1000Kitap Logosu
İmam-ı Azam Ebu Hanife

İmam-ı Azam Ebu Hanife

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
641
Okunma
239
Beğeni
4.533
Gösterim
Tam adı
Ebu Hanife, İmam-ı Azam, Nu’man ibn-i Sâbit ibn Zevta
Unvan
İslam Fıkıh ve Hadis Bilgini
Doğum
Kufe, 5 Eylül 699
Ölüm
Bağdat, 14 Haziran 767
Yaşamı
Ebu Hanife : (asıl adı: Numan bin Sabit) 699 yılında Kufe’de doğup, 767'de Bağdat'ta öldü. Ehl-i sünnet itikadının lideri kabul edilir. Hanefi Mezhebinin kurucusudur. Müslüman inancında olanların % 45-50'i Hanefi mezhebindedir. Küçük yaşta Kuranıkerim'i ezberlemiş ve Arapça’nın inceliklerini öğrenmiştir. Gençliğinin ilk yıllarında başta Enes bin Malik olmak üzere birçok sahabiyi görmüş, onlardan hadis dinlemiştir. Hocası Hammad’ın dersine devam ettiği sırada sık sık Hicaz’a gidip Mekke ve Medine’de çoğu Tabiinden olan âlimler ile görüşür, onlardan hadis rivayeti dinler ve fıkıh müzakereleri yapardı. Ehlibeytten Zeyd bin Ali ve Muhammed Bakır’dan ilim öğrendi. Tasavvuf bilgilerini Muhammed Bakır, ondan sonra da İmam Cafer-i Sadık'tan öğrendi. İmamı Azam, İslam dinine yaptığı hizmetleriyle İslamiyet’i iman, amel ve ahlak esasları olarak bir bütün halinde insanlara yeniden duyurmuş, şüphe ve bozuk düşüncelere sahip olanlara cevaplar vermiş, önce itikatta birlik ve beraberliği sağlamış; ibadetlerde, günlük işlerde İslam fıkhının esaslarını ve şeklini tespit etmiştir. İşte İmamı Azam Ebu Hanife, ileri düzeyde yöntemlerle yaptığı uzun çalışmaları ve içtihadı neticesinde çözdüğü ve bir araya getirdiği fıkıh (hukuk) bilgileri ile Müslümanların ibadetlerinde ve diğer işlerinde İslamiyet'e doğru bir şekilde uymak için takip edecekleri bir yol gösterdi ve bu yola “Hanefi Mezhebi” denildi. Ebu Hanife, talebelerine verdiği dersleri mükemmel bir yöntemle yürütürdü. Bir taraftan fıkhın eski olaylara ait bilinen hükümleri anlatılır ve müzakere yapılır, diğer taraftan yeni olaylara ait hükümler bulunurdu. Geçmiş ve yaşanmakta olan olayların hükümleri karara bağlanırken, bunlara benzeyen veya aynı cinsten olup da gelecekte meydana gelebilecek olaylara ait hükümler de araştırılıp bulunurdu. İmam-ı Azam, fıkıh ilmini ilk defa branşlara ayırıp her branşın bilgilerini ayrı ayrı toplamış, usuller koymuştur 
79 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Bu eser, Hanefîliğin temel kaynaklarından biri olması ve Hanefîlik anlayışını ve görüşlerini yansıtması bakımından önemlidir. Zaten hacmi de küçük olduğu için okuması zor olmuyor. Anlaşılması zor olan kısımlarda dipnotlarla açıklama yapılması yerinde olmuş.
Fıkh-ı Ekber
Okuyacaklarıma Ekle
128 syf.
·
Beğendi
Beyan Yayinlari, Islam kültürünün yeni kusaklara ulastirilmasina yardimci olabilecek yeni ve farkli bir seri baslatti. Iki Dil Bir Kitap adiyla yayinlanan bu seri, pek çok önemli eseri Arapça asillariyla beraber sunuyor. Islam inanç ve kültürünün en önemli temsilcilerince kaleme alinmis kimi makale ve küçük eserlerin orijinal halleri ve tercümeleriyle bir arada sunuldugu bu yeni seri, Arapça ögreniminin gelismesine katki yaninda kimi konulardaki temel düsünceleri okuyuculara sunmayi da hedefliyor.
el-Fıkhu'l Ekber
Okuyacaklarıma Ekle
Ebu hanife radiyallahu anh tarafından kaleme alınıp aliyyül kari tarafından şerh edilen bu eserinin mahiyetini şerhu akaidi nesefi tercümesi kitabındaki bir paragraf çok güzel bir şekilde incelememize yardımcı oluyor ; eşari ve maturidi mezhepleri kurulmadan evvel bütün Sünnilerin tâbi oldukları mezhebe Selefiyye (günümüz selefileri ile karıştırılmamalıdır) adı verilmektedir. Selefiyye , Eshabın , Tabiinin ve Tebe-i tabiinin mezhebidir. Dört büyük imam mezhebe mensup idi. Selefiyye (günümüz selefileri ile karıştırılmamalıdır) mezhebini müdafaa için ilk eser Fıkh-ul ekber ismi ile Imam-ı A'zam tarafından yazılmıştır. Selefiyye mezhebi itikadı mezheb olup sahabenin nasıl itikat ettiğini bizlere aktarıyor. Itikadda üç amelde dört mezhebimiz bulunmaktadır. Konuyu fazla dağıtmadan asl olana geçelim. Fıkh-ul ekberi okurken efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)'in kabak yemeğini seviyor olmasına dahi verdikleri önemi göreceksiniz. Günümüzde ise kitapta yazan birçok değerin bulunmadığına şahit olacaksınız. Itikadımızın üç ana prensibini hatırlatmakta fayda vardır. 1) haramı helal sayan(zina helaldir demek ,içki helaldir demek gibi) 2) dini konulari hafife alan (ramazan orucunu tutayim da zayıflayayım gibi) 3) dini konularla dalga geçen (misvağı kastederek ne sokuyorsun o odunu ağzına gibi) diyen kafir olur. Dikkat etmeliyiz ki şeytan bir seferde gelip kafir ol demez soldan yaklaştığı gibi sağ tarafdan da yaklaşabilir.
Fıkhı Ekber Şerhi
Okuyacaklarıma Ekle
160 syf.
·
8 günde
·
10/10 puan
"Allah sana rahmet etsin! İmam-ı A'zam sen ne büyük bir âlimsin!" Evet, bu kitabı okurken içinizden her iki üç sayfada bir böyle söylemekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Zaten niye alıkoyasınız ki !? :) Allah O'na rahmet etsin. İmam bu eser(ler)inde bir çok soruya sabırla ve büyük bir ilim birikimiyle cevap vermiş. Maalesef, abdesti bozan şeylerin yanında, imanı bozan şeylerin öğretilmediği şu günümüzde her evde bulunup, okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Gönülden tavsiye ederim...
İmam-ı A'zam'ın Beş Eseri
Okuyacaklarıma Ekle
160 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Mükemmel bir eser
Muazzam bir eser... Üstadın talebesi ile soru cevap şeklinde yapmış olduğu dersin yazılmış hâlidir bu kitap. Soruların cevabını kısa ve mantıklı şekilde cevaplayan İmam Azam ra aynı zamanda soru-cevap konusunda usul de öğretiyor.
İmam-ı A'zam'ın Beş Eseri
Okuyacaklarıma Ekle
160 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
İmamı Azam'a nisbet edilen bu akideye dair beş eserin toplandığı kitap, orijinal Arapça metini de içinde barındırdığı için bir şaheser olmayı hak ediyor. İmamı Azamın şahane akıl yürütmelerine ve kıyas vererek delillendirmesine hayran kalınacak bu eserleri okumayı çok seviyorum. Muhtemel Akaid alt yapısı olanlara daha çok hitap edeceğini düşündüğüm bu eserler, ebû Hanifenin vasiyeti, talebelerinin sorduğu sorulara cevapları ve Akaid alanında belki de ilk yazılmış eserlerden sayılan Fıkhul Ekber eserini de içinde barındırıyor. Bir eğitimci olarak elbet önce bir hoca önünde akide bilgilerini öğrenmenizi tavsiye ederim. Lakin akabinde tekrar bu eserleri okumak faydalı olacaktır.
İmam-ı A'zam'ın Beş Eseri
Okuyacaklarıma Ekle
128 syf.
·
8/10 puan
Bir arkadaşımın müziğin haramlığına dair bu kitaptan delil getirmesi üzerine kitabı okuma isteği hissettim ve orijinal dili olan Arapçasından okudum. Kitapta müziğin haramlığı konusunda herhangi bir ifade geçmiyor. Dili çok basit ve anlaşılabilir olsa da noktalama işaretlerinin hiç kullanılmaması okurken insanı yoruyor. Ancak çevirisi gayet başarılı. Yer yer çeviriden faydalandım. Herkesin okuması gereken kısa bir risale olsa da şerh olmadan okunması kafa karıştırıcı olabilir. Ayrıca orijinal metinde yazım yanlışları ve eksikler de mevcuttu. Umarım bir sonraki basımda düzelir.
el-Fıkhu'l Ekber
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.