Işılsu Gültekin

Işılsu Gültekin

Yazar
8.1/10
123 Kişi
·
244
Okunma
·
21
Beğeni
·
1.992
Gösterim
Adı:
Işılsu Gültekin
Unvan:
Wattpad Yazarı
Wattpad Platformunda yazdığı ''Sonat'' isimli hikayesi Müptela Yayınları tarafından kitaplaştırılmıştır .
Hayat flüte benzer,
Birçok çukuru ve boşlukları olabilir
Fakat üzerinde dikkatlice dolaşırsan
Büyülü melodiler yaratabilir.
Güçlü ol. Aşık ol. Hayattan zevk al! Kırılmaktan korkma. Bırak kanasın. O yara izi sana ne kadar güçlü ve mükemmel olduğunu hatırlatacak.
Hayat flüte benzer,
Birçok çukuru ve boşlukları olabilir
Fakat üzerinde dikkatlice dolaşırsan
Büyülü melodiler yaratılabilir.
''Ben keyif aramıyorum. Tanrı' yı istiyorum, şiir istiyorum, özgürlük istiyorum. Günah istiyorum.'' Hazar' ın duraklayıp dikkatle ona baktığını gördü. Dudaklarına hafif bir gülümseme yerleşti.
'' Aslında siz mutsuz olma hakkını istiyorsunuz.''
Elektrik damarlarımda, kollarımda , parmak uçlarımda... Dokunduğum an yok olacaksın. Biliyorum.
Bu kitabı okuduğum zaman gerçekten yazarın hayal gücü var iyi yazıyor dedim. Kitabın akışıda güzel ama neden? Neden hep kötü erkek iyi kız hikayeleri.. Hayır bir kadın olarak nasıl bu kadar kadınların ezildiği hikayeler.. Masum kız birsey yapar çocuk ona bağırır kız sesini bile çıkarmaz.. Yeni kitapların hepsi öyle dijital platform daki kitaplar basılıyor. Her seferinde bu yeni kitaplara şans verip okumak istiyorum. Ki inanın çok iyiler var içlerinde küçük yaşlarına rağmen güzel kitaplar yazan ama bazıları varki zehir gibi akıllarını acımasız erkek ve masum kız romanlarına harcayarak hata ediyorlar.. Kitap güzeldi lakin basitti...
Sonat... İnsanın kalbini delen, muhteşem bir kitap. Bu kitap öyle farklıydı ki. Ne wattpad klişesi ne de hep aynı sonlar. Bunun sonu bir o kadar harika ve üzücüydü. Kısaca bu kitap benim ilkim yerine geçti. Bambaşka yeri oldu bende. Uzatmadan fazla herkese öneriyorum. Kesinlikle okuyun. Daha yazardım ama etkisinden çıkabilmiş değilim hala.
Okula yeni gelen yakışıklı kötü çocuk. Eh tabii ki kaslı, adonisleri falan var. Sigara içip küfür ediyor haliyle. Tabii ki daha önce onlarca kadınla yatmış, onlardan bahsederken "altımdan geçti" falan diyor. Ama doğal olarak hiçbiriyle duygusal ilişki kurmamış çünkü neden kursundu? Bir de altın bir kuralı var, "asla kimseyle uyumaz", çünkü uyursa erkekliğine falan leke gelir mazallah. Ama şimdi şaşırtıcı biçimde alelade bir kıza aşık olacak. Unutmadan, bir de motoru var. Şaşırdık mı? Nedir bu katıksız barzoları çekici gösterme merakı, bilmiyorum.

Kitapla ilgili eleştireceğim birden fazla husus var. İlk olarak Hazan-Hazar karmaşası. Altı güzel bir hikayeyle doldurulsaydı ilginç bir detay olabilirdi. Ama bu haliyle kafa karışıklığından başka bir işlevini göremedim ben

Aslında kitapta en büyük karışıklığı yaratan şey, yazarın replik ve betimlemeleri vermek için kullandığı yöntem Bunu kitabın bir çok yorumunda daha gördüm, sahnelerin karman çorman olmasına sebep oluyor. Biri bir şey diyor, hemen ardından başka biri için bir tasvir geliyor, sonra başka biri bir şey diyor. Zaten çok fazla karakter var, bir de böyle bir şeyle karşılaşınca oturup tek tek kim ne dedi, ne yaptı diye kontrol etmeniz gerekiyor

Kitabın türüyle de ilgili bir kafa karışıklığı var bence. Aşk diye başlayan kitap bir anda kalaşnikoflu falan bir aksiyona döndü. Hazan'ın geçirdiği değişimi de gerçekçi bulmadım. Sıradan bir lise öğrencisi birkaç ay içerisinde çete üyesi falan oldu, çatışmalara katıldı
İlk okuduğumda bir hafta etkisinden çıkamadığım yegane kitaplardan bir tanesiydi. Her kitap beni ağlatamaz ama bu kitap salya sümük ağlatmıştı beni. Yazarın hayal gücü muhteşem...
Sonat, hakkında yapılan sayısız iyi yoruma kanarak aldığım bir kitap oldu. Kitabın 50. sayfasına geldiğimde hüsranla fark ettim ki bu kitaba Wattpad'de başlamış ve hiç beğenmeyerek yarım bırakmıştım. Kitap olarak okuduğumda da sonuç değişmedi.

Kitabın kapağı, sayfa kalitesi, bölüm aralarına konulan resimler güzeldi. İçerisinde bir kaç tane göz dolduran alıntı da vardı. Bunlar dışında aklıma hiç bir iyi özellik gelmiyor.

Sonat beni içerisine hiç çekemedi. Bir türlü kitabın içerine giremedim. Belli ki wattpad'in ilk çıktığı zamanlar yazılmış bir kitap Sonat, çünkü tam bir klasik wattpad hikayesi. Kötü çocuk iyi kız bir anda karşılaşır ve bir anda kızın süper monoton hayatı aksiyonun dibine vurur. Çocuk çok korkunç bir çocukluk geçirmiş adam öldürmüş çalmış çırpmış ama içindeki iyi insanı asla kaybetmemiştir. (O nasıl oluyorsa artık) Kitap kalın olmasına rağmen puntoları çok küçüktü. Bu da okunmasını zorlaştıran başka bir etkendi.

Kitabın içindeki olaylar normal hayatta çok nadir görülecek cinsten, uçuk olaylardı. Ama ben hiçbir zaman gerçek hayatla kitapları karıştıran bir insan olmamışımdır. Sonuçta kitaplar insanların hayal güçlerinin ürünüdür. Fakat inandırıcı yazılmazsa insanların gözüne çok batar böyle şeyler bu kitapta da gözünüze batacak olaylar vardı. Bu da bir başka eksigiydi kitabin.

Tabi bu kitabi elinize bir ask kitabi okumak için aliyorsaniz hemen yerine geri birakmaniz gerekiyor. Çünkü 456 sayfalık kitapta ask 300. sayfada basliyor. 300'e kadar ne yazmış derseniz gereğinden fazla uzatılmış macera sahneleri derim. 156 sayfalık ask hikayesi bana geçti mi diye sorarsanız da guldurmeyin beni diye homurdanirim heralde. 300'e kadar ultra yavaş gecen olaylar bir anda hiz kazaniyor tabi bu da karakterlerin duygularını size geçirmekte eksik kaliyor sizde ee bunlar ne ara bu kadar aşık oldular diyorsunuz.

Sonat'in okunmaya değer olan tek kısmı son 100 sayfasiydi. Burada da olaylar damdan düşer gibi bir anda olduğu için buna da pek bir anlam veremiyorsunuz ya neyse. Kitapta ana karakterin askini hissettigim tek yer sonundaki mektuplardi. Onun içinde okuncak bir kitap degildi. Ustun koru yazılmış bir ask hikayesiydi diye dusunuyorum. Sonuç olarak kitabi begenmedim. Ama diğer yazılan wattpad kitaplarına bakılırsa ortalamanın üzerinde kalan bir kitapti.

Biraz uzatiyorum ama kitabı begenmememin bir diğer nedeni de kitabin gereğinden fazla ovulmesidir. Yorumlarda kitaba sanki bir basyapitmis gibi davranıldığı için beklenti ister istemez yükseliyor ve kitap beklentinin altında kaldığında bu tarz yorumlar yazıyoruz bizlerde. Lutfen kitapları gereğinden fazla överek bizleri hayal kırıklığına suruklemeyin.
3.5
kitap ruhsal anlamda beni o kadar doyurdu ki, cidden. bu hisse bayıldım. içinde başlı başına bir ruh vardım ve ben bu ruhu tümüyle içime almaya çalıştım. sonlara doğru o kadar ağır geldi ki, hala daha düşününce yüreğim kopacak gibi hissediyorum.
olaylar ilk başta klasik ilerledi. her zamanki şeyler. sonraları ise işin içine bolca aksiyon, örgüt, kan, vahşet girmeye başladı. ama açıkçası fikrimi sorarsanız ben ilk iki yüz sayfayı daha çok sevdim. çünkü bir olabilitesi vardım ama sonraki sayfalar bu kadar gerçekçi bir kurguya çok fazla hayal gücü katmış diye düşünüyorum. ayrıca ilk sayfalarda daha fazla detay olduğu için hayalimde fazla canlandırmıştım. ama ilerledikçe olayların absürtlüğünden mi yoksa üzerinde fazla durulmadığından mı bilemem çok fazla kurgu geldi.
iyi yönünden bakarsak genel Wattpad kitaplarından daha farklı bir kitaptı.
çok da fazla lakap vardı kitapta. tilki, çirkin, çilli... kafam bir süre sonra çok fazla karıştı.
en sevmediğim nokta ise kitabın anlatımıyla alakalıydı. bölümlerin kimin ağzından anlatıldığı belli değildi. hatta paragraf şeklinde bile değildi. cümleden cümleye anlatıcı değişiyordu ve bu da çok fazla kafa karıştırıcıydı.
ve sonlara doğru gelen kişinin kitapla alakası sıfırdır benim gözümde. kitaba dahil olması o kadar mantıksızdı ki. sanki heyecan olsun diye katılmış bir karakterdi. zaten kitabın sonları çok hararetliydi. mantığıma oturtamadan, düşünemeden olaylar oldu.
yine de çok naif ve ruhu olduğunu düşündüğüm nadir kitaplardan biriydi. içindeki çizimler de efsaneydi.
Hayatımda okuduğum en anlamlı kitap olabilir ki öyle. İlk defa ağladığım, ilk defa sanki olayları yaşıyorum gibi hissettiğim kitaptı. Kısacası ilklerimin olduğu kitaptı. Ortak noktalarını müzikte bulan iki insan sonsuzluğa kavuştular
Kitapta en sevdiğim tarafı içindeki resimleri oldu çok güzel resimler vardı tabi mektup kısmını unutmamak lazım o da çok güzel gençlik kitabı hemen hemen herkesin eleştirdiği bad boy hikayelerinden wattpad çıkışlı bir kitap bazı yerlerde kafam çok karıştı kim kimin şiirini okumuş tam anlayamadım
Kitabı okuyalı bir sene oldu diyebilirim aslında, yine de unutamadıklarımdandır.

Gerçekten, normalde birçoğu kişi Wattpad'e karşı, evet. Ben de bazen karşıyım ama bu demek olmuyor ki her zaman oradan çıkan güzel kitapları kötüleyeceğim.

Sonat okuduğum en iyi Wattpad kitapları arasında, yazarın anlatımı tanrısal. Betimlemeler yerinde, duygu ve düşünceler çok güzel. Anlatım tarzı sizi sıkmıyor.

Okuyun, okutturun derim.
Sonat güzeldi. Hazan ve Hazar'ın hikayesi.. Aşk,macera ve hüznün birleştiği bir kitap.. Sonu çok beklemmedikti. Kısa bir süre de okuyup bitirdim..

Yazarın biyografisi

Adı:
Işılsu Gültekin
Unvan:
Wattpad Yazarı
Wattpad Platformunda yazdığı ''Sonat'' isimli hikayesi Müptela Yayınları tarafından kitaplaştırılmıştır .

Yazar istatistikleri

  • 21 okur beğendi.
  • 244 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 66 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.