Ilgın Berivan Yıldız

Ilgın Berivan Yıldız

Çevirmen
7.6/10
92 Kişi
·
209
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
400 syf.
·Beğendi·9/10
Amelia 18. yaş gününde köprüde boğularak ölen bir genç kız. Yani hayalet. Fakat öldükten sonra hayatını, yaşadıklarını, nasıl ve neden öldüğünü hatırlamıyor. Tek hatırladığı köprüden düşüp boğulduğu. Bu ölüm anı bir türlü peşini bırakmıyor ve tekrar tekrar köprüden düşüp boğuluyor. Bu olaya kabus adını veriyor. Bir gün yine kabus görmeye başladığını düşünürken köprüde boğulanın o değil başkası olduğunu anlıyor.
Hayalet kız ve bir genç erkek...
Kitabın konusu bana farklı geldi. Okumaya başladığım andan beri kitaba hapsoldum diyebilirim. Kitap çok akıcı bir şekilde ilerliyor. Ben sonuna kadar merak içinde okudum ve sonlara doğru ortaya çıkan Amelia' nın ölüm şekli beni çok şaşırttı.
Kitap seri olduğu için her şey ortada kaldı. İkinci kitabı merakla bekliyorum.
Keyifli okumalar.
288 syf.
·Puan vermedi
Daha önce filmini izlemiş ve pek beğenmemiştim.*Yarım saat ancak dayanabilmiştim*
Kitap Pegasus'tan çıkınca bir şans vermek istedim ve kurgu hakkındaki görüşlerim değişmedi.Ana karakteri sevmedim hatta nefret ettim çok dengesizdi.
Kitabı ilk ben yorumluyorum, kötü etkilemek istemem.Goodreads puanı 3.90 ve Veronica Roth beğendiyse iyi olmalı aslında.
Eğlenceli, rahat okunabilecek bir kitap.
240 syf.
·3 günde
Kitabın arka kapak açıklaması ile okumaya başladım . İlk 70 sayfa ilerlemiyor . Hikayede geziyorsunuz boş bir şekilde . Benton'ın hikayesi için devam ettim ben . Okudukça da bu kadar okudum devamı gelmeli diyerek kendimi itekledim . 150 den sonrası sürükleyiciydi. Kitap yavan kalmış . Ne tam anlamıyla konuyu övebiliyorsunuz ne de dili . Bunun yanında yerilecek kadar kötü de değil . Vasat bir kitap .
%5 (16/384)
·Puan vermedi
Şu andan itibaren kitabı bırakmış bulunuyorum . Beni fikrimden geçiren ne bilmiyorum ama bir süre bu kitabi okumayacağım. Onun yerine Gemi na ya (Illuminae serisinin 2. Kitabı )geçmeye karar verdim . Daha sonra bu kitaba şans verebilirim diye düşünüyorum .
288 syf.
·2 günde·6/10
Türkçe adıyla SAP'ı sevdim aslında... Bu aralar hafif bir şeyler okumak istediğimde elime almıştım, o yüzden hiç de fena değildi benim için... Gerçi kitaptan beklentimin çok çok düşük olmasının etkisi de büyük... Malum ben önce filmine bakmıştım ve kabus gibiydi. Ancak şunu farkettim; kitap ve film birbirinden oldukça bağımsız. Filmde sanki sadece DUFF olayı ve karakterlerin isimleri kullanılmış. Doğru düzgün duygu içermeyen, bomboş bir film olmuş. Kitapta ise çoğu yer ne kadar klişe olsa da en azından ben karakterler arası o duyguyu hissettim. O yüzden filmi izleyenlerin gözü korkmasın. Hafif, eğlenceli, hızlıca okumalık kitaplardan... Herkese iyi okumalar ;)
624 syf.
·19 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hayatını hep icatlarıyla geçiren hiç bir şekilde para için uğraşmayan insanlık için devrim yapan büyük deha .. keşke zamanında sana değer verilseydi belkide şuan bedava elektrik kullanıyor olacaktık. Maalesef kapitalizm kazandı..
320 syf.
·4 günde·10/10
Bu yazarın okuduğum ilk kitabı ve açıkçası bence türüne göre gayet iyi bir kitap. Canım sıkkın olduğunda değer verdiğim gerçekten merak ettiğim kitaplar yerine böyle okuması kolay olan kitapları tercih ediyorum ve bu kitapta gayet iyi bir şekilde kafamı dağıtmamı sağlamıştı. Ailesel problemleri olan Sonny'nin en yakın arkadaşı ve ilk aşkı ile yaşadıklarını anlatan güzel bir gençlik kitabı. Satın almadım ve açıkçası almanıza gerek olduğunu da düşünmüyorum fakat benim gibi pdf kitapları seviyorsanız bir bakabilirsiniz.
Ne Thomas Edison dediginizi duyar gibiyim.
Hayır ,Tesla buldu Elektirigi.Alternatif akımı bulması ilede wireless ve Bluetooth teknolojilerinin temelini farkında olmadan attı
336 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Aslında kitabı okuma nedenim ve bahsedeceğim konuyla ilk satırlarda kitabın dışına çıkacağımı belirterek başlamam gerekiyor. Özellikle son zamanlarda sokak röportajlarını seyrederken öyle şeylere denk geldim ki kapakta yazan cümlenin ne kadar doğru olduğunu anladım. Katılır mısınız bilmem ama gerçekten de durum bu: Bilgi sınırlıdır, cehalet ömür boyu!
Neyse, geçen gece de otururken bir bakayım dedim ve şöyle bir durumla karşılaştım. Bir videoda 0 ve -2’nin çarpımlarını soruluyor. 20 diyen ileri zeka bir arkadaşımız bile var. 0 diyebilen yok. Üçgenin iç açıları soruluyor 400e çıkanlar var, daha garip şeyler de var ama biz genç neslin nereye gittiğinin acısını yaşatmamak üzere konuyu burada kapatıyorum. Benim inancıma göre ‘Allah ıslah etsin’ denilir, sizi bilmem ama sizlerin çoğunun da benzer bir cümle kuracağından -hatta kurduğundan- oldukça eminim.
Şimdi kitabımıza geçebiliriz. Yani her zaman olduğu gibi bu satırlardan sonrasını okumanıza gerek yok, Pazar günü gidin gezin ne işiniz var buralarda yani.
Yazarımızın cahillikle ilgili gerek alıntıladığı gerekse söylediği cümleleri göz önüne aldığımızda İlber hocamın da yazarla aynı kafadan olduğunu düşünmedim değil.
Gerçek anlamda konuşup, şakayı bir kenara atarsak bu sefer de yazarın 500 tane bilinmezi öğretip halen dünyalarca defalarca kanıtlanmış Evrim ve Maymundan Gelme sorununu aşamadığını ve bu kavramla kafasını iyi bozduğunu görmek üzücü. Hem bilimsel hem de dinsel anlamda inançlar ve belgeler Evrim ve Maymundan Gelme’nin yalnızca bir TEORİ olduğu üzerinde birleşirken ‘Profesör’ sıfatını taşıyan onlarca insanın bu TEORİ üzerine odaklanmalarını da anlamış değilim ya neyse.
Tabi benim de hatalarım var. Kitabı eklemeyi geciktirmek gibi. O kadar yoğunum ki günde 3 kitap okuyan adam 5 günde 1 kitabı zor okudu. Şöyle zor dönemlerden geçmekten nefret ediyorum ama neyse kötü olmayalım. Güzel hafta sonları diliyorum hepimize. Keyifli okumalar..
288 syf.
·2/10
Öncelikle film ile ciddi anlamda tek benzerliğin isimler olduğunu söyleyeyim. Geri kalan her şey farklı.
Film tamamen klişeydi. Çirkin olduğunu düşünen kız ile zengin züppenin aşkı falan filan. Kitap ise daha realistti. Ergenlik boyunca yapılabilecek hatalar ve sebepleri, kimlik bunalımları, aile dramları vs. Tabii hayat tarzı en azından benimkinden ve lisede yaşayıp gördüğüm şeylerden bir hayli farklı ve aşırı beğendiğimi de söyleyemem ama ilginç bir kitaptı. Gençlik kitaplarını sebepsizce sevdiğimden bir mesaj ve amaç olması hoşuma gitti diyebilirim. Kafa dağıtmak için okunabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ilgın Berivan Yıldız

Yazar istatistikleri

  • 209 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 192 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.