İsmail İbn Yusuf Nebhani

İsmail İbn Yusuf Nebhani

Yazar
8.0/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
26
Gösterim
Adı:
İsmail İbn Yusuf Nebhani
Ölüme iman eden bir kimsenin aşırı sevinmesine şaşarım. Hesaba iman eden bir kimsenin gaflet göstermesine (ölçüsüz hareket etmesine) şaşarım. Kadere iman eden bir kimsenin çok üzülmesine şaşarım. Dünyanın istikrarsızlığını ve insanlara yaptığını gören bir kimsenin ona güvenmesine şaşarım. La ilahe illallah, Muhammed'ür Rasulüllah!
"Allah'ım! Ey endişeyi kaldıran, kederi gideren, çaresizlerin duasına cevap veren, dünya ve ahiretin Rahman ve Rahim'i! Sen bana merhamet ediyorsun. Bana, Sen'den başkasına ihtiyacım kalmayacak şekilde merhamet et."
Rasulüllah aleyhissalâtü vesselâm şöyle buyurdu:
" Kur'an öğrenin. Çünkü Allah Teâlâ, Kur'an'ı bilen bir kalbi ateşe atmaz. Kur'an Allah'ın rahmet sofrasıdır. O'nun bu sofrasına oturan kimse, onun azabından emin olur. Kur'an'ı seven, (bu sevginin ona sağlayacağı faydalardan dolayı) sevinsin."
Ebu Hureyre radiyallahu anh şunu söyledi:
" Siz, benim Rasulüllah aleyhissalâtü vesselâm'dan çok hadis rivayet ettiğimi söylüyorsunuz, fakat bunun sebebini sormuyorsunuz. O'nun zamanında ben; ne Muhacirler gibi alış veriş yapıyor, ne de Ensar gibi tarla ve bahçe işlerinde çalışıyordum. Bir şeyi bulunmayan bir adamdım ve karnım tok oldukça Rasulüllah aleyhissalâtü vesselâm'dan ayrılmıyordum, dedi.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
İsmail İbn Yusuf Nebhani

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.