İsmet Giritli

İsmet Giritli

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Metin Pir ( Von Kleist )
Metin Pir ( Von Kleist ) Sovyet Liderlerine Açık Mektup ve Yalanla Yaşamayın'ı inceledi.
75 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Soljenitsin ?
İyi bir gözlemci ve dikkatli bir yazar. Acılara, umutsuzlara gòz yummayan, sürgün pahasına bildiklerini ve gördüklerini yazıya döken cesur bir adam.
" Bir çığlık bir çığ meydana getirir. " diyerek başlamış yazmaya.
Yazıyor, yazıyor, yazıyor ve cezaevine gönderiliyor. Cezaevinde istenmeyen adam olarak ilan edildikten sonra başka bir yere sürülüyor ògretmen olarak. Bitti mi ? Bitmiyor elbette,...
Sürgün sonrasındaki olaylar yine aynı...
İstenmeyen adam, Susmayan adam...
8 yıl boyunca ülkesinde tek kelime basamayan adam...
1974 ' te Sovyet vatandaşlığından çıkarılıyor.
1970 de kazandığı Nobel edebiyat ödülünü politik nedenlerle hak kazandığı iddia edildiği için 1974 te kendisi Îsveç e gidip ödülünü alıyor.
1991 de tekrar alınıyor ve Rusya ya dönüyor.
2007 de Putin den òdül alıyor ve 2008 de Hakkın rahmetine ya da Tanrı nın yanına...

Bu kitap beş mektuptan oluşuyor, ve ilk ikisinden sonra üslubu ve yazdıkları sertleşiyor. Marksizmin Rusya için en büyük sorun olduğunu belirtiyor her seferinde. Göle taş düşse hep o Marks yüzünden diyebilecek kadar:)
Kitapta en çok değinilen konulardan biri de Çin ile olabilecek olası savaş durumu. Liderlerin ülkeleriyle, diğer devletlerle ilgilendiklerinden daha az ilgilendiğini ileri sürüyor. Stalin' e de ha bire veriştiriyor alttan alttan. Ve mevcut yönetime de.. Yapılması gerekenleri ve neyin eksik neyin fazlaca yapıldığını da dile getiriyor.
Cesaret işte tam da budur.

Marksizmin veya komünizmin kadınları hep ikinci plana ittiğini ayrıca insanların git gide tembelleştiğini ifâde ediyor mektuplarında.

Karl Marks ve ideoloji nin yerildikçe yerildiği bir kitap. Kesinlikle romantizmle alakalı değil, kahrolsun komünizm propagandalı bu mektuplar.
Görüşleri ne olursa olsun, beğenilsin ve ya beğenilmesin, bize ters ve ya değil vs.
Lâkin bu kadar cesur davranan ve her daim düşüncelerini açıkça dile getirebilen yazarlar, ülkesini ve halkı kendine dert edinen yazarlar önemlidir.
Marks amcaya sevgiler Soljenitsin abimize de..:)
Huzurla uyuyun...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.