İpek Yalaz Erkutun

İpek Yalaz Erkutun

Çevirmen
8.9/10
11 Kişi
·
36
Okunma
·
0
Beğeni
·
37
Gösterim
Adı:
İpek Yalaz Erkutun
Bir Haziran ayının ikinci haftasında Ankara’da doğdu. İlkokul çağına kadar çocukluğu, Saraçoğlu Mahallesi ve Anıtkabir anıları ile dolu geçti. Ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Lisans, aynı fakültenin İşletme Yönetimi Dalında Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi aldı.Japon Hükümeti’nin düzenlediği Japonca sınavında Türkiye birincisi olup burslu olarak Japonya’ya gitti.Çeşitli Japon Mühendislik ve Uluslararası İlişkiler firmalarında danışmanlık, eğitmenlik ve Japon Fuji Televizyonu’nun Türkiye Koordinatörlüğünü yaptı.Çeviri yanında, editörlük ve metin yazarlığı da yapmaktadır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
112 syf.
·31 günde·Beğendi·10/10
İnsanlar tamamen özgür doğarlar ama bütünüyle bağımlıdırlar. Bir çocuk,eğer ebeveynleri kendisine bakmazsa,öleceğini bilir. Böylelikle sevgi,onun için bir ölüm kalım meselesi haline gelir.

Aslında her şey ailede başlar ve ölene kadar bu durum devam eder. Çünkü temelinde ailen seni reddederse hayatının tehlikeye gireceği korkusu yatar. Ebeveynlerin senin bu korkunu sana doğru olduğuna inandıkları şeyleri yaptırmak için kullanırlar. "Yemeğini yemezsen kötü çocuk olursun,İyi bir çocuk olmazsan seni sevmem,diğer insanlar da sevmez!"
İşe yaradı da çünkü suçluluk duygusu yaratmak,diğer insanları kontrol etmenin en iyi yoludur.

Bu kitap beni fazlasıyla etkiledi. Hayatım da ki sorunlara,eksikliklere, gereksiz çabalarıma,aptalca kaygılarıma ne kadar çok önem verdiğimi gördüm. Oysa hayat her sabah uyanmaya,kalp atışlarımı duymaya,duygularımı tartmaya, elimdekilerin değerini anlamama,düşüncelerimi ve sevgimi ifade etmeme yardımcı olan şeydi. Çünkü bu saydıklarım ve sayamadığım nice şeyler aslında bize bu hayatta verilen bir hediyedir. Çoğu insan bunun farkında bile değildir. Kitabın arkasında şöyle bir yazı yazar. " Tüm anne ve babaların mutlaka okuyup,çocuklarına da okutması gereken bir kitap..." O kadar doğru ki.Bu kitabı siz de okuyunca benim gibi düşüneceksiniz. Sevginin acı verdiğini söyleyenler,aslında sevdikleri kişinin kendi istedikleri şekilde davranması gerektiğine inandıkları için acı çekerler.
Biz buna kibir deriz.. Sevdiği kişinin kendi ihtiyaçlarını tatmin etmesi gerektiğini düşünürler. Buna da bencillik deriz.

Kitaptaki ana karakter olan John Doe hayatının eşiğindeyken hayatının önemini,ailesinin değerini,kız arkadaşının ve onun küçük mucizesiyle nasıl hayata tutunduğu anlatıyor. Ölüm ile kalım,çıkarılan dersler, ters köşeler okurken sizi etkileyecek ve en az siz de benim kadar etkileneceksiniz. Şunu unutmamak gerek " Sen KENDİ hayatından sorumlusun.Hayatın kendisinden değil. KENDİ hayatının kıymetini bil.Yoksa her şey için çok geç olabilir.Şuan bile bunun farkına varsan çok şey kazandığını göreceksin. Ve belki de kitapta sonsuz kere karşınıza çıkacak olan o sözü buraya bırakıp yorumumu bitiyorum.
"Akıl,her şeyin öncüsüdür. Neye inanırsan hayatında o görünür"... ~Kitabı okuyacak arkadaşlara iyi okumalar. Okuyun,okutun.
112 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
"Hayat bir mucizedir. Çoğu insan bunu unutur. Sorunlara, eksikliklere, gereksiz çabalamalara, aptalca kaygılara odaklanır."

Bu kitap hakkında ne yazacağım, aklımdaki düşünce ve fikireri buraya nasıl dökebilirim inanın bilmiyorum.
Kütüphanede kitaplara bir göz atarken tasadüf eseri adından dolayı biraz derettüt de kaldığım ama arkasındaki yazıyı okuduktan sonra çok farklı tepkiler verdiğim bir kitaptı açıkçası.
Konusu; bir adamın trafik kazası geçirdikten sonra hastanede uyanır. Aslında gözleri felan açıktır sadece bilinci yerinde değildir. Etrafındaki her şeyden, olan olaylardan haberdardı. Ama bir türlü kendinde değildir.
Kitabın konusu bu şekilde, baş karakterimiz kendi iç sesiyle konuşuyor, onunla tartışıyor ve bizde aralarında konuşmaları okumuş oluyoruz bir nevi.
Kitabın sonunda öyle bir olay oluyor ki okurken (şuan bile hatırlarken ağlayasım geliyor) şok oldum. Ben bile bu kadarını beklemiyordum. O son ile hayatımızın kendisi ya da nefes alışımız olsun bırakın yaşamımız olsun mucize olduğunu gösterren kitap.
Ertesi günü elime aldım ve sadece iki saat içinde bitirmiş olmama şaşırdım. Kısacık bir kitap ama içinde anlattığı, aklınız gelebilecek her şey olsun, bizleri dünya ve kendimiz hakkındaki gerçekleri öğrenmeye iten bir kitap.
Bu kitabı internetten ve buradan baktım ama okuyan kişi çok az cidden, zaten pek şaşımadım da doğrusu.
Kişisel gelişim kitabı da diyabiliriz bu kitap için aslında yediden yetmişe herkesin okuyabileceği bir kitap.
Bu kitap hakkında ne yazacağımı cidden bilmiyorum alın okuyun. Ne demek istediğimi anca o zaman anlarsınız zaten.
OKUYUN... OKUTTURUN... ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM.

Yeni bir kitap serüvenin görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.
Kitap dolu günleriniz olsun.
112 syf.
·Beğendi·9/10
Kendi Kendimize, Kendimizi Kendimize Köle Mi Yapıyoruz?
Belki de toplumsal İplerin ucundaki kuklalara dönüşüyoruz. Ve farketmedikçe özgürlüklerimiz sıradanlıklara dönüşüyor... Bu sıradanlıklar bizi mutsuz ettikçe, değerini sadece kaybedince anladığımız bir çıkmaza girebiliyoruz. İnsan ne ile yaşardı? İşte onu tekrar hatırlatan ve kendimizi zümrüdü anka yapma tohumları atan bir kitap. Okuyunuz.
200 syf.
Okudukça şaşıracaksınız ve içinizde daha önce varlığını hissetmediğiniz duyguları hissedeceksiniz. Katıldığınız ve katılmadığınız bölümleri düşünürken kitap elinizde tahmin bile edemeyeceğiniz bir hızla eriyip gidecek.
112 syf.
·Beğendi·10/10
#okudumbitti
Kişisel gelişim tadında bir roman. O kadar şey öğretiyor ki insan kendine dönüp bir bakıyor.
Hayattan zevk almayan, sürekli bir şeyleri suçlama çabasına girmiş, mutsuz ve memnuniyetsiz bir hayat süren adamın, bir gün komaya girmesiyle başlıyor her şey. 9 ay kadar komada olan adam, hiçbir şey yapamıyor, gözlerini dahi kapatamıyor. Bilinci açık, tüm olan bitenin farkında fakat sadece yatıyor ve kimse onun bilincinin açık olduğunun farkında değil. Böylece kendi iç sesinden oluşan bir rehberle sürekli konuşuyor. Rehber sayesinde birçok şeyin farkına varıyor ve keşkeleri çoğalıyor. Hayatında ki bütün olup bitenlerin kendinde, zihninde bittiğini ancak ölüm döşeğinde ki keşkeleri sayesinde farkedebiliyor.
Okurken çoğu yerde etkilendim, sürekli cümleleri işaretledim. Tek kelime ile HARİKA bir kitap. Hayat boyu tekrar tekrar açıp okunabilecek değerli bilgilere sahip. Bu kitap ile kendi hayatınıza, düşündüklerinize çeki düzen verebilirsiniz. Bu kitabın vurguladığı en önemli şey: Bu hayatta sahip olduklarımızın her ne olursa olsun değerini bilerek yaşamamız gerektiği.
Kesinlikle alıp okuyun, okutturun.
.
#alıntı
"Çektiğim fiziksel acı, kendi aklımın bana uyguladığı işkenceye kıyaslanınca hiçbir şeydi..."
.
#alıntı
"Bugün göstermediğin sevgiyi hiçbir zaman gösteremeyebilirsin. Kendilerine ne kadar çok değer verdiğini sevdiklerine hemen söylemezsen, yarın çok geç kalabilirsin."
.
#alıntı
"Sen neyin kölesisin? Çocukluğunda aldığın yaraların mı? Travmaların mı? Senin ne olman gerektiği ile ilgili başkalarının almış olduğu kararların mı? Seni tamamlamayan, tatmin etmeyen bir ilişkinin mi? Sevmediğin bir işin mi? Yaşamın rutinliğinin mi?"
112 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Yaşamın, sahip olduğumuz ama farkında bile olmadığımız güzel şeylerin, sevdiklerimizin kıymetini anlamak için, ölmek ve tekrar yaşama dönmek gerekiyor. Yazar bunu çok güzel kaleme dökmüş. Kitabı okuyunca ölmeye gerek kalmadan kıymet bilen bir insan olmak mümkün. Çok güzel, okuru sıkmayan bir kitap, okunmasını tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
İpek Yalaz Erkutun
Bir Haziran ayının ikinci haftasında Ankara’da doğdu. İlkokul çağına kadar çocukluğu, Saraçoğlu Mahallesi ve Anıtkabir anıları ile dolu geçti. Ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Lisans, aynı fakültenin İşletme Yönetimi Dalında Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi aldı.Japon Hükümeti’nin düzenlediği Japonca sınavında Türkiye birincisi olup burslu olarak Japonya’ya gitti.Çeşitli Japon Mühendislik ve Uluslararası İlişkiler firmalarında danışmanlık, eğitmenlik ve Japon Fuji Televizyonu’nun Türkiye Koordinatörlüğünü yaptı.Çeviri yanında, editörlük ve metin yazarlığı da yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 36 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.