1000Kitap Logosu
İlya İlf
İlya İlf
İlya İlf

İlya İlf

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
39 Kişi
69
Okunma
5
Beğeni
637
Gösterim
Tam adı
Илья Арнольдович Файнзильберг
Unvan
Rus Yazar
Doğum
Odessa, Ukrayna, 15 Ekim 1897
Ölüm
Moskova, Rusya, 13 Nisan 1937
Yaşamı
Bir süre çeşitli fabrikalarda istatistik ve muhasebe görevlerinde bulunduktan sonra Sindetikon isimli bir mizah dergisinde çalışmaya başladı. İlk şiirlerini aynı zamanda editörlük yaptığı Sindetikon’da yayımladı. 1923’te geldiği Moskova’da tren yolu işçilerinin dergisi Gudok’ta (Tren Düdüğü) editörlük yaptı. 1924’te Marusya Taraşenko’yla evlendi. 1925’te Orta Asya’ya, 1930’larda Yevgeni Petrov’la birlikte ABD’ye seyahat etti. 13 Nisan 1937’de veremden öldü.
Turkan Ahmadova
On İki Stul'u inceledi.
360 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
"Həyat mürəkkəb şeydir, amma bu mürəkkəb şey çox asan açılır, qutu kimi. Yalnız onu açmağı bacarmaq lazımdır. Kim aça bilmirsə, o, məhv olur." Ostap Benderə boş yerə "dahi kombinator" deyilmir :) amma əsər "Qızıl dana"dan bir qədər geri qalır. Bəlkə də Benderin fırıldaq bacarıqları ilə artıq tanış olduğuma görədir.
On İki Stul
8.6/10
· 50 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Əhmədova Gülarə
On İki Sandalye'yi inceledi.
424 syf.
·
Puan vermedi
Yazıçılar əsərdə çox incə yumor və tənqidi zarafatlara əsaslanan ifadələrə yer veriblər. Bəzi ifadələrin anlamını tam başa düşə bilmək üçün inqilabdan əvvəlki Rusiya və Sovet tarixinə müəyyən qədər bələd olmaq lazımdır. Romanın qəhrəmanları qarnında madam Petuxovanın cəvahiratını saxlayan, qoz ağacından hazırlanmış Qambs stulunu tapmalıdırlar. Ölüm döşəyində olan yaşlı qadın öz kürəkənini yanına çağırır və sirrini ona danışır. Qadın kürəkəninə 150 min rubl dəyərindəki cəvahiratını sonradan hüzur evi kimi istifadə olunan evin qonaq otağındakı on iki stullardan birinin oturacağına gizlətdiyini deyir. Kürəkən İppolit Matveyeviç qaynanasının cənazəsini belə gözləmədən həmin 12 stulun axtarışına düşür və bütün hadisələr də elə buradan başlayır. İppolit Matveyeviç hələ yolun başındaykən Ostap Bender adlı bir fırıldaqçı ilə qarşılaşır və bu işdə yola birlikdə davam edirlər. Axtarışlarında məlum olur ki, stulların bər biri ölkənin bir-birindən uzaq məsafəli yerlərində ayrı-ayrı insanlara satılıb. Daha sonra məlum olur ki, qadın günahlarından təmizlənmək üçün sirrini keşişə də etiraf edibmiş. Artıq İppolit və Ostapın bu yolda rəqibləri var. Hətta zaman zaman onların yolları da kəsişir. Bəs cəvahiratları kim tapacaq? :) Ümumilikdə tənqidi yumorlarla dolu olan bu dəyərli əsər dərin məna kəsb edən ifadələrlə zəngindir.
On İki Sandalye
8.6/10
· 50 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Aysel
On İki Sandalye'yi inceledi.
424 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap başlarda sıkıcı gelebilir. Sonrasındaysa elimden bırakamıyordum. Okuyacağım başka kitaplarım olmasaydı eğer tüm gün okuyabilirdim. Beni bu kadar etkileyen kitabın konusunu size de anlatmak istiyorum: Ölüm döşeğinde olan yaşlı kadın sırrını damadına son nefesinde açmak için yanına çağırıyor. Kadın damadına; Sovyet idaresinin eline geçmesin diye, sahip olduğu 150 bin ruble değerindeki mücevheri, el konulup Huzurevi olarak kullanılan konaklarında; yemek odası takımını oluşturan on iki sandalyeden birinin döşemesi altına gizlettiğini söylüyor. Ve tüm macerada bundan sonra başlamış bulunuyor... İppolit Matveyeviç ( damat ) kaynanasının cenaze işlerini bile kendi halletmeyerek levezımatçıya devredib “12 sandeyle” nin peşine düşer... Daha hiç mücevherlere doğru yol katetmemişken profesyonel bir dolandırıcı olan Ostap Bender`le karşılaşır. Ostap`ın o üstün, her kesi ikna etme yöntemi sayesinde kendine onu ortak seçer ve yola birlikte devam ederler. Ne yazık ki, işler umdukları gibi gitmez. Sandalyeler`i umdukları yerde bulamazlar. Sandalyeler her biri ayrı ayrı kişilere satılmıştır ve kişiler adeta ülkenin başka bir köşelerine savrulmuşlardır. Tüm bunlarla da kalsa iyi. Ostap ve İppolit bu işte yalnız değillerdir. Kadın ölüm döşeğindeyken günah çıkarmak için papaza her şeyi itiraf eder. Papazsa paranın kokusunu aldığından beri rahat uyku uyuyamaz, o da mücevherlerin peşine düşer... "Ostap ve İppolit`in yolu, rakipleriyle bazen kesişip bazen ayrılır; Rusya kazan, onlar kepçe sandalyeleri arayıp dururlarken okuru da peşlerinden kahkaha dolu bir yolculuğa çıkarırlar..." Okurken çok gülecekseniz. Kitaptaki karakterler ( sandalyelelerin yeni sahipleri ) hepsi farklı farklı kişilikler. Yazarlar da bunları çok güzel geçire bilmiş okurlara. Onların hepsini tek tek tanıma fırsatı buluyorsunuz ve kahkahalara boğuluyorsunuz. Bundan başka ; "İlya İlf ve Yevgeni Petrof romanlarında yetkiyi kötüye kullanma, adam kayırma, toplum değerlerine zarar verme gibi uygulama ve davranışlar sert bir eleştirinin hedefi yaparlar." Eleştri mizah yönünden çok zengin bir eser. Acaba mücevherler bulunacak mı? Okuyun mutlaka okuyun ! :)
On İki Sandalye
8.6/10
· 50 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
Oblomov
On İki Sandalye'yi inceledi.
424 syf.
Rus edebiyatının çok bilinmeyen bir klasiği. Bu roman hiciv edebiyatının en güzel örneklerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Roman kahramanlarından Ostap Bender isimli büyük dolandırıcı Rus halkını derinden etkilemiş adına müze kurulmuş müthiş bir roman karakteridir.
On İki Sandalye
8.6/10
· 50 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Elif
On İki Sandalye'yi inceledi.
448 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
On İki Sandalye eseri, Sovyet Edebiyatı’nı mizah, taşlama ve ironi unsuruyla İlya İlf ve Yevgeni Petrov’un beraber yazdıkları ilk roman. Eski bir soylu olan Vorobyaninov, kayınvalidesinin ölüm döşeğinde açıkladığı sırrın ardından sandalyelere saklanmış elmasların peşine düşer ve hazine avcılığında bir de ortağı vardır: Ostap Bender. İkili, elmasların peşinde Sovyet şehirlerini dolaşırken, yeni toplumun panoraması okurun önüne boylu boyunca gözler önüne seriyor. Sovyet bürokratları, mülksüzleştirilmiş sınıflar, başkent ve taşrada yaşanan değişimin mizahi tasviri, On İki Sandalye’yi Rus toplumunun 1920’lerin sonundaki görünümüne dair çarpıcı bir anlatıya dönüştürüyor. “İlf ve Petrov, Sovyetler Birliği’nin parmakla sayılabilecek kadar az ve başarılı taşlama yazarları arasında.
On İki Sandalye
8.6/10
· 50 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15