İlkay Yılmaz

İlkay Yılmaz

YazarÇevirmen
9.5/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
34
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
460 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Kitabı daha yeni bitirmiş iken hemen incelemesini yapayım dedim alıntılarla. Birçok yerde kendini tekrarlasa Çin ve ÇKP değişimi üzerine 1948 Mao 'nun başa gelişinden 1976 Mao 'nun ölümünden sonrasiyla devam edip hala komünist parti adı altında yönetilen Çin'in nasıl oldu da kapitalizmin bayrak taşıyanı olduğunu anlatıyor. Devrimsiz kansız kendi evinde mağlup olan reformist sosyalizmin ayrıntılı bir anlatımı.

Çin bugünlerde dünyanın yıldızı her açıdan ve bütün ülkelere yol gösteriyor (buna Türkiye de dahil parti devlet ilişkisi açısından) bu nedenle herkesin kesinlikle okuması gereken bir kitap.

Bugün Türkiye'de maocu ideoloji tarafından yönetiliyor olabiliriz, her ne kadar ülkemizin gidişatı hiçbir zaman sosyalizm olmamışsa da tüm despotların düşünme yöntemi benzerdir.
120 syf.
* Kitap "The Essential Hayek" adıyla 2014'te ilk baskısını yapmış ve Türkçe'ye 2017'de kazandırılmıştır.

* Friedrich August von Hayek (1899-1992), Avusturyalı olup Avusturya ekolüne bağlı liberal iktisat teorisyenidir.

* Kitabın yazarı Boudreaux, George Mason Üniversitesinde iktisat profesörü olan Amerikalı bir liberal düşünürdür.

* Kitap ismiyle hayranlık uyandıracak derece uyumlu olarak, yeni başlayanlar için yazılmıştır. Friedrich A. Hayek'in iktisadi ve siyasal düşüncelerinden on tane söz alınmış ve on başlık altında çok basitçe anlatılmıştır. Örneklendirme yapılarak teorik sözlerin günlük pratiğe indirgenmesi de çok yerindedir.

* Hem Hayek'in fikirlerini öğrenmek isteyenler hem de, ekonomi terimleri de dahil olarak, liberal ekonominin savunduğu fikirleri anlamak isteyenler için rahatlıkla okunabilecek bir kitaptır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.