1000Kitap Logosu
Resim
J. M. Barrie

J. M. Barrie

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
1.187 Kişi
4.615
Okunma
84
Beğeni
4.244
Gösterim
Tam adı
James Matthew Barrie
Unvan
İskoç Roman ve Tiyatro Yazarı
Doğum
Kirriemuir, Angus, İskoçya, 9 Mayıs 1860
Ölüm
Londra, İngiltere, Birleşik Krallık, 19 Haziran 1937
Yaşamı
J. M. Barrie 9 Mayıs 1860’da Kirriemuir, Scotland’da doğdu. Margaret Oglivy -taparcasına sevdiği annesi- onu diğer 10 çocuğu arasında yetiştirdi. Barrie 6 yaşındayken, ağabeyi David (annesinin gözbebeği) öldü ve Barrie çocukluğunun geri kalanını, yas tutan annesi avunsun diye, ölen ağabeyinin yerini doldurmaya çalışmakla geçirdi. Bu, “hep genç kalan” David’in yerine geçme çabası, Barrie’nin yetişkin çağlarına ve yazın hayatına yansıyan bir etki yarattı. Edinburg Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Nottingham Journal’da yazmaya başlayan Barrie, kendisini tiyatronun büyüsüne çok önceleri kaptırmıştı. Pek çok kısa öykü yazdıktan, pek çok başarılı kitabı basıldıktan sonra Barrie ilk oyununu yazdı, Ibsens’s Ghost-1891. Bunu Walker izledi ve bu oyunu yazdığı günlerde, gelecekteki eşi, aktris Mary Ansell ile tanıştı. Evliliği başarılı sayılmazdı ama bu süreçte en başarılı oyunlarını (The Little Minister, The Admirable Crichton ve Peter Pan gibi) yazdı. Peter Pan fantastikti ama bildik peri masallarından çok farklıydı. Barrie, Peter Pan’i, aynı yıl kaybettiği arkadaşları Sylvia ve Arthur Llewely Davies’in oğulları için yazdı. Anne babalarını kaybeden bu çocuklarla, her biri bir karakter seçip Peter Pan’i oynarlardı. Peter Pan, Barrie’nin en mükemmel çalışması oldu. 1912’de bu çalışmasını “Peter ve Wendy” adını verdiği bir romana dönüştürdü. Peter Pan’den sonra da oyun yazmayı sürdüren Barrie uzun bir hayat sürdükten sonra 1937’de öldü.
192 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Peter Pan çocukluğumdan hayal meyal hatırladığım bir masal kahramanıydı. Modern klasiklerden tekrar okuyarak nostalji yapmak istedim. Yetişkin gözüyle okuduğumda hikaye baya karanlık geldi. Yazarın hayat hikayesini okuduğumda çok etkilendim. James Barrie’nin abisi ailenin en sevilen çocuğu olan David öldüğünde James’in annesi bir türlü toparlanamaz. Annesinin moralini düzeltmek için James bir gün abisinin kıyafetlerini giyerek onun gibi davranmaya başlar. Bu durum annesinin çok hoşuna gider ve bu oyun yıllarca devam eder. Geçen yıllar James’i psikolojik olarak çok etkiler. 20 yaşına geldiğinde hala büyümek istemeyen bir çocuk durumundadır. Hatta bu olay nedeniyle psikolojik cücelik denilen bir rahatsızlığa yakalanır yetişkin halinde dahi boyu 142 cm’dir. Yazar Peter Pan’ın tüm telif hakkını Great Ormond Street Hospital’a devretmiş bütün gelir hasta çocuklara gitmiştir. Biraz araştırdığımda Peter Pan’n orijinal hikayesinin çok daha karanlık olduğunu öğrendim. Bu okuduğumuz yumuşatılmış haliymiş. Peter Pan annesi tarafından unutulan ve bu yüzden büyümek istemeyen bir çocuktur. Olmayan ülkede çetesiyle birlikte yaşar. Bazen Kızılderililerle bazen korsanlarla savaşır. Baş düşmanı Kaptan Kanca’dır. Peter annesini sevmediğini söylese de hep kendine bir anne arar. Büyümeye ve büyüyen çocuklara tahammül edemez. Bu öyküde Wendy ile yaşadığı maceraları okuyoruz. Çocukluğumdan aklımda kalan saat yutmuş timsah ve ondan çok korkan Kaptan Kanca’yı tekrar okumak güzeldi. Nostalji yapmak isteyenlere öneririm.
Peter Pan
8.0/10 · 4.553 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Keşke James Matthew Barrie'nin "Bütün çocuklar büyür, biri hariç." dediği o çocuk ben olsaydım... Kitap bitince tam olarak bu his uyandı içimde. Şimdi bu kış vakti penceremi açık bırakıp Peter'i beklemek geliyor içimden. Sevgili Peter, sevgili James Matthew Barrie... Böyle diyorum çünkü bizim yıllarca çocuk kitabı diye okuduğumuz bu kitap bizzat yazarın, sevgili James'in kendi hikayesi. Yazarımızın adını kasıtlı olarak üstüne basa basa tekrarlıyorum çünkü o, 6 yaşından itibaren asla "James" olamadı. Annesinin en sevdiği çocuğu, ağabeyi David, ölünce; annesi üzülmesin diye onun yerine geçti. Onun gibi giyinip onun gibi davranmaya başladı. Artık o James değil, David'ti. Ve ne yazık ki bu davranış bir süre sonra onda cücelik hastalığının oluşmasına sebep oldu. İşte bu yüzden Peter Pan büyümüyor, büyümek istemiyor. Bu yüzden yetişkinlerden, annelerden, babalardan hoşlanmıyor. Fakat yine de Peter, Wendy gibi bir annesi olsun istiyor. Çünkü James'in annesi hiçbir zaman "gerçekten" James'in annesi olamadı, o hep ağabeyinin annesiydi... Sevgili James Matthew Barrie, iyi ki bu hikayeyi yazdın, ders alınacak ne çok şey var... Neyse arkadaşlar, öyle işte. Kitabı okuduktan sonra yazarın hayat hikayesini de öğrenmek beni gerçekten üzdü. İnceleme, inceleme olmaktan çıkmadan gideyim en iyisi. Gidip pencere kenarında Peter'in gelip beni "Neverland" e götürmesini bekleyeyim. Ah sahi, gitmeden önce küçük bir film önerisi de vermek istiyorum: Finding Neverland. Yazarın hayat hikayesini anlatıyor ve Johnny Depp, Kate Winslet gibi oyuncular oynuyor. Filmi keşfettiğimden beri en sevdiğim filmlerden biri oldu. Sizin de izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar dilerim...
Peter Pan
8.0/10 · 4.553 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
2 yaş sendromu dedikleri lanet şeye oğlum da girdi çok şükür. Bu ara kitap yüzünü zor görüyorum. Kpss ye de hazırlanmaya karar verdim. Süper bir süreç beni bekliyor. Bu yüzden kolaylıkla okunacak bu tatlı mı tatlı kitap elimde gene süründü. Peter panı bilmeyen yoktur. Çocukluğumuzun uçan, camdan içeri giren, haylaz ve yaramaz Peter pan. Çocuk ruhunuzu korumak için mutlaka okuyun.
Peter Pan
8.0/10 · 4.553 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Hiçbiryer isimli, asla büyümeyen çocukların ve korsanların yaşadığı bir yerden gelir Peter Pan. Wendy ve ailesinin, her akşam yaşanan hikaye ritüeline gizlice kulak misafiri olur ve bu hikaye saatlerini Peter Pan düzenli olarak ziyaret eder. En büyük düşmanı Kaptan Kanca isimli bir korsandır. Bir gece Wendy'nin anne ve babası misafirliğe gittiklerinde Peter Pan Wendy'yi ve kardeşlerini Hiçbiryer'e gelmeleri konusunda ikna eder. Pencereden uçarak kaçan çocuklar çeşitli maceralara atılacakları bir yolculuğa başlarlar. Peter Pan iyidir hoştur ama çok unutkan ve başı buyruktur. Kaptan Kanca dışında hiçbir şeyi ciddiye almaz. İlk başlarda bu durum diğer çocukların da hoşuna gitse de zamanla bu durumdan şikayet etmeye başlarlar. Bundan sonra Hiçbiryer'de bir sürü olay ve bir sürü kovalamaca yaşanır. Çocukların gözünden yetişkinlerin dünyasına adım attığımız bu kitapta, zaman zaman Peter Pan'a hak verip zaman zaman da kızacaksınız. Hatta bazen sizi sinir de edecek bu Peter Pan denen afacan. Okuması zevkli, akıcı, hızlıca biten bir kitaptı. Sizin de bildiğiniz gibi bir çok sinema uyarlaması var Peter Pan'ın. Her izlediğimde büyük bir zevk alırım. Kitabından da aynı zevki aldığımı söylemek isterim. Ayrıca eğer kitap okuma konusunda sorun yaşadığınız bir dönemde iseniz bu kitabı tercih edebilirsiniz. Kolay okunması ve eğlenceli bir kitap olması sizi tekrar kitap okumaya yöneltebilir. Keyifli okumalar...
Peter Pan
8.0/10 · 4.553 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
178 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Geçmiş ne kadar aldatıcı olabiliyor. Peter Pan benim için Tinkerbelle uçan kancalı bir kaptanla savaşan tatlı mı tatlı bir çocuktu. Ancak kitap sosyal medya da sürekli karşıma çıkmaya başlayınca kendimi hikayeyi okurken buldum. Öncelikle yazarın hikayesi kitabı daha ilgi çekici bir hale getirdi benim için. Yazarımızın abisi o küçükken ölüyor ve bu ölüm yazarın ailesini yasa boğuyor. Yazarımız da kendince bir oyun bularak abisi gibi giyiniyor onun gibi davranıyor. Neredeyse kendisi diye bir şey kalmıyor artık. O kadar ki psikolojik cücelik diye bir gelişim bozukluğuna yakalanıyor. Zaten ileride de Peter Pan'ı yazıyor. Asla büyümek istemeyen bir çocuğu. Kitap bir çocuk kitabına göre çok fazla simgesel ögeye yer veriyordu bence. Hook'un vicdanı, etik değerlere olan takıntısı ve Peter'ın adalet kavramına olan düşkünlüğü bunları geçmişte fark etmemiştim. Bir de kitapta Peter'ın başta çok zalim olduğunu ve kancalı kaptandan çok da bir farkı olmadığını düşünüyorumdum ancak sonrasında fark ettim ki o sadece ailesi tarafından hayal kırıklığına uğratılmış bir çocuktu. Her neyse incelemeyi daha fazla uzatmayalım. Bana kalırsa kitap bir masal kitabı olmak için fazla şiddet içerikli. O yüzden çocuğunuza okurken küçük ve resimli olanları okutun bu hali uykularını kaçırabilir:))
Peter Pan
8.0/10 · 4.553 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
2
3
4
...
20
193 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.