İlyas Bilici

İlyas Bilici

Çevirmen
9.1/10
62 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
·Beğendi·8/10
Lise birinci sınıftayım o zaman. Edebiyata olan tutkum, orta okuldan yakama yapışmış gelir peşimden. Lise 1 deyim dedim ya İngilizce hocamız vardı İri yarı, bayağı yaşı da vardı, koyu esmer teniyle şivesi ile tüm öğrencilerin sempatisini kazanmıştı... Biz ona okulca " Tomas " derdik. Ama nedenİni bilmiyorum. Bizden önceki talebeler yakıştırmış koymuş bu lakabı yapıştırmışlar üstüne. Bundan hiç alınmaz hatta hoşuna dahi giderdi.
Ben de, Ömer Hayyam'ın cümle kapısını ilk açan işte o hocamızın cebinden hiç eksilmeyen Hayyam'ın Rubailer kitabıdır. Sınıf da da çıkarır okurdu. Hayyam tutkunluğu vardı kısaca. Onun için hocamızın da ne şarapçılığı kalmamıştı ne sarhoşluğu öğrenciler arasında ki söylencelerde. Çünkü nasıl kazındı ise öyle kalmış ki zihnimizde. Hayyam bir sarhoş, bir ayyaş, şarapçı....
Bilgisizce bilgiçlikmiş meğerse bize belletilen...
Ö.Hayyam'ın nasıl bir güneş olduğunu anlamak çok uzun yıllarımı aldı...
Amin Maalouf, ikinci cümle kasını açtı bana; " Gel, gir içeri. Gör, tanı Hayyamı" dedi. SEMERKANT kitabıyla..Girdim ve tanıdım O dahiyi...
Sonra okudum Hayyamı..Rubailerinden bazılarını minik kartonlara yazdım, astım sağıma soluma..
Şunu da söylemeliyim, ona adfedilen bazı rubailerin, dörtlerin onun olmadığı, adını karalamaya yönelik olduğunu da hatırdan çıkarmamalıyız.
Derim ki, haddim olmadan, bilmeden bilgiçlikle, öğrenmeden, öğretmeye kalmakla, sırtımızdan atmadığımızca ön yargılarla bir yere ne varırız. ne adam oluruz.
Haklı olmaya çabalamak yerine, hakikati aramak, mukayese etmek yerine muhakeme etmeyi yeteneğini geliştirip, onu kullanmayı yeğlemek gerek...
Bu güneşi, bu dâhiyi bilip, öğrenmek, okuyup kavramak gerek...
İyi okumalar diliyorum.
160 syf.
·Beğendi·9/10
Ömer Hayyamın Rübaileri ile ilk olarak 20 yaşında tanışmıştım.Hayyamı tanıdığım ilk dörtlüğü ;

Sevgili, seninle ben pergel gibiyiz:
İki başımız var, bir tek bedenimiz.
Ne kadar dönersem döneyim çevrende:
Er geç baş başa verecek değil miyiz?

olmuştu.Hemen Hasan Ali Yücelin çevirisi olan "Ömer Hayyam Dörtlükler" kitabını aldım.Okuduğum her dörtlük gerek kendi yaşantı mı, gerek iç dünyamı gerekse de inançlarımı sorgulamamı ve daha önce cesaret edemeyip düşünmekten korktuğum inanç dünyam hakkında sorular sormama vesile oldu.Dörtlükler bittiğinde kitaba başlamadan önce var olan sorgulamaktan,soru sormaktan korkan ve o korktuğu soruların üstünü örterek onlardan kaçan kişi artık yoktu.

Geçtiğimiz ay "Amin Maalouf - Semerkant " kitabı ile Ömer Hayyamın hayatına misafir oldum, yürüdüğü sokakları,aldığı eğitimleri,gittiği şehirler ve tabikide aşık olduğu kadını tanıdım.Kitap bittikten sonra Rubaileri tekrar okumamak olmazdı. Amin Maalouf Semerkantan sonra Rubailerin tekrar okunması gerekli böylece Dörtlüklerin içine derinlemesine girerek; hayal dünyanızda dörtlüklerin ahengi şarhoş olup raks etmeye başlıyorsunuz.
160 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Hayata bakış açısını değiştiren, hatta hayatı Hayyamdan Önce / Hayyamdan Sonra olarak kategorize edebilecek kadar mükemmel bir kitap. Bence en iyi çeviriyi de Sebahattin Eyüboğlu yapmış .
''İçin temiz olmadıktan sonra
Hacı hoca olmuşsun, kaç para!
Hırka, tespih, post, seccade güzel;
Ama Tanrı kanar mı bunlara? ''
160 syf.
·Beğendi
Hayatı,gerçekleri farklı bir pencereden dobra dobra dile getiren ve herkese önce kendine bak dedirten o muhteşem dörtlükler. Okumadıysanız mutlaka okuyun ...
160 syf.
·98 günde·Beğendi·10/10
Ömer Hayyam 11 ve 12.yüzyıllarda yaşamış, filozof, düşünür ve islam bilginidir. Ama tarihdeki birçok dahi insan gibi zamanının insanları tarafından anlaşılamamış ve hatta çoğu kez kınanmıştır. Sözünü esirgemeyen bir dahidiR.Keskin ve satirik hicvini hiçbir kişiye, padişaha, ulemaya en çok da din altından geçinen softalara karşı esirgememiştir. Hayyam doğulu bir şair ve düşünür olmasına rağmen doğuda gerektiği değeri görememiştir. Günümüzde bile bu durum süregelmiştir ve batının tanıdığı ve saydığı düşünceleri doğuda filiz sürememiştir, hep saklanmış ve yasaklanmaya çalışılmıştır düşünceleri... Oysa Hayyam islamın özünü ortaya sermeye çalışmıştır.
'' Yüce varlıkbize bir beden verince / sevmesini öğretti her şeyden önce / sonra şu delik deşik yüreğimize / mana incileri sakadı binlerce....'' anlatmaya çalıştıklarının bir özeti gibi aslında.
Velhasıl kelam , Hayyamı anlamak ve rubailerinin tadına varmak için okunabilecek çok güzel seçki olmuş. Hem düşünmek hem güzel vakit geçirmek için okunacak hap tarzında bir kitap..
Sanırım ilk defa elime geçen bir kitabı daha önce okumadım diye gerçekten üzüldüm, hala arada açar 3-5 sayfa dörtlük okurum. 1000 yıl öteden bize seslenen Ömer Hayyam'ın dörtlükleri sanki dün yazılmış gibi güncel.
160 syf.
·Beğendi·10/10
farklı çeviriler var, bence en güzel çeviri Hasan Ali Yücel'in. Bildiğiniz gibi Can Yücel'in babası ve ilk Milli Eğitim Bakanlarımızdan... Kalemi de kişiliği gibi muhteşem... Elinizin altında olması gereken eserlerden biri...
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Ömer Hayyam'ı anlatmaya kelimeler yeter mi? En güzeli kendi kelimelerine sığınmak.
Akılla bir konuşmam oldu dün gece;
Sana soracaklarım var, dedim;
Sen ki her bilginin temelisin,
Bana yol göstermelisin.
Yaşamaktan bezdim, ne yapsam?
Birkaç yıl daha katlan, dedi.
Nedir; dedim bu yaşamak?
Bir düş, dedi; birkaç görüntü.
Evi barkı olmak nedir? dedim;
Biraz keyfetmek için
Yıllar yılı dert çekmek, dedi.
Bu zorbalar ne biçim adamlar? dedim;
Kurt, köpek, çakal, makal, dedi.
Ne dersin bu adamlara, dedim;
Yüreksizler, kafasızlar, soysuzlar, dedi.
Benim bu deli gönlüm, dedim;
Ne zaman akıllanacak?
Biraz daha kulağı burkulunca, dedi.
Hayyam' ın bu sözlerine ne dersin, dedim;
Dizmiş alt alta sözleri,
Hoşbeş etmiş derim, dedi.