Ilgaz Vahap Nevruzhan

Ilgaz Vahap Nevruzhan

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
58
Gösterim
On altı sene geride bıraktığı, öldüğüne iyice inandığı hislerinin, kalbinin gizli köşesinde canlı saklandığını anlayarak irkildi.
- Hayret, zaman aşkı öldürmüyor, sadece örtüyormuş dedi.
Sevim Bike Koşağı seviyordu. Tıpkı genç mirzayı sevdiği gibi, gizli bir aşk ile seviyordu. Fakat sevilip sevilmediğini hiç düşünmüyor, evlenmeyi aklının ucundan bile geçirmiyordu.
-Sevdiğinden sevgi beklemek fazla hodkamlık, evlenmek istemek ise budalalık, sevgi günahtan menfaatten uzak kaldıkça mukaddestir. Yeter ki gözlerden dudaklara inmesin, alçalmasın, diyordu.
- Bana kalırsa Allah bu gibilerin gözlerini doyursun, olanların hepsi aç gözlülükten oluyor
Yusuf Mirza Kızına Derki;
- Dediğin doğru kızım, her kötülüğün başı ihtiras. Mevkileri asilleştiren ihtiras ruhları âdileştiriyor. Muhterisin mevkii yükseldiği nisbette ruhu alçalıp, alçaklaşıyor insanları elinde oyuncak gibi oynatan, bazan baba katili, bazan da vatan haini yapan hep o, ihtiras değil midir?
158 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kazan Tatarları arasında simge isim haline gelen milli kahramanlardan birisi Kazan Hanlığı’nın son melikesi Süyüm Bike’dir (1519–1557). Bilindiği üzere, Süyüm Bike Nogay Hanı Yusuf’un kızıdır. Süyüm Bike’nin 1533 yılında Can Ali Han ile evlenmesi siyasi amaç gereği yapılmıştır. Altın Ordu Devleti’nin çöküşünden sonra Türk Dünyası’nı tekrar bir araya getirmek, birleştirmek amacıyla yapılan bu evlilik, Kazan-Kırım-Nogay Türklerini tek çatı altına toplamayı başarmıştır. Henüz 17 yaşında Han'ın Hatunu olan ve daha sonra Rus egemenliğine başkaldıran bir Türk Prensesinin gerçek hayat hikayesinin romanlaştırılmış gerçek ile içe içe hikayesini anlatır.

Akıcı ve güzel bir dili vardır. İlk çocukluğumda okumuştum. Daha sonra lise yıllarımda bir daha okudum ve yıllar sonra yine okuyorum. Ve yine aynı heves ile okuyorum. Gerçek olayların romanlaştırılması olan bu kitapta anlatılan hem bir kadın mücadelecinin hayatı hem de tarihin önemli bir kesitidir. Beğenerek okunacağına inandığım bir eserdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ilgaz Vahap Nevruzhan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.