Işıl Şeremet

Işıl Şeremet

Çevirmen
8.0/10
9 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
112 syf.
Kitap, Thoreau'nun Walden Göleti Deneyi ve Thoreau'nun bu deneyden çıkardığı sonuçları anlatıyor özetle. Thoreau 28 yaşında, halktan yalnızca bir buçuk kilometre ötede bir yerde, 2 yıl 2 ay boyunca tek başına yaşıyor. Thoreau'nun bu girişimini gerçeklikten kaçma ya da münzevilik olarak yorumlamamak gerekir.

Kapitalist düşünce kalıplarını kırmak adına okuyabileceğiniz faydalı bir eser diye düşünüyorum. Zira kapitalizm duygularımız gibi zihinlerimizi de yönetmektedir. Dolayısıyla Thoreau'nun düşünceleri birçok kişiye ütopik gelecektir.

Thoreau'ya göre 4 maddi kaynak türü söz konusu;
Zorunlu/temel insan ihtiyaçları: yiyecek, giyinme, barınma ve yakıt.
Konfor sağlayıcılar: hazzı artırmaya hizmet edenler
Lüksler: iyi bir yaşam için gerekenden fazlası olanlar ve hatta zararlı olanlar
Araçlar: yaşam hedeflerimizi gerçekleştirmek için gerekli olan şeyler.

Dolayısıyla bence insan ihtiyaçları Thoreau'da ikiye ayrılabilir. Temel ihtiyaçlar ve kendini gerçekleştirme ihtiyacı. Maslowvari bir sınıflandırma gibi dursa da aslında içerik olarak çok farklı bir sınıflandırma.

Thoreau bir miktar konforun iyi olabileceğini ancak fazlasının gereksiz olduğunu savunmaktadır. Tam bu noktada İsmet Özel'in “lüzumsuzluk rahatın keyfe, güzelin fanteziye dönüştüğü noktada ortay çıkıyor.” sözü aklıma geldi.

Thoreau iki temel sorudan bahsediyor ihtiyaçlar konusunda ki bence çok önemli sorular:
1. "Maddi refahı ne için istemeliyim?" yani neden sahip olmalıyım.
2. "Ne kadarı yeterlidir?" yani ne kadarına sahip olmalıyım.

Thoreau zaman ve emek mefhumlarına çok önem veriyor. Zamanımızı ve emeğimizi aslında sürekli bir şeylerle takas ediyoruz. Önemli olansa neyle takas ettiğimiz. Daha iyi bir araba, ev, telefon için eğer zamanınızı ve emeğinizi harcıyorsanız sıkı durun Thoreau sizin için "aptal" diyor.

Kapitalist dünyanın insanları olarak bize, doyasıya güneşten yararlandığını, ormanda özgürce dolaştığını söyleyen Thoreau, aslında ne kadar aptalca şeylere değer verdiğimizi, zamanımızı ve emeğimizi nasıl boş yere harcadığımızı suratımıza çarpıyor adeta. Burada bir yanlış anlaşılma olmasın, değeri de biz vermiyoruz aslında, birileri bize (Thoreau modacılar örneğini veriyor) "bu aralar buna değer vereceksiniz tamam mı" diyor, biz de "tamam efendim emredersiniz" diyoruz. Özetle "bir kerelik" bir varlık olduğumuz düşünüldüğünde ne kadar da saçma işlerle uğraşıyoruz değil mi?

Thoreau gelişmeye düşman bir insan değil ancak ortada bir illüzyon olduğundan bahseder. Teknolojik gelişmenin her zaman ileri doğru atılan bir adım olduğu konusunda şüpheleri olduğunu dile getiriyor. Teknolojik gelişmenin iki büyük bedeli var: teknolojinin maliyetini karşılayabilmek için daha fazla para kazanmak üzere çalışmamıza neden olarak zamanımızı çalması ve doğal ortamımızdan bizi uzaklaştırması.

Özetle kitabın isminde "alternatif iktisat" yazısını görünce kapitalizme alternatif bir sistem önerisi olduğunu düşünmüş olabilirsiniz ancak daha çok "bireysel kurtuluş reçetesi" sunmakta yazar. Başta da söylediğim gibi kapitalist düşünce kalıplarının dışına çıkmanızı ve farklı bir perspektif kazanmanızı sağlıyor.
112 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Henry David Thoreau'nun fikirlerini biraz daha günümüz gözüyle değerlendirip kapalı anlatımlarına açıklık getirme amacıyla yazılmış kısa bir kitap. Thoreau'nun eserlerinden sonra okumaya uygun, ama tam tersi bununla başlanıp savunulan felsefe kafaya yatarsa ilgili eserlere bakılabilir.
112 syf.
·Beğendi·8/10
İnsan ne ile yaşamalı sorunsalının cevaplarından birini vermiş kitap. Hayattaki bağlarımızı azalttıkça daha özgür ve yaşamış oluruz. Uygulamak zor olsa da denenebilir bir yaşama cesaret etmemiz gerekli

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 19 okur okuyacak.