İrfan Paksoy

İrfan Paksoy

Yazar
9.4/10
14 Kişi
·
23
Okunma
·
1
Beğeni
·
28
Gösterim
Adı:
İrfan Paksoy
İrfan Paksoy, Araştırma - İnceleme, Osmanlı Tarihi, Tarih kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.

Cihan Harbi kitabının yazarıdır. İrfan Paksoy kitapları; Boğaziçi Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.
İrfan Paksoy tarafından yazılan son kitap "Cihan Harbi", Boğaziçi Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.
"Hareketin en yüksek mertebesi, hareketsizliktir. Belâgatın en yüksek mertebesi hiç konuşmamaktır. Ok atmadaki en yüksek ustalık derecesi ise hiç ok atmamaktır!"
"Hayatta göreceğiniz iş ne olursa olsun, erdem olmayınca elde edeceğiniz her şeyin, yapacağınız her işin sonunda utanç ve kötülük vardır."
| Platon
"En kolay şey insanın kendisini aldatmasıdır, çünkü insanlar genellikle arzu ettiği şeyin gerçek olduğuna inanır."
| Demosthenes
Karşılaşacağınız nankörlüklere üzülmemek için hazırlıklı olun. Karşılık beklemeden iyilik yapın. Mutluluk yardım beklemekte değil, yardım gösterilmesine rahatsızlık duyulacak olgunluğa erişmektir.
300 syf.
·Beğendi·9/10
Bilgelik, bilge olmak için değil insan olmak için yapılan her türlü girişimdir...
Değerli yazarımız emekli albay Dr. İrfan Paksoy bey'in yazmış olduğu bu eseri okudum, anladım, ders çıkardım. Eser bizlere eski çağlardan kalan hikayeler aracılığıyla bilge tutumlardan örnekler sunmuş. Antik yunan'daki önemli olayları bizlere aktarmış. Sadece bununla yetinmek istemeyen yazar, dini meselelere de değinmiş. Din üzerine görüşlerden de bahsetmiş. İlk Türk beylerinden izler sunulmuş. Türk tarihindeki bir çok olay da anlatılmış, yazılmıştır. Eserde bizlere insan olmanın, insan gibi insana yakışır şekilde düşünmenin yolları açılmıştır. Eser, sadece okunmaya değil düşünmeye de meyil etmiştir. Bizzat eseri okumuş ve güzel bilgiler edinmiş oldum. Bir çok olayları çok güzel öğrenmiş oldum. Kitapsever arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum. Okumadığımız gün karanlıktayız... Saygılar, sevgiler.

#Kitapşuuru
@kitapŞuuru
300 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Emekli Hava Kurmay Albayı komutanımız Dr. İrfan Paksoyun yayına hazırladığı içerik olarak düşüncemizi idrakımızı ve dimağımızı genişletecek yol gösterecek olan hayat felsefesinin zengin bir donanıma sahip olgun insan olmanın tarihçesini ve tarifçesini bu kitapta gönül rahatlığı ile bulabilirsiniz.

Kendileri kitabı hazırlamak için ne kadar zaman uğraştı bilmiyorum ama okuyunca harcanılan zamanın ve emeğin nasıl meşakkatli olduğunu anlayacaksınız. Kitap adeta bir başyapıt niteliğinde zira kişisel gelişim kitabı diye piyasaya sürülen ve gereksiz ağaç israfından başka bir şey olmayan eserlere karşı oldukça hacimli ve verimli yazarımız adeta eseri bir araya getirip oluşturur iken zirvedeki pik noktasını yakalamış durumda. O kadar temiz ve özenli çalışma olmuş ki direk okuyucuya sirayet ediyor. Hedefini şaşırmıyor. Yazarımız kendi ile gurur duymak eseri ile övünmek yerden göğe kadar hakkıdır.
Sadece dipnotlar ve kaynakçası bile uzun araştırmalar ve emek gerektiren çalışma olduğunu kitaptan anlayan herkese haykırmaktadır. Keza dipçeleri bile tek başına bir kitap olmaya layık nitelikte....

İçerisinde antik Yunan felsefesinden tutun da İslamiyet dönemi Halife’lerinden incilere kadar bir çok kıssaya ve hikayeye yer vermektedir. Hadiseleri okur iken okuyucunun kafasında en ufak bir soru işareti dahi kalmayacak şekilde tasavvur edilmiş ve amaca ulaşılmıştır.

Kitabın içeriğinin zenginliğini anlatmaya şu isimleri zikrederek bile kani olmaya yeterlidir. Arşimet Platon Aristotoles Marcus Aurelus Farabi Yusuf Has Hacip Sokrates Solon Tiberius Büyük İskender Nuşirevan gibi daha sayamadığım bir çok ilmen ve aklen selim olan tarihi şahsiyetler ve onların anekdotları yer almıştır.

Ayrıca yazarımızın birde Cihan Harbinde Osmanlı Devleti isimli gene böyle muazzam ötesi bir kitabı vardır.
Kitabı şahsım adına imzalı göndermesi de ayrıca yazarımızın Ali-Cenaplığıdır.

Kitabı okumama vesile olan ve hediye eden Oğuzhan Saygılı hocama teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Kitap Şuuru
#kitapşuuru
300 syf.
·Puan vermedi
İnsanları kitap okumaya teşvik eden Kitap Şuuru sayfasına teşekkür ederim.

İrfan Paksoy'un Bilgelik Okumaları adlı eseri Eski Ahit, Hitit, Çin, Japon, Eski Yunan, Roma ve İslam medeniyetine ait önemli kişilerin öğütlerini içermektedir. Öğütler her yaş grubuna hitap etmektedir. Kitapta oldukça fazla dipnot kullanılmıştır ve bu durum öğütlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Hikayelerin sıralanışı oldukça başarılıdır, buda kitabın çok rahat bir şekilde okunmasını sağlıyor. "Öğüt" almak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitaptır.

"Şarhoş mutlaka uyanır ama cahil asla..."

Kitap Şuuru
300 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Kitabın imzalı bir şekilde elime ulaşması ayrı bir mutluluk... M.Ö ki dönemden ortaçağa kadar geçen ibretlik dersler bölüm halinde ele alınmaktadır. Herbir hikaye kısa ve öz bir şekilde okuyucuya sunulmuştur. Dili son derece akıcı ve anlaşılır. Antik dönemden Uzak Doğu'ya, Güney Asya'dan Arap topraklarında yaşayan bilginlerin başlarından geçen ders alıcı hikayeler sentezlenmiş. Son zamanlarda okuyup, keyif aldığım en güzel eser... Bu kitabın bana ulaşmasına vesile olan Kitap Şuuru topluluğuna çok teşekkür ederim.
300 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle bu eseri okumama vesile olan Kitap Şuuru sayfasına, Oğuzhan Saygılı'ya ve kitabın yazarı İrfan Paksoy' teşekkür ediyorum.

Eseri okudum, öncelikle eser Çin' den Eski Yunana, Perslerden, Lidyalılara Dört Halife Devrinden, Abbasilere kadar birçok
medeniyete birçok coğrafyaya uğrayan bilgelik yüklü manalar içeren hikayeler barındırmaktadır. Budizm inancından İslam inancına kadar ders çıkarabileceğiniz bununla beraber birçok tarihi olayı detaylı bir şekilde öğrenebileceğiniz bir kitap. Eser akıcı ve duru bir dil içermektedir. Çok zengin bir şekilde dipnot kısmına yer verilmiş, bu yönüyle eseri zengin yapmaktadır. Eseri rahatlıkla tavsiye edebilirim.

Güneş, ışık ve sıcağından başkalarını faydalandırmak için kendine yalvarmasını beklemez. Sen de güneş gibi ol, beklenilen iyiliği istenilmeden yap. (syf 160)
292 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
İnsanoğlu bundan yüzlerce yıl önce kültürel olarak veya insani ilişkilerde daha mı geriydi? Kesinlikle hayır, bu nedenle yüzyıllar önce verilen bir nasihat anlatılan bir kıssadan hisse bugün bile geçerliliğini korur. İşte bu tarz anekdot, hikaye ve detayların toplandığı güzel bir kitap.

Kitapta tek sorunum, dip notların çok fazla olması, detaylı bilgi içermesi ve birkaç yerde bilgilerin tekrar ediyor olması. Eğer benim gibi dip notları okuyan okurlardansanız sıkıntı yaratıyor.

Son olarak Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük okuma seferberliği olan Kitap Şuuru 'na ayrı bir teşekkürler. Onlar sayesinde bu tarz kitaplar daha büyük kitlelere ulaşıyor.
300 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bilgelik kelimesinin iki sözlük anlamı var. Birincisi, bilge kimsenin taşıdığı nitelik, bilge olma durumu. İkincisi, herkesin ulaşamadığı, derin, kapsamlı, bütünsel bilgi.

Kitabın kapağında yazan "Bilgelik " kelimesinin kitabı okurken yazarımızın hakkını verdiğini görüyoruz. Çünkü bilgelik çok iddialı bir kelime. Özellikle "Bilgelik " kelimesinin ikinci anlamı olan "herkesin ulaşamayacağı ve derin bütünsel bilgi" kitapta ise aynen yazarımız öyle yapmış. Kurulan cümle yer yer yapılan kurgu hemen hemen her yaşta insanın, okurun anlayacağı şekilde süslü ya da çetrefilli değil. Ama aynı zamanda kitabın adının hakkını vererek derin ve herkesin ulaşamayacağı türden . Felsefe benim en sevdiğim şey anlayamadığım için, derinlere daldıkça daha da çok keşfettiğim ve asla içinde boğulmaktan korkmadığım için felsefeyi çok seviyorum.

Kitabın başında sizi harika bir parça karşılıyor, nitekim kitabın tamamında tarihsel Öyküler mitolojik Öyküler ve bilgi dolu parçalarla sizi dünyada hızlı ve eğlenceli bir tura çıkarıyor. Sıkı tutunun çünkü bir yerde takılıp kala bilirsiniz. Bu kötü bir şey değil ama ileriki sayfalarda daha görmeniz gereken çok şey var.

Ve kitabım bir güzel özelliği daha var ama bu aramızda kalsın belki yazarımızın ve eserin amacı dışına çıkar. Arkadaş, aile vb. ortamlarında havalı Öyküler anlatmayı seviyorsanız tam size göre.

Okuyacak herkese şimdiden iyi okumalar dilerim.
300 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Güzel öğütler ve hikayeler barındıran güzel bir eser. Dipnotlar çok açıklayıcı ve okumaya yardımcı oluyor. Hoş bir eser olmuş... Okunmasını tavsiye ederim. Faydalı bilgiler içeriyor
300 syf.
·Beğendi·9/10
İrfan Paksoy / Bilgelik Okumaları ( Kadimden Orta Çağa)
1962 yılında Kahramanmaraş'ta doğan İrfan Paksoy, ilk ve orta eğitimini Kahramanmaraş'ta yapmış, lisans eğitimini Hava Harp okulu'nda tamamlayarak, 1984 yılının Eylül ayında Hava Kuvvetleri'nde subay olarak görev ve meslek hayatına başlamıştır. Meslek hayatı boyunca, Türk silahlı kuvvetleri'nde değişik kademelerde ve yurt dışında görev yapmıştır. 2015 yılında emekliye ayrılmış, daha önce yapmış olduğu çalışma dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarihi alanında doktora ünvanı ve daha sonra Ankara Üniversitesi'nde yapmış olduğu yüksek lisans çalışmasıyla, akademik dünyaya girmiş halen Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.
Kitapta yazarın, asker kökenli olması nedeniyle askeri bir anlayış hissedilmekte, Eski Ahit, Hitit, Çin, Japon, Eski Yunan, Roma ve İslam medeniyetine ait hayat tecrübelerini yer aldığı okumalar söz konusudur. Dipnotlarının sayfa altlarında açıklanmasıyla, okuyucunun bilgi dağarcığı geliştirilmeye çalışılmıştır. Notların Orta Çağa kadar getirilmesiyle, kitapta daha çok Batı kültürüne ait hikmetli sözler söz konusudur. Bu durum okuyucuda şunu düşündürmektedir: yeni kitap İslam Kültür ve Medeniyetine ait hikmetlerle ikinci cild olarak çıkacaktır.
#Kitapşuuruinsanlıkşuurudur.
300 syf.
·14 günde·9/10
Kitabın yazarı İrfan Paksoy, Araştırma - İnceleme, Osmanlı Tarihi, Tarih kategorilerinde eserler yazmış Türk subayı ve öğretim üyeliği yapmış bir yazardır.Eserin dili sade ve anlaşılır nitelikte olup; eserde farklı konuların ele alındığı Bilgi dolu ve hikmetli sözlerden oluşan kısa ve öz 79 adet yazıdan oluşmaktadır. Herkese iyi okumalar dilerim. #Kitapşuuru

Yazarın biyografisi

Adı:
İrfan Paksoy
İrfan Paksoy, Araştırma - İnceleme, Osmanlı Tarihi, Tarih kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.

Cihan Harbi kitabının yazarıdır. İrfan Paksoy kitapları; Boğaziçi Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.
İrfan Paksoy tarafından yazılan son kitap "Cihan Harbi", Boğaziçi Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.