Işılsu Gültekin

Işılsu Gültekin

8.0/10
118 Kişi
·
223
Okunma
·
21
Beğeni
·
1.908
Gösterim
Adı:
Işılsu Gültekin
Unvan:
Wattpad Yazarı
Wattpad Platformunda yazdığı ''Sonat'' isimli hikayesi Müptela Yayınları tarafından kitaplaştırılmıştır .
Güçlü ol. Aşık ol. Hayattan zevk al! Kırılmaktan korkma. Bırak kanasın. O yara izi sana ne kadar güçlü ve mükemmel olduğunu hatırlatacak.
Hayat flüte benzer,
Birçok çukuru ve boşlukları olabilir
Fakat üzerinde dikkatlice dolaşırsan
Büyülü melodiler yaratılabilir.
Elektrik damarlarımda, kollarımda , parmak uçlarımda... Dokunduğum an yok olacaksın. Biliyorum.
''Ben keyif aramıyorum. Tanrı' yı istiyorum, şiir istiyorum, özgürlük istiyorum. Günah istiyorum.'' Hazar' ın duraklayıp dikkatle ona baktığını gördü. Dudaklarına hafif bir gülümseme yerleşti.
'' Aslında siz mutsuz olma hakkını istiyorsunuz.''
Hayatının geri kalanını birisiyle geçirmek istediğini anladığın zaman, hayatının geri kalanının bir an önce başlamasını dilersin.
Işılsu Gültekin
Sayfa 297 - Müptela Yayınları
Bu kitabı okuduğum zaman gerçekten yazarın hayal gücü var iyi yazıyor dedim. Kitabın akışıda güzel ama neden? Neden hep kötü erkek iyi kız hikayeleri.. Hayır bir kadın olarak nasıl bu kadar kadınların ezildiği hikayeler.. Masum kız birsey yapar çocuk ona bağırır kız sesini bile çıkarmaz.. Yeni kitapların hepsi öyle dijital platform daki kitaplar basılıyor. Her seferinde bu yeni kitaplara şans verip okumak istiyorum. Ki inanın çok iyiler var içlerinde küçük yaşlarına rağmen güzel kitaplar yazan ama bazıları varki zehir gibi akıllarını acımasız erkek ve masum kız romanlarına harcayarak hata ediyorlar.. Kitap güzeldi lakin basitti...
Sonat... İnsanın kalbini delen, muhteşem bir kitap. Bu kitap öyle farklıydı ki. Ne wattpad klişesi ne de hep aynı sonlar. Bunun sonu bir o kadar harika ve üzücüydü. Kısaca bu kitap benim ilkim yerine geçti. Bambaşka yeri oldu bende. Uzatmadan fazla herkese öneriyorum. Kesinlikle okuyun. Daha yazardım ama etkisinden çıkabilmiş değilim hala.
Okula yeni gelen yakışıklı kötü çocuk. Eh tabii ki kaslı, adonisleri falan var. Sigara içip küfür ediyor haliyle. Tabii ki daha önce onlarca kadınla yatmış, onlardan bahsederken "altımdan geçti" falan diyor. Ama doğal olarak hiçbiriyle duygusal ilişki kurmamış çünkü neden kursundu? Bir de altın bir kuralı var, "asla kimseyle uyumaz", çünkü uyursa erkekliğine falan leke gelir mazallah. Ama şimdi şaşırtıcı biçimde alelade bir kıza aşık olacak. Unutmadan, bir de motoru var. Şaşırdık mı? Nedir bu katıksız barzoları çekici gösterme merakı, bilmiyorum.

Kitapla ilgili eleştireceğim birden fazla husus var. İlk olarak Hazan-Hazar karmaşası. Altı güzel bir hikayeyle doldurulsaydı ilginç bir detay olabilirdi. Ama bu haliyle kafa karışıklığından başka bir işlevini göremedim ben

Aslında kitapta en büyük karışıklığı yaratan şey, yazarın replik ve betimlemeleri vermek için kullandığı yöntem Bunu kitabın bir çok yorumunda daha gördüm, sahnelerin karman çorman olmasına sebep oluyor. Biri bir şey diyor, hemen ardından başka biri için bir tasvir geliyor, sonra başka biri bir şey diyor. Zaten çok fazla karakter var, bir de böyle bir şeyle karşılaşınca oturup tek tek kim ne dedi, ne yaptı diye kontrol etmeniz gerekiyor

Kitabın türüyle de ilgili bir kafa karışıklığı var bence. Aşk diye başlayan kitap bir anda kalaşnikoflu falan bir aksiyona döndü. Hazan'ın geçirdiği değişimi de gerçekçi bulmadım. Sıradan bir lise öğrencisi birkaç ay içerisinde çete üyesi falan oldu, çatışmalara katıldı
İlk okuduğumda bir hafta etkisinden çıkamadığım yegane kitaplardan bir tanesiydi. Her kitap beni ağlatamaz ama bu kitap salya sümük ağlatmıştı beni. Yazarın hayal gücü muhteşem...
3.5
kitap ruhsal anlamda beni o kadar doyurdu ki, cidden. bu hisse bayıldım. içinde başlı başına bir ruh vardım ve ben bu ruhu tümüyle içime almaya çalıştım. sonlara doğru o kadar ağır geldi ki, hala daha düşününce yüreğim kopacak gibi hissediyorum.
olaylar ilk başta klasik ilerledi. her zamanki şeyler. sonraları ise işin içine bolca aksiyon, örgüt, kan, vahşet girmeye başladı. ama açıkçası fikrimi sorarsanız ben ilk iki yüz sayfayı daha çok sevdim. çünkü bir olabilitesi vardım ama sonraki sayfalar bu kadar gerçekçi bir kurguya çok fazla hayal gücü katmış diye düşünüyorum. ayrıca ilk sayfalarda daha fazla detay olduğu için hayalimde fazla canlandırmıştım. ama ilerledikçe olayların absürtlüğünden mi yoksa üzerinde fazla durulmadığından mı bilemem çok fazla kurgu geldi.
iyi yönünden bakarsak genel Wattpad kitaplarından daha farklı bir kitaptı.
çok da fazla lakap vardı kitapta. tilki, çirkin, çilli... kafam bir süre sonra çok fazla karıştı.
en sevmediğim nokta ise kitabın anlatımıyla alakalıydı. bölümlerin kimin ağzından anlatıldığı belli değildi. hatta paragraf şeklinde bile değildi. cümleden cümleye anlatıcı değişiyordu ve bu da çok fazla kafa karıştırıcıydı.
ve sonlara doğru gelen kişinin kitapla alakası sıfırdır benim gözümde. kitaba dahil olması o kadar mantıksızdı ki. sanki heyecan olsun diye katılmış bir karakterdi. zaten kitabın sonları çok hararetliydi. mantığıma oturtamadan, düşünemeden olaylar oldu.
yine de çok naif ve ruhu olduğunu düşündüğüm nadir kitaplardan biriydi. içindeki çizimler de efsaneydi.
Sonat, hakkında yapılan sayısız iyi yoruma kanarak aldığım bir kitap oldu. Kitabın 50. sayfasına geldiğimde hüsranla fark ettim ki bu kitaba Wattpad'de başlamış ve hiç beğenmeyerek yarım bırakmıştım. Kitap olarak okuduğumda da sonuç değişmedi.

Kitabın kapağı, sayfa kalitesi, bölüm aralarına konulan resimler güzeldi. İçerisinde bir kaç tane göz dolduran alıntı da vardı. Bunlar dışında aklıma hiç bir iyi özellik gelmiyor.

Sonat beni içerisine hiç çekemedi. Bir türlü kitabın içerine giremedim. Belli ki wattpad'in ilk çıktığı zamanlar yazılmış bir kitap Sonat, çünkü tam bir klasik wattpad hikayesi. Kötü çocuk iyi kız bir anda karşılaşır ve bir anda kızın süper monoton hayatı aksiyonun dibine vurur. Çocuk çok korkunç bir çocukluk geçirmiş adam öldürmüş çalmış çırpmış ama içindeki iyi insanı asla kaybetmemiştir. (O nasıl oluyorsa artık) Kitap kalın olmasına rağmen puntoları çok küçüktü. Bu da okunmasını zorlaştıran başka bir etkendi.

Kitabın içindeki olaylar normal hayatta çok nadir görülecek cinsten, uçuk olaylardı. Ama ben hiçbir zaman gerçek hayatla kitapları karıştıran bir insan olmamışımdır. Sonuçta kitaplar insanların hayal güçlerinin ürünüdür. Fakat inandırıcı yazılmazsa insanların gözüne çok batar böyle şeyler bu kitapta da gözünüze batacak olaylar vardı. Bu da bir başka eksigiydi kitabin.

Tabi bu kitabi elinize bir ask kitabi okumak için aliyorsaniz hemen yerine geri birakmaniz gerekiyor. Çünkü 456 sayfalık kitapta ask 300. sayfada basliyor. 300'e kadar ne yazmış derseniz gereğinden fazla uzatılmış macera sahneleri derim. 156 sayfalık ask hikayesi bana geçti mi diye sorarsanız da guldurmeyin beni diye homurdanirim heralde. 300'e kadar ultra yavaş gecen olaylar bir anda hiz kazaniyor tabi bu da karakterlerin duygularını size geçirmekte eksik kaliyor sizde ee bunlar ne ara bu kadar aşık oldular diyorsunuz.

Sonat'in okunmaya değer olan tek kısmı son 100 sayfasiydi. Burada da olaylar damdan düşer gibi bir anda olduğu için buna da pek bir anlam veremiyorsunuz ya neyse. Kitapta ana karakterin askini hissettigim tek yer sonundaki mektuplardi. Onun içinde okuncak bir kitap degildi. Ustun koru yazılmış bir ask hikayesiydi diye dusunuyorum. Sonuç olarak kitabi begenmedim. Ama diğer yazılan wattpad kitaplarına bakılırsa ortalamanın üzerinde kalan bir kitapti.

Biraz uzatiyorum ama kitabı begenmememin bir diğer nedeni de kitabin gereğinden fazla ovulmesidir. Yorumlarda kitaba sanki bir basyapitmis gibi davranıldığı için beklenti ister istemez yükseliyor ve kitap beklentinin altında kaldığında bu tarz yorumlar yazıyoruz bizlerde. Lutfen kitapları gereğinden fazla överek bizleri hayal kırıklığına suruklemeyin.
Işılsu Gültekin, muhteşem bir detaysın sen!

Bir kitap, sizi kendi benliğinizden çıkarıp, etten kemikten soyundurup, bir kitap karakteri haline getirebiliyorsa; bence o kitap olmuştur.

Ben Doğa oldum, Milena oldum, Hazan oldum. O hüzün, o kaçış, o vazgeçiş... Beni olduğum yerden çıkarıyor, kendimi olmak istediğim yerde bulduruyor, beni gülümsetip, ağlatabiliyor.

Nitekin Sonat'ta öyle. Gerçekten muhteşemdi, ve o son... der susarım.
Bir wattpad kitabı olduğundan habersiz elime geçti, arkadaşım sağ olsun. Tanımıyordum yazarı, kapağı hoştu ismi hoştu. Lakin içi...
Ne basit bir kurgu desem de belli bir aradan sonra; o son sayfalardaki ağlayışlarımı, kalbime baskı yapan acıyı reddedemem. Evet, basitti çoğu şey. Dil sadeydi, tatlıydı. Ama bir kadınla bir erkeğin sıradan aşkı değildi okuduğum, bana acıyı bağışlayan.
Bir çocuk vardı, kız çocuğu. Şeftali kokardı kızıl kahve saçları. Annesi varken annesiz büyümüş babasını kanserden yitirmiş kız güçsüz, yorgun gözükürdü önce. Sarı buklelerle şımartılmış oğlan ise başta bencil, kendini beğenmiş gelirdi. Kız müzikle tutunurdu hayata, oğlanda. Ah, ne güzel çalarlardı.
Oysaki oğlan güçlü bir zihnin tutsağıydı, şeytanice gücünden şeytanice beslense de unutamadıkları tortulanırdı gözlerinde. Korkutucu anılar hep dimdikti, kaçamazdı.
Oysaki kız çocuğu bipolar annesinin değişken ruh hallerine maruz kalmış, babasına aşık bir sanatçıydı. Evet, annesiyle yaşadığı her şey onu sindirmişti ama elindeki flütün gücüyle güçlenmişti.
Ne oğlan bencildi ne kız güçsüz.
Birbirlerini buldular ya, acısı okuyana sızdı.
Beraber ölemediler ama beraber diri kalacaklar zihinlerde.
Ah!
Kitapta en sevdiğim tarafı içindeki resimleri oldu çok güzel resimler vardı tabi mektup kısmını unutmamak lazım o da çok güzel gençlik kitabı hemen hemen herkesin eleştirdiği bad boy hikayelerinden wattpad çıkışlı bir kitap bazı yerlerde kafam çok karıştı kim kimin şiirini okumuş tam anlayamadım
Ağladığım tek kitap sonu beni bitirmişti hiç ummadığın bir şekilde bitti ve saatlerce şoku üstümden atamadım tavsiye ettiğim kitaplar listesinde ilk sırada bu vardır sanırım cidden şiddetle tavsiye ederim

Yazarın biyografisi

Adı:
Işılsu Gültekin
Unvan:
Wattpad Yazarı
Wattpad Platformunda yazdığı ''Sonat'' isimli hikayesi Müptela Yayınları tarafından kitaplaştırılmıştır .

Yazar istatistikleri

  • 21 okur beğendi.
  • 223 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 64 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.