İsmail Lütfi Çakan

İsmail Lütfi Çakan

Yazar
Derleyen
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
okuyor-dolu
2.012
Okunma
v3_begen_dolu
165
Beğeni
goz
3.627
Gösterim
Tam adı
Prof. Dr. İsmail L. Çakan
Unvan
Türk Öğretim Üyesi, Yazar, Çevirmen
Doğum
Ladik, Samsun, Türkiye, 1945
Yaşamı
1945 yılında Samsun Ladik'te doğdu. 1966'da Kayseri İmam-Hatip Okulunu, 1970'de İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsünü bitirdi. Mezuniyetinden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatında çeşitli görevlerde bulundu. Fakültemizdeki görevine, Yüksek İslâm Enstitüsü döneminde, 1977 yılında asistan olarak başladı. Hadislerde Görülen İhtilaflar ve Çözüm Yolları: Muhtelifu'l-hadîs İlmi adlı doktora tezini 1982 yılında Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesinde tamamladı. 1987 yılında doçent, 1993 yılında profesör ünvanını aldı. Halen, bir dönem (1994-1997) müdürlük görevini yürüttüğü İlâhiyat Meslek Yüksekokulu kadrosunda öğretim üyesidir.

Çevirdiği kitaplar

Riyazü's Salihin 1. Cilt
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Riyazü's Salihin 2. Cilt
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Riyazü's Salihin 3. Cilt
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Riyazü's Salihin 4. Cilt
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Riyazü's Salihin 5. Cilt
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Riyazü's Salihin 6. Cilt
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
282 syf.
·
Puan vermedi
Herşeyin ölçüsü İslami tespit ve tariflerdir. Yani iyi, dinimizin iyi dediğidir. İyilik de dinimizin iyilik diye bildirdiğidir diyen yazar kitabında Peygamberimizin iyi müslümanı tarif eden mübarek sözlerinin bir kısmını kısa açıklamalarla bir araya getirmiş iyi müslüman ve iyi insan olmanın yollarını araştırırken iyilik, peşin faydası toplum tarafından görülecek karşılığı da Allah katından alınacak bir yüceliktir..sonucuna varabileceğiniz hap gibi hergün okunulacak bir kitap diyebilirim. Okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar.
İyi Müslüman
yildiz
8.5/10 · 127 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
200 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Ben sevdim ama yine de siz bilirsiniz
Bu kitabı alırken çok fazla bir beklentim yoktu. Elime geçince de biraz inceledim. Sanırım ağır ağır ilerleyecek bir kitaba benziyor diyip kitaplığıma koydum. Geçenler de öylesine bir elime almıştım ki elimden bırakamadım. 2 günde bitirdim kitabı Roman okusam bu kadar hızlı bitmezdi . . Daha önce "Hadis Karşıtları Ne Yapmak İstiyor" isimli kitabı anlatırken beklentimi karşılamadı demiştim. Bu kitabı okurken aslında o kitaptan ne beklentimin olduğunu anladım. O kitapta hadis usulünden ziyade daha çok "Peygamberin sav sözlerinin dindeki yeri nedir? Bağlayıcılığı nedir? Hadisleri islamdan çıkarırsak ne olur? En çok hadis rivayet eden sahabe Ebu Hureyreye yönelik karalama kampanyasının ümmete zararı nedir?" gibi daha çok manevi kısmını ele almış. Hadis karşıtlarının bir bir itirazlarını çürütürken daha çok manevi açıdan yaklaşmış olaylara. Fakat hadis usulünü bilmeden okuyunca hadis karşıtlarının söyledikleri şeyleri daha önce sorgulamasam bile sorgulamaya başlamıştım. Elhamdülillah Peygamberin sözünün dindeki yerini bilen iman eden biriyim. Sorguladığım şey hadislerin dindeki yeri değil, hadis usuli konusuydu. . . Peki, Bu kitapta ne anlatıyor? Tek cümleyle açıklayacak olursam: Hadislerin bugüne kadar nasıl muhafaza edildiğini anlatıyor. Biliyorsunuz hadisler nesilden nesile aktarılarak bugüne kadar geldi. Bu hadisi aktaran söyleyen kişilere Ravi denir. O zaman ki alimler raviler Allah onlardan razı olsun son derece titiz çalışırak hadislerin muhafazasını sağlamışlar. "Uydurma hadis rivayet edenlere karşı nasıl bir tedbir alınmış? Hadis ravilerinde aranan özellikler nelerdir? Sahih hadis, Merfu hadis, kudsi hadis, zayıf hadis gibi hadis kavramları nelerdir? Neye göre hadisler bu başlıklara ayrılıyor? Sahih, Merfu, zayıf gibi hadislerle amel etme konusunda alimlerin görüşleri nelerdir" gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir eser olmuş. . Bu kitap ilahiyat yada DİKAP öğrencilerinin ders kitabı olarak okutuluyor. O yüzden içeriğinde fazlasıyla terimsel ifade var. Ama bu benim anlamama engel olmadı. Koca kitapta anlamadığım 2-3 yer anca olmuştur. O kadar terimsel ifadeye rağmen şaşırtıcı bir şekilde dili son derece akıcı Ben kitabı çok sevdim. Bana ne kattı derseniz bir örnekle açıklayım. Yemek yapmak isteyen birinin yemek yaparken kullanılacak kap kaçakları içine katılan malzemeleri tarif kitabından okuması gibi sadece başlangıç aşamasında aklımda ki soru işaretlerini giderecek hadislere imanımı kuvvetlendiren bir kitap oldu Elhamdülillah. Hadisler nasıl muhafaza edilmiş anlat bakalım derseniz anlatamam Aklımda belli bir şeyler oluştu, boşluklar doldu ama bunu dile dökecek kadar bilgi sahibi değilim. Zaten bir kitap okuyunca alim olunsaydı ohooo Neyse dediğim gibi başlangıç seviyesi için çok güzel bir kitap. İlgisi ve merakı olanlara tavsiye ederim ️ Nureddin Yıldız hocanın Hadislerle diriliş sohbetleriyle beraber bu kitabı okumanız daha sağlıklı ve verimli olacaktır
İsmail Lütfi Çakan
İsmail Lütfi Çakan
Hadis Usulü
yildiz
9.1/10 · 442 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.