İrfan Değirmenci

İrfan Değirmenci

Yazar
8.9/10
149 Kişi
·
367
Okunma
·
68
Beğeni
·
1.556
Gösterim
Adı:
İrfan Değirmenci
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Antalya, Türkiye, 3 Kasım 1977
Değirmenci, 3 Kasım 1977'de Antalya'da doğdu. TED Ankara Koleji'nde ortaokul ve liseyi okudu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Mesleğe 1996 yılında Ostim TV'de başladı. 22 Ekim 1999 tarihinde Ali Kırca ekibiyle birlikte atv'ye geçti. 2001 yılında Star TV'ye, 2003'te CNN Türk'e ve 2005'te Kanal D'ye geçti. 2007'de Fox TV'de İrfan Değirmenci ile Çalar Saat'i sunmaya başladı ve üç yıl bu kanalda kaldı. 2010-2017 yıllarında ise Kanal D'de İrfan Değirmenci ile Günaydın'ı sundu. Şubat 2017'de Kanal D, Twitter üzerinden anayasa değişikliği referandumunda 'hayır' oyu vereceğini açıkladığı için Değirmenci'nin işine "tarafsızlık ilkesini ihlâl ettiği" gerekçesiyle son verdi.
"Selin abla, bu minibüsten aslında güzel seyyar köfteci olur, ben sana söyleyeyim. Sen niye evde boş oturup aşk bekliyorsun ki ? Elinde böyle bir imkan varken. İstersen seninle ortak köfte işine gireriz ha. Aşkı da bulursun çalışırken belki. Bu zamanda aşk, paran varsa yüzüne gülüyor ha..."
Belkıs Abla, Derya'nın sözünü kesti, "Parana bakıp yüzüne gülene aşık demezler kara gözlüm, yüzüne baktığında kendini dünyanın en zengin insanı gibi hissedip gülene aşık derler."...
"...Gözlerinizle gördüğünüz suça sessiz kalarak ortak olmayın. Başka bir hayat mümkün."
İrfan Değirmenci
Sayfa 166 - İnkılâp Kitabevi - (Mart 2018 , 1. Baskı)
Dur bak bende sana felsefe yapacağım şimdi Belkıs Abla. Ne diyor biliyor musun bu John Lennon ? 'Yalnızken kurduğun hayal yalnızca hayaldir, birlikte kurulan hayaller ise gerçekliktir'.
"...Özgürlükte kuşlarla yarışanlar, sıcak iklimlere kanat çırpan son kuşların ardından bakakalmakla yetinmez. Özgürlük isteyen, kanat takıp kuşların peşinden gitmeli. Kanatlarımız var bizim. Kanatlarımız, birlikteliğimiz."
İrfan Değirmenci
Sayfa 169 - İnkılâp Kitabevi - (Mart 2018 , 1. Baskı)
280 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"Ya hep beraber ya hiçbirimiz!" yazarak imzalıyor Herlanda'yı İrfan Değirmenci. Ne düşünceler barındırıyor içinde bu güzel cümle. Tüm duygularımı, hissettiğim her şeyi bir cümlede birleştirip imzaladığını görünce bir kez daha sevdim onun mücadelesini ben...

Hiç uzatmadan konudan bahsedelim;
Herlanda... MS. 2104 yılında kurulmuş, 20 Milyon 432 Bin nüfuslu, Heriye başkentli, para birimi Herliş, "Hiç"lerin "Her Şey"e boyun eğmediği bir ülke Herlanda.
* "Her Şey" adlı 185 yaşında bir diktatör tarafından yönetiliyor Herlanda. Her Şey ölüme çare olarak her gün onlarca ilaç içiyor, tek derdi uzun yaşamak ve Herlerini başsız bırakmamak (!)
* Ülkede tüm halkın isimleri "Her" sözcüğü ile başlıyor ve birer kelime ile anılıyorlar. (Her Ceket, Her Makas, Her Tarak...)
* "Hiç"ler ise bu isimleri 37 yıldır kabul etmiyor ve kendilerini numaralandırıyorlar. (9 Milyon 1019 Hiç, 6 Milyon 101 Hiç...)
* Ülkede 1 gün 4 saat, 1 ay 45 gün ve 1 yıl ise 8 ay sürüyor çünkü Her Şeyimiz Efendimiz böyle buyurmuşlar!
* Kayıp bir ülke Herlanda. Hiçbir devletle iletişimi yok, ülkenin etrafında duvarlar örülü. En büyük geçim kaynağı yasa dışı organ ticareti Herlanda'nın. Her Şeyimiz Efendimiz (!), organ ticareti yapıp Herlerini genetiğiyle oynanmış su ve bir çeşit tavukla besliyor. Peki organlar kimin dersiniz!
* Telefonlar, televizyonlar, iletişim araçları toplatılmış. Kitaplar desen zaten yakılmış. Halk ayrışmış, tecavüz cezasız. Hatta tecavüze uğrayanlar öldürülmüş...
* Yemek için, otobüse binmek ve giyinmek için, okula gitmek için Her Şey duasını okumak mecburi kılınmış. Bakın duaya "Bizden alsın O'na versin, dünya durdukça dursun, her sözü doğru, her hareketi örnek, her hali şahane Efendimiz Her Şey'imiz varol, varol, varol!"
* Erkekler 15 yıl eğitim görüyor, okullar ise paralı. Parası olmayan günde üç değil altı kez okuyor Her Şey duasını. Kızlar ise 12 yıl eğitim alıyor. Eğitim dediysem unutun fizik kimyayı. Herliğin Kuralları ve Evliliğe Hazırlık öğretiliyor onlara.
*Her Şey'e bağlı olanların itaat puanları yüksek, Hiçler ise zaten görüldükleri yerde öldürülüyor.

Hiçlerin tek bir isteği var. Yaşamak... İnsanca, özgürce yaşamak. Kimsenin dışlanmadığı, dayatmaların olmadığı, hakların savunulduğu bir hayat istiyor Hiçler. Ve bir gün... Bir gün tüm bu zulüm tersine dönsün diye birlik oluyorlar. Hem de ne birlik... Her Şey'e boyun eğmeyip direniyor ve örgütleniyorlar. Evleri yakılıp yıkılsa da yılmıyorlar. Öyle karakterler var ki kitapta, ben onları okuyunca gerçekten yaşasınlar istedim. Çitlembik gibi cesur bir kızım olsun, Cadı gibi kadın sözcüler bulunsun ülkemde istedim...

Kitapta dikkatimi çekenlerden biri de yine şarkılar. Değirmenci'nin İlk kitabında da şarkılar önemli yer tutuyordu. Yine çok güzeldi sözler. Tek fark bu kez sözler kendisine aitti. En sevdiğim şarkıdan sözleri yazmak istiyorum sizlere;
"Kar beyaz örtüyü gördün de gelin mi sandın?
Adam öldürmekle başta durun mu sandın?
Utanmaz, sıkılmaz be hey arlanmaz,
100 yıl daha yaşasan ölmen mi sandın?"

Bir distopik roman Herlanda. Ama okuduklarım beni çok etkiledi. Bir başkaldırı, direniş, Hiçlerin haklı mücadelesini okumak beni çok mutlu etti. "Herkesin Her Şeye boyun eğdiği yerde, bir Hiç olup yaşamaktı direnmek" yazdı Değirmenci ve severek okudum ben de... Kesinlikle tavsiyemdir kesinlikle...

Son bir cümleyle, Usta'nın cümlesiyle bitiriyorum ben de bu harika romana yaptığım incelemeyi;
"Özgürlüğün geldiği gün
O gün ölmek yasak!"
496 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Harika bir kariyerle yoluna devam ederken, malum sebepler dolayısıyla işine son verilen ama hiçbir şekilde onurlu ve gururlu davranışları elden bırakmayan, kimsenin istekleri ve dayatmalarına boyun eğmeyen; her sabah uyanıp Çalar Saat izleme nedenim olan İrfan Değirmenci'nin mükemmel kitabı Bir Uyuyup Uyanalım'ı büyük bir keyifle okudum..

Bir kitap yazmasını çok istediğim insanlardandı Değirmenci. İyi ki de yazmış..
İnsanların acizliğini, çaresizliğini, hor görülmesini, zorluklar içerisinde de mutlu olabileceklerini, komşulukların ve dayanışmanın her ne kadar bittiğine kanaat getirsek de bitmediğini yazmış.. Kısacası Türkiye'nin özetini yazmış. Hem de öyle içten, öyle tarafsız yazmış ki hayret edersiniz. Gerçek hayatta birçoğumuz her zaman karşılaşıyoruz bu karakterlerle. Ancak ne yapıyoruz? Kınıyor muyuz, görmezden mi geliyoruz yoksa 'insan' oldukları için önyargılarımızı bir kenara bırakıp yardım mı ediyoruz?

Siyasi kitaptır, ben okuyamam diyenlere de söylemeliyim ki, kitap siyasi değil. Kitap, gerçek. Hepimizin gerçekleri.
Bir de güzel ayrıntı var ki kitapta, eminim okuyanların en sevdiği kısımlardandır. O seçilen güzelim şarkılar.. Okurken kitabın her anında bize eşlik eden, şarkı sözünü görünce istemsizce beynimizde beliren unutulmaz ve anlamlı şarkılar var kitapta..
Bitince üzüldüğüm, keşke daha uzun olsa dediğim mükemmel bir kitap oldu.. Yine yazsın, yine okuyalım..
496 syf.
·6 günde·7/10
İçinde bulunan karakterlerden, en az biri ile gerçek hayatta karşılaştığınız bir roman okumaya hazır mısınız? "Bir Uyuyup Uyanalım". Bu, hepimizin romanı.
http://birtutamkarinca.blogspot.com/...rfan-degirmenci.html
Ekranların sempatik yüzlerinden olan İrfan Değirmenci’nin 499 sayfalık romanı.
Eski bir haber spikerinin romanı olduğu için kitabın siyasi mesajlar ile bezendiğini düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz.

Kitabı okumaya başladığımda çocukluğumun dizisi olan "bizimkiler" geldi aklıma. Tüm farklılıklarına rağmen birbirini seven ve birbirine bağlı olan insanların hayat hikayeleri...
İşte kitapta bunlardan bahsediyor. Sokakta gördüğümüz zaman burun kıvırdığımız, belki de hor gözle baktığımız insanların iç dünyalarını yansıtıyor. Aslında herkesin bir birey olarak ne kadar değerli olduğu gerçeğini gösteriyor.
Bunları anlatırken, Türkiye’nin siyasi tarihinden, bireylere yapılın haksızlıklardan, ötekileştirmenin ne kadar kolay olduğundan, asıl zor olanın insanı anlamaktan olduğundan dem vuruyor İrfan Değirmenci.
496 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Önem verdiğim bir arkadaşımın tavsiyesiydi bu kitap, gelir gelmez ilk sıraya koydum o yüzden. İlk başlardaki karmaşık ve yersiz uzatmalı anlatımlar beni yordu. Tam mesaj atacaktım arkadaşa "Öve öve bitiremediğin kitap bu mu ?" diye :) Neyseki azim ve sabırla biraz daha okuma gayreti bulup, sayfaları teker teker eksiltirken, hem kitaba hem de kahramanlara git gide alıştım. Bitmek bilmeyen üzüntülere, acılara ve ölümler rağmen, Kısmet Apartmanı'nın güzel kalpli insanları kendi güneşlerini kendileri dogurtuyordu. Aile olmanın sadece kan bağı ile olmayacağını bas bas bağırıyordular resmen.. Oldukları gibi seviyorlarlardı birbirlerini, olmak istedikleri ya da maskelerin arkasına saklananlar gibi değil.. Hele o Belkıs Abla her sözü bir ders niteliğindeydi tabi anlayana.. Ülkenin sentezini de çok güzel yapıyordu Belkıs Abla, kendilerine yapılan bütün yanlışlara karşı dim dik durarak "Burası Özgür bir Ülke" diye haykırıyordu, insanlıktan nasibini almamış düşünce yoksunu, kendi at gözlüğünü takmış, sadece dış görünüşe bakıp yorum yapan, "ben ne görüyorsam öyledir" diyen yobaz sürüsüne meydan okuyordu.. Neyse toparlamak gerekirse ders gibi okutulacak bir kitap, gerek toplum sentezi gerekse ülkenin siyasi sentezi gayet başarılı bir şekilde yapılmış. Tavsiye ederim, kitabı okuduğunuza pişman olmazsınız..
496 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitabı sabah bitirdim ama çarşıda olduğum için yorum yazamamıştım. Öyle bir kitap düşünün bir apartmanda yaşayan komşuluğu unutanlara inat gerçekten komşu olan muhteşem insanların olduğu bir kitap
Önce ön yargılarınıza birşey söyleyim bu kitap siyasi mi ? Hayır siyasi değil aksine Türkiye'de yaşanmışlar ve yaşananlar bu kitap
Öyle bir apartman ki kah güldürüyor kah ağlatıyor kah yüreğinizi sızım sızım sızlatıyor.
Herkesten ve herkesimden hikayelerin anlatıldığı kitapta herkesin hikayesine bir türkü ya da şarkıda sözleri ile kitapta eşlik ediyor. Cem karaca'dan , Aşık Mahzuni'ye, Barış Manço'dan , Sezen Aksuya kimler kimler var

Ve sonu mu iyi insanlar o güzel atlara bindiler ve gittiler
Alın ve kesinlikle ama kesinlikle okuyun
Hediye eden arkadaşım #mehmetnalsale çokkk ama çokkk teşekkürler
#irfandeğirmenci #biruyuyupuyanalım #inkılapkitabevi
496 syf.
·Beğendi·10/10
Her gördüğüme tavsiye ediyorum
Keşke daha uzun olsaydı, biraz daha yazsaydı diyorum...
Okurken aynı apartmanda oturuyormuşcasına bahsi gecen karakterle tek tek tanıştım, bitirdiğimde kendimce hepsiyle ağlayarak vedalaştım.
280 syf.
·Beğendi·8/10
Tek adam zihniyetinin artık söylemin ötesine geçtiği adeta iliklere kadar işleyip, hayatta egemen olduğu distopik bir ülkenin ütopik, hayalperest ve ümitli insanlarının,"Hiçler"in anlatıldığı hem kurgusal hem de duygusal yönden güzel bir eser.

Merhum gazeteci Mehmet Ali Birand'ın gözde öğrencilerinden olmasına ve bulunduğu yere evim demesine rağmen bir sözü ile "Kanal D'den kovulan adam" olarak bildiğimiz İrfan Değirmenci, adeta bu işsizlik macerasında artık onu daraltan ve yıpratan kozasını delerek bir tırtıl iken kelebek, bir haber spikeriyken, özgürlük savaşçısı oluyor...

Herlanda neresi mi? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Belki de hiç uzak olmayan bir geleceğin şimdiki ülkelerinden birisi... Kim bilebilir (!)
496 syf.
·17 günde·10/10
İrfan DEĞİRMENCİ,sabah haberlerinin sempatik, işini özveriyle yapan..Pozitif enerjisini yansıtabilmeyi başaran onurlu insan.. Kısmet Apatmanı'nı ve de sakinlerini hiç unutmayacağım.. Özledikçe de okuyacağım.. Belkıs Karaoğluyla hayatın bir yüzünü, Yusuf ve Meryem ile atanamayan öğretmenleri, Nergis'le güçlü olmayı, Derya ile yaşam mücadelesini..Mert ve Poyraz'la hayatın gerçeklerini hatırlayacağım.. Unutulmaya yüz tutmuş komşuluğu, özveriyi, dostluğu avuçlarımıza bıraktığın her şeyden önemlisi gündeme ışık olduğun için teşekkürler iyi ki varsın ve iyi ki oradasın İrfan DEĞİRMENCİ..Sabah haberlerinin yakışıklısı :)
280 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
irfan değirmenci distopik bir dünyada Her ler ile HİÇ ler arasında olan ayrımcılığı,kadınların dünyayı değiştireceğini anlatan bir haklı direnişi anlatan bir kitap.Yazarın kitap içinde serpiştirdiği bazı cümleleri bu zamanda o kadar cok duydunuz ki okuyunca şaşıracaksınız.Beni en çok duygulandıran ATATÜRK'ün yazdığı1937 de GEOMETRİ kitabında bahsetmesi.Okuduğunuz da anlayacaksını.

Yazarın biyografisi

Adı:
İrfan Değirmenci
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Antalya, Türkiye, 3 Kasım 1977
Değirmenci, 3 Kasım 1977'de Antalya'da doğdu. TED Ankara Koleji'nde ortaokul ve liseyi okudu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Mesleğe 1996 yılında Ostim TV'de başladı. 22 Ekim 1999 tarihinde Ali Kırca ekibiyle birlikte atv'ye geçti. 2001 yılında Star TV'ye, 2003'te CNN Türk'e ve 2005'te Kanal D'ye geçti. 2007'de Fox TV'de İrfan Değirmenci ile Çalar Saat'i sunmaya başladı ve üç yıl bu kanalda kaldı. 2010-2017 yıllarında ise Kanal D'de İrfan Değirmenci ile Günaydın'ı sundu. Şubat 2017'de Kanal D, Twitter üzerinden anayasa değişikliği referandumunda 'hayır' oyu vereceğini açıkladığı için Değirmenci'nin işine "tarafsızlık ilkesini ihlâl ettiği" gerekçesiyle son verdi.

Yazar istatistikleri

  • 68 okur beğendi.
  • 367 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 231 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları