İsmail Lütfi Çakan

İsmail Lütfi Çakan

YazarÇevirmen
9.4/10
174 Kişi
·
477
Okunma
·
39
Beğeni
·
1.167
Gösterim
Adı:
İsmail Lütfi Çakan
Tam adı:
Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan
Unvan:
Türk Öğretim Üyesi, Yazar
Doğum:
Ladik, Samsun, Türkiye, 1945
1945 yılında Samsun Ladik'te doğdu. 1966'da Kayseri İmam-Hatip Okulunu, 1970'de İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsünü bitirdi. Mezuniyetinden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatında çeşitli görevlerde bulundu. Fakültemizdeki görevine, Yüksek İslâm Enstitüsü döneminde, 1977 yılında asistan olarak başladı. Hadislerde Görülen İhtilaflar ve Çözüm Yolları: Muhtelifu'l-hadîs İlmi adlı doktora tezini 1982 yılında Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesinde tamamladı. 1987 yılında doçent, 1993 yılında profesör ünvanını aldı. Halen, bir dönem (1994-1997) müdürlük görevini yürüttüğü İlâhiyat Meslek Yüksekokulu kadrosunda öğretim üyesidir.
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
وَٱلَّذِينَ جَآءُو مِنۢ بَعْدِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا ٱغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَٰنِنَا ٱلَّذِينَ سَبَقُونَا بِٱلْإِيمَٰنِ وَلَا تَجْعَلْ فِى قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِينَ ءَامَنُوا۟
Haşr,10
''Bizi ve bizden önce gelip geçmiş imanlı kardeşlerimizi bağışla;
gönüllerimizde mü'minlere karşı hiçbir kin bırakma..!
Ayeti;
Müslüman Yüreği,her gönül sahibinin derdine ortak olmayı,çare bulmayı,yardımına koşmayı görev ve şeref sayar.
Ümmü Selem Validemizin bildirdiğine göre Hz.Peygamber (SAV) sık sık şu duayı ederdi:
'' Ey kalpleri halden hale ( renkten renge,şekilden şekile ) çeviren Allah'ım!
Benim kalbimi dinin üzere sabit kıl!''
Sa'd B.Hişam'dan;
Hz.Aişe'ye;
-Bana Resulullah'ın S.A.V ahlakını ( yaşayışını ) anlatır mısın? dedim.
Hz. Aişe;
Peygamberin S.A.V ahlakı ( yaşayışı ) ;
-Kur'an 'dan- ibaretti '' cevabını verdi.
Kim Allah için sever,
Allah için nefret eder,
Allah için verir ve
Allah için engel olursa;
-İMAN-ını olgunlaştırmış olur.

EBU DAVUD,Sünen 15
595 syf.
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlileri Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Prof. Dr. İsmail L. Çakan ve Doç Dr. Raşit Küçük’ün Riyazüs Salihin'in detaylı şerhi çalışmasının ilk cildidir.
Eser toplamda 8 ciltten olusmaktadir.
Öncelikle ben boyutundan bahsetmek istiyorum. Ben sempatik boyuttan (15x11) okudum. En küçük boyutu. Elbette bu okuma konforunu etkiliyor ancak büyük bir problem de oluşturmuyor.
Eserin 1. cildinin en başında “Hadis ve Sünnet” kavramları detaylıca ele alınmıştır Peygamber ve Sünnete Olan İhtiyaç, Sünnetin Kaynağı, Sünnetin Bağlayıcılığı, Sünnetin Evrensel Bütünlüğü, Sünnetin Dindeki Yeri, Sünnete Yöneltilen İtirazlar ve bazı soruların yanıtlarıyla yaklaşık 50 sayfa bu konular açıklanmıştır.

110. sayfadan itibaren kitabın diğer ciltlerinde de olduğu gibi anlatılan konulara geçişi bulunmaktadır. Burada da görüldüğü gibi ilk konu “İhlas ve Niyet”tir. Riyazüs Salihin’in konu başlıklarını ele alış biçimi şu şekildedir:
Öncelikle konu ile ilgili belli ayet-i kerimelerin Arapça metinleri, Türkçe mealleri ve bir ya da birkaç paragraflık açıklamaları bulunmaktadır
Ardından konu ile ilgili Hadis-i Şeriflerden bazılarının Arapça metni, Türkçe meali ve kaynağı yer almaktadır. Sonra Hadisi Serifin ravisi hakkinda bilgi verilmektedir. Bu bilgi kimi zaman bir paragraf kimi zaman bir sayfa tutuyor. Devamında da Hadis-i Şerifimizin açıklaması yer almaktadır. Bu açıklamalar daha iyi anlayabilmemiz için detaylandırılmıştır. Kimi zaman daha başka Hadis-i Şeriflerle ve Ayeti Kerimelerle desteklenmiştir. En son kısımda ise “Hadisten Öğrendiklerimiz” kısmı yer almaktadır. Burada Hadis-i Şerifimizden yapılan çıkarımlar madde madde sıralanmıştır. Genelde 4-5 maddedir.

Eserin birinci cildinde yer alan konular sırasıyla:

İhlas ve Niyet

Tövbe

Sabır

Doğru Sözlülük

Allah’ın Kullarını Denetlemesi

Takva

Tereddütsüz İman ve Allah’a Tam Güven

Doğruluk

Tefekkür

Hayırlı İşlere Koşmak

Mücahede

Ömrün Sonlarında Hayrı Arttırmaya Teşvik

Hayır Yollarının Sayısızlığı

Allah’ın Emirlerine Uymada Ölçülü Olmak

İbadetleri ve Hayırlı İşleri Sürekli Yapmak

Sünneti Korumak

Allah’ın Hükmüne Boyun Eğmek

Dili oldukca anlaşılırdır. Yaş grubu tespiti yapamasam da oldukça geniş bir yelpazeye hitap ettiğini söyleyebilirim.
Okuma süreci benim için çok faydalı oldu. 2. Cildinden devam ediyorum. Umarım tanitim açıklayıcı olmuştur.
Hayırlı günler :)
343 syf.
·9/10
Hz.Peygamber'e (sav) e uymak;onunu yaşayış biçimini ve sünnetini hayatımıza uygulamakla mümkündür.
Hocamız Suffa meclisleri Hadis Dersleri başlığı altında 32 derste ilgili konu ile alakalı önce ayetleri almış,ayetler ışığında hadisi şerifleri yalın bir dil ile güzelce açıklamış.
Bölümlerin sonunda ise;
ilgili hadisten öğrendiklerimiz başlığı altında özet,
hadis ravileri ile ilgili de kısaca açıklamalar yapılmış.
Kitabın sonunda da hadislerin asıl metni sunulmuş.
Hadisleri açıklamalı bir şekilde okumak öğrenmek istiyorum diyenlerin için çok güzel bir çalışma.
Selametle...
595 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Hadis okumaları , Kur 'an-ı Kerim in ifadesiyle " Peygamberde sizin için örnek lik vardır " ayetini daha açık anlamamızı sağlıyor. Okurken Kuran 'dan misaller okumak da hadisin lafzındaki sıkıntıları yada muazzamlığını kavramamızı daha da kolaylaştırıyor. Selam ve dua ile
156 syf.
Sahabe kıvamı
Kimlik kişilik ve duruş ifadesidir.
Sahabeler cennet ehli altın nesildir.
Sahabe olmak adanmışlık, örneklik ve önderliktir.İslami öğretme aşkıyla yaşamaktır.
Cihat erliğidir.Yulaf ekmeğiyle Hayberi fethetmektir.
200 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Hadis alanında İsmail Lütfi Çakan hocayı tanımayan yoktur ama ben yine de kısaca tanıtmak istedim. 1945 yılında Samsun – Ladik’in Küçükkızoğlu köyünde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra hafızlığını ikmal etti. 1966′da Kayseri İmam Hatip Lisesi’ni, 1970′te İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nü bitirdi.
1982 yılında Erzurum İslamî Bilimler Fakültesi’ne sunduğu “Muhtelifu’l-Hâdis İlmi: Doğuşu, Muhtevası ve Çözüm Yolları” adlı teziyle doktor oldu. 1987′de doçentliğe, 1993′te de profesörlüğe yükseldi. 1994-97 öğretim yıllarında Marmara Üniversitesi İlahiyat Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü görevinde bulundu.
Çeşitli dergilerde Lütkan, Münir Lütfi ve İsmail Seyidoğlu mahlaslarıyla da yazılar yazdı.( Tam bilgi için bkz. http://www.siyerinebi.com/...r-ismail-lutfi-cakan)
Şimdi kitabın incelemesine geçelim. Hocanın amacı; İlahiyat fakültelerindeki hadis usulü dersine kaynak olabilecek bir kitab yazabilmek. Bu amaç çoğunlukla elde edilmiş fakat nacizane tek eleştirim bazı hadislerin sadece Arapçası verilmiş keşke Türkçesi de eklense imiş. Tabi ki bu okuyucuyu araştırmaya sevk ediyor. Fakat bu durum hem okuma süresini uzatıyor hem de bir müddet sonra okuyucuyu sıkıyor. Bunun dışında yararlı bir hadis usulü kitabı olduğunu usül ile ilgili hemen her konuyu aldığını alamadığına atıflar yaptığını söyleyebilirim. Alanla ilgili önceden okuma yapanlara önerebileceğim bir kitapken daha yeni bu alana ilgi duyan arkadaşlarıma yine İsmail Lütfi Çakan hocanın Anahatlarıyla hadis kitabını öneririm.
607 syf.
1.02 ve üçüncü cildini okuduğun bu eserin sekizinci cildine kadar okumayı düşünüyorum kesinlikle bana çok şey katan Kurani Kerim’i anlamama peygamber efendimiz hazreti muhammet sallallahu aleyhi vesellem in kuran elbisesi giyerek Kuran’ın yaşama biçimini bize göster göstermiş olan hayatından kesitler sunuyor kesinlikle herkesin her Müslümanın okuması gereken bir eser düşünmeden alınıp okunmalı
1.cildi bitirmek üzereyim. Cumhuriyetin kurulumunda ilk basılan kitaplar arasında olması ne derece bereketli olduğunu açıklıyor. Kitap konu konu ayrılıp bir kaç ayet ve sonrasında ilgili hadislerden paylaşarak devam ediyor. Hadisi rivayet eden sahabiler i kısaca anlatmaları çok sürükleyici. Ve her hadisin açıklaması ve maddeler halinde alınacak dersler sıralanıyor kısaca. Herkesin kütüphanesinde bulunmalı ve bol bol okunmalı.
600 syf.
·70 günde·Beğendi·10/10
Gerçek bir baş yapıt. Her müslümanın kütüphanesinde bulunması gerek. Bir konuyla ilgili ayet, hadis ve varsa olayı bir bütün içinde sunuluyor.
595 syf.
Aile ra anhadan rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu Allah Teala bir devlet başkanı hakkında hayır dilediği zaman ona unuttuğunu hatırlatan hatırladığını yapmaya yardım eden doğru sözlü bir yardımcı verir şayet Allah Teâlâ o devlet başkanı için hayır dilemezse ona unuttuğunu hatırlatmayan hatırladığını yapmaya yardım etmeyen kötü bir yardımcı verir Bu kitap başlı başına bir çok sahih hadisi ele almış olaylar çerçevesinde açıklamaya çalışmış kafalardaki soruları gideren çok güzel kıymetli bir eserdir
603 syf.
·Puan vermedi
Sünnet konusunda gayet açıklayıcı ve sade dili sayesinde konu ları çok iyi.Bulunsun diye değil okunsun diye hazırlanmış.Sahsen bir defa kulliyati okudum şuan ikinci defa okumaya başladım

Yazarın biyografisi

Adı:
İsmail Lütfi Çakan
Tam adı:
Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan
Unvan:
Türk Öğretim Üyesi, Yazar
Doğum:
Ladik, Samsun, Türkiye, 1945
1945 yılında Samsun Ladik'te doğdu. 1966'da Kayseri İmam-Hatip Okulunu, 1970'de İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsünü bitirdi. Mezuniyetinden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatında çeşitli görevlerde bulundu. Fakültemizdeki görevine, Yüksek İslâm Enstitüsü döneminde, 1977 yılında asistan olarak başladı. Hadislerde Görülen İhtilaflar ve Çözüm Yolları: Muhtelifu'l-hadîs İlmi adlı doktora tezini 1982 yılında Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesinde tamamladı. 1987 yılında doçent, 1993 yılında profesör ünvanını aldı. Halen, bir dönem (1994-1997) müdürlük görevini yürüttüğü İlâhiyat Meslek Yüksekokulu kadrosunda öğretim üyesidir.

Yazar istatistikleri

  • 39 okur beğendi.
  • 477 okur okudu.
  • 55 okur okuyor.
  • 261 okur okuyacak.
  • 18 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları