İlhan Aslan

İlhan Aslan

YazarÇevirmen
9.4/10
5 Kişi
·
6
Okunma
·
1
Beğeni
·
166
Gösterim
Adı:
İlhan Aslan
Unvan:
Türk Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
183 syf.
·Beğendi
'' Oğlum, şimdi, bence bihaber olmaman gereken şu şeyleri duy ve idarede uygulamak için akıllı ol. Ben reaya olan diğerleri için de öğrenmenin iyi bir şey olduğunu hep savunurum, fakat bu özellikle, bunların güvenliğini düşünmek ve bu yüklü dünya gemisini idare edip götürmekle yükümlü olan senin için böyledir. Ve konuyu götürmede açık ve ağır konuşma yolunu, nasıl desem, aylakça gitmeyi ve basit nesri takip ettiysem, buna üzülme oğlum. İyi yazma veya heybet ve çalımla şişirilmiş Attica (Atina bölgesinde gelişmiş bir edebi üslup) tarzında bir gösteri için eğitimli olmayıp, aksine, habersiz olmamanı düşündüğüm uzun bir tecrübenin meyvesi olan hikmet ve basireti kolayca sağlayabilecek şeyleri sana öğretmek için günlük dil ve konuşma biçimini kullanmaya yatkın buluna geldim.
Bak, tecrübe ve bilgide keskinleşerek en iyi tavsiyelerde ve ortak iyide yanılmayasın diye önüne bir öğreti koyuyorum: Öncelikle, değişik milletlerin Romalıların faydasına ve zararına neyde güçleri vardır ve bunlar nasıl ve hangi millet ile ayrı ayrı çatıştırılabilir ve yükündürülür; sonra, onların yırtıcı ve doyumsuz tabiatları ve haddinden fazla istedikleri hediyelerle ilgili; sonra diğer milletler arasındaki farklar, kökenleri, görenekleri ve yaşam tarzları, yaşadıkları yerin konum ve iklimi, coğrafi tanımı ve ölçüleri ve hatta Romalılar ve çeşitli uluslar arasında çeşitli zamanlarda husule gelmiş olaylar hakkında; ve nihayet devletimizde ve Roma imparatorluğu çapında zaman zaman hangi ıslahatlar yapılmıştır. Bunları ben kendi hikmetimle keşfettim ve sence de bilinmesini emrettim, sevgili oğlum, ta ki bu milletler arasındaki farkları, her biriyle nasıl müzakere edilip barışılacağını ya da savaşıp karşı konulacağını bilesin.''
Bu kitapta Peçenekler, Ruslar, Macarlar (Türkler), Bulgarlar, Avarlar, Kırım, şimdiki Ukrayna beölgesi ve Hazarlar hakkında bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca Balkan coğrafyasında Slavlar ve Hırvatlar, Anadolu coğrafyası, Gürcüler, İslamiyet'in doğuşu ve ilerleyişi, Hz. Muhammed'den Muaviye'ye kadarki dönemde olanlar, İspanya ( iberya - 2 iberya vardır. Birincisi İberya İspanya / İberya Gürcistan ), İtalya, Venedik'i konu alır. Ağırlıklı olarak Doğu Roma İmparatorluğu'nun diğer devletlere olan bakışı ve onlardan nasıl yararlanacaklarını konu almaktadır.
Kitap Doğu Roma, Avrupa, Balkanlar, Anadolu, Kafkasya, Karadeniz'in kuzeyi için ana kaynaktır.
Türk tarihi açısından esas alınan eserlerden olmakla birlikte kıymetli bir kitaptır. Macar ulusu olarak geçen her yerde Porphrogenitus Türkler olarak bahsetmetedir.
ek çalışma olarak Osman Karatay'ın Macarlar kitabı okunabilir.
167 syf.
·9/10
Karadeniz Bölgesi ve özelde Kelkit Vadisinin tarihi önemine değinen iyi bir çalışma Ortacağ'da Anadolu'nun siyasi tablosu üzerine bilgi edinmek için ideal bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
İlhan Aslan
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.