığım ve de çok beğendiğim bir kitaptır. Beni çeken yönü tarih,macera,gizem gibi pek çok türü barındırması ve bunları güzel bir şekilde harmanlayabilmesidir.Farklı olabileceğini düşünerek çizgi romanını tercih etmiştim okuduğumda ne kadar doğru bir karar verdiğimi düşündüm. Çünkü bir film izler gibiydim.Yalnızca hayalimde canlandıracağım görüntüler İlban Ertem'in usta çizimiyle karşımdaydı. Bildiğimiz Anadolu'yu,Bizans' ı,Osmanlı'yı bambaşka bir yönüyle ele almasıyla iyi ve tavsiye edebileceğim kitaplar arasına girmiştir.

Yazarın biyografisi

Adı:
İlban Ertem
Unvan:
Çizer ve Karikatürist
Doğum:
1950
1950’de Boğaz’ın kıyısında bir köyde doğdu ve hep denizin üzerinde, içinde ve kıyısında yaşamaya devam etti. Resim yapmaya ve kürek çekmeye çocukluk yaşlarında başladı. 1973’ten 1995’e kadar Gırgır, Fırt, Avni, Hıbır, Joker ve Resimli Roman dergilerinde çizdi. Resim ve illüstrasyon tutkusundan vazgeçmeyen Ertem’in yayımlanmış kitapları şunlardır:

Vicdan (İletşim Yayınları, 1991; Mürekkep Basın Yayın, 2010), Üniversiteli Mahmut (İletişim Yayınları, 1993), Puslu Kıtalar Atlası (İletiflim Yayınları, 2015) ve Üst Kattaki Terörist (İletişim Yayınları, 2016).

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 826 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 415 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.