1000Kitap Logosu
Resim
James A. Robinson

James A. Robinson

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
901 Kişi
2.387
Okunma
58
Beğeni
2.539
Gösterim
Unvan
İngiliz ekonomist ve siyaset bilimci
Doğum
1960
Yaşamı
James Alan Robinson (1960 doğumlu) bir İngiliz iktisatçı ve siyaset bilimcidir. Harris Okulunda Küresel Çatışmaların İncelenmesi ve Çözümü Pearson Enstitüsü'nün Enstitü Direktörü olarak görev yapmaktadır. Robinson, daha önce 2004-2015 yılları arasında Harvard Üniversitesi'nde ve ayrıca Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Güney Kaliforniya Üniversitesi ve Melbourne Üniversitesi'nde öğretmenlik yapmıştır. Robinson, London School of Economics (BSc), Warwick Üniversitesi (MA) ve Yale Üniversitesi'nde (PhD) ekonomi okudu. Başlıca araştırma ilgi alanları, Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika'ya özel bir ilgi ile uzun vadeye odaklanarak karşılaştırmalı ekonomik ve politik gelişmedir. 2004 yılında, Harvard'a doçent olarak atandı. Daha sonra Harvard'da, önce David Florence Hükümet Profesörü (2009-2014) ve daha sonra Wilbur A. Cowett Hükümet Profesörü (2014-2015) olarak adlandırılmış başkanlık pozisyonlarında bulundu. 1 Temmuz 2015'te, Chicago Üniversitesi Harris Kamu Politikası Çalışmaları Okulu'na dokuz Üniversite Profesörü'nden biri olarak atandı. 9 Mayıs 2016 tarihinde, Profesör Robinson, ülkeye ilk ziyaretinde Moğolistan Ulusal Üniversitesi tarafından fahri doktor unvanı ile ödüllendirildi. Botsvana, Şili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Haiti, Filipinler, Sierra Leone dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde araştırmalar yaptı. London School of Economics'teki toplantısının ardından uzun süredir ortak yazar olan Daron Acemoğlu ile yoğun bir işbirliği yaptı.
496 syf.
·
25 günde
·
2/10 puan
Hiçbir şey üzerine her şey... Bu tip kitaplar giderek çoğalıyor ve ben bu tarz eserleri hiç sevmiyorum. Daron Acemoğlu'nun tüm kariyeri ve bilgisine saygımla, ayrı bir yere koyuyorum. Lakin, anlatılmak istenen şey 20 bilemedin 30 sayfa. Hadi biraz daha zorlasan, örneklerle birlikte 50 sayfa... Aynı şey uzun uzun, farklı farklı, gereksiz örneklerle 400 küsur sayfa anlatan bir kitap var elimizde. Ben bu kitabı Emin Çapa başta olmak üzere çeşitli ekonomi kanallarında değerli hocalar sıklıkla tavsiye ettiği için aldım. Ama bu kitaba kısa kısa dünya tarihi gibi bir isim verselerdi daha iyi olurdu! Zira, bütün Afrika kabilelerinden , Güney Amerika ülkelerine, Rusya'dan Kanada'ya kadar her ülkenin tarihi (gereksiz ayrıntılarla) kitapta anlatılıyor. Ana konu bu kalabalık içinde erimiş gitmiş. Ekonomi alanına giren ve bir görüş savunan 3 temel kavram var: kapsayıcı kurumlar, verimli döngü, yapıcı yıkım. Ama bu kavramları açıklamak için bahsi geçen ülkeler ve farklı örnekler gereksiz yere sayfalarca anlatılıyor. Dahası nedense bazı yayın evleri çok basit bir kelimeyi bile orjinal dilinde ve italik yazmayı bir şey sanıyor. Sayfalar dolusu "conquistador" var. İspanyol fatihler yazınca ne oluyor, ne değişiyor anlamıyorum. Metin bununla ilgili olur, akademik bir tez olur, sende bu kelimeyi çevirmezsin anlarım. Hemen her bölümde aynı şey yapılmış. Sanki çok entelektüel bir kelime bulmuş yada literatüre kazandırmış gibi bir kelime seçip onu öylece bırakıyorlar... Gerçi bu durum bu kitaba özgü değil, son zamanlarda çevirmenlik ve editörlük işleri hızla kalite kaybetmeye başladı. Bu gibi sonuçlar doğuyor... Bu kitap belki orta son - lise çağında bir çocuğa temel ekonomi ve dünya tarihi ile ilgili bilgisi artsın diye okutulabilir (okutulmalıdır) ama o kadar... Tekrar belirtmek isterim. Daron Acemoğlu'nun iktisat üzerine aldığı eğitimi ve kariyerini bu eleştiride ayrı bir yere koymak isterim. Zira sadece onun yazdığı ve yazdığı gibi kalan ekonomi eksenli bir eser daha iyi olurdu.
Okuyacaklarıma Ekle
496 syf.
Sömürücü ve otoriter rejimler halkın daha fakir olmasına sebep olur, Yönetenler kendilerini zengin ederler geriye kalan kalk sefalet içinde yaşar. Bireysel özgürlüklerin olduğu toplum her zaman daha iyi gelişir.
Okuyacaklarıma Ekle
496 syf.
·
16 günde
·
Puan vermedi
Ben: Ülkelerin arasındaki uçurumdan, neden böyle olup olamadıkları şeklinde ilerliyor kitap, akıcı ve bayağı detaylı anlatım bana göre biraz da kısaltılabilirmiydi evet bazı yerleri tekrar okuyormuş gibi de oldum. Ama üniversite öğrencilerinin okuması gerektiğini düşündüm. Zengin, fakir ülkeler, ayrıca gelir ve yaşam standartında ki büyük farklılıklar, dünyadaki adaletsizlikler ve neden dengesizlik... Kitabın arkası: Tarih kaderden ibaret değildir. Ulusların düşüşü tarih boyunca ulusların özellikle de birbirine benzeyen ulusların ekonomik ve politik gelişimleri arasında neden büyük farklılık olduğuna dair bir tartışma yürütüyor. Yazar kısaca "Neden bazı ülkeler zengin bazıları yoksuldur? " şeklinde bir soru ortaya atıp köleci toplumlar feodalizm sömürgecilik kapitalizm ve sosyalizm uygulamaları arasında ilginç ve çok öğretici bir yolculuğa çıkartıyor. Güç,zenginlik ve yoksulluğun kökenleri.
Okuyacaklarıma Ekle
648 syf.
·
9/10 puan
DAR KORİDOR / Daron Acemoğlu & James Robison (2020)
Siyaset bilimi, siyaset felsefesi, tarih, ekonomi, sosyoloji, antropoloji severler için mükemmel bir eser. “Ulusların Düşüşü (Why Nations Fail)”nü okuduysanız bu iki yazarı anlatmama gerek yok zaten. En başta söyleyeyim: Dar koridor, medeniyet, refah, özgürlük, adalet ve güvenlik demek. Bir ülkenin oraya girmesi zor, çıkması ise çok kolay. Hiç düşündünüz mü, bazı toplumlar özgürken, bazıları neden otoriter yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar? Özgürlük neden Batı’da daha fazla? Batı refah içinde yaşarken İslam ülkeleri neden bu hâlde? Özgürlüğün ve demokrasinin akıbeti ne olacak? Yazarlar devlet-toplum ilişkisini üçe ayırıyorlar: 1) Güçlü devlet – güçlü toplum: Prangalanmış leviathan 2) Güçlü devlet – zayıf toplum: Despotik leviathan 3) Zayıf devlet – güçlü toplum: Namevcut leviathan Siyaset felsefesi okuyanlar bilirler: Leviathan, Hobbes’un yazınında devleti temsil eden mitolojik su yaratığı. Hobbes 17. Yüzyılda İngiltere’de iç savaşlardan öylesine bunalmış ki barışı getirecek güç bir devletin hayaliyle yanıp tutuşmuş. İşte o çok güçlü devleti temsilen leviathan metaforunu kullanmış. Peki, sınırsız güçlü bir devlet her derde deva mı? Yazarlara göre hayır. Toplum da güçlü olmalı ki devleti denetlesin. Daron Acemoğlu ve James A. Robinson’a göre özgürlük “doğal” bir durum değil. Güçlü bir sivil toplum ile güçlü ama prangalanmış bir devletin birbirlerini dengelemesiyle, süreç içinde elde edilen bir kazanım. Bu zor şartlar sağlandığında girilen “dar koridor”da kalmak ise sürekli bir çaba gerektiriyor.. Dar Koridor okuru tarihte uzun bir yolculuğa çıkarıp özgürlüğün doğuşu, sürdürülebilirliği ve akıbeti hakkında çarpıcı sonuçlara ulaştırıyor.
Dar Koridor
8.9/10 · 381 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
496 syf.
·
Puan vermedi
Çok değerli bir kitap ve kuram olduğu su götürmez. Fakat biraz kapitalizm kutsal kitabı gibi durduğu gerçeğini bozacak pek bir öğretisinin olmadıgı da bir gerçek. Sürdürülebilir kalkınma ve refah konusunda kurumsallaşmış ülkelerin avantajlarını hakça ortaya koyarken ülkeler içindeki müreffehlik farkını aynı ülkelerin kurumsallaşmasının dezavantajları arasında aktaramıyor. Misal Güney Kore'nin dünyanın en hızlı gelişen ekonomik gücü olmasının nedenlerini ortaya koyabilirken bu ülkenin intihar oranlarında neden rekorlar kırdığının ve bu rekorda iktisadi ve siyasi kurumsallaşmanın nerede durduğunu es geçiyor. Sahraaltı Afrika'nın geri kalmasını çok yerinde örneklerle işlerken "geri bıraktırılmasına" pek dokunduramıyor. Mısır'ın tam da müreffeh bir ülke haline gelirken karşısına çıkan İsrail engelinden bahsetmiyor. Daha doğrusu ben kitapta İsrail kelimesine sanırım hiç rastlamadım. Oysa İsrail de sömürücü kurumsal yapıyla donanımlı bir ülke olmasına rağmen aynı zamanda gelişmiş ülkelerden biri. İki yazarından biri Türk olmasına rağmen sömürücü iktisadi ve siyasi kurumların yozlaşmasıyla dağılan Osmanlı'dan sonra Atatürk Türkiyesi'nin kapsayıcı ekonomik kurumları ve devrimci siyasi kurumlarını karşılaştırma fırsatını pas geçiyor. Bütün bunlar kitabın yarattığı popüler etkinin rüzgarında görmezden gelinemeyecek kusurlar olsa da eser o popülerliği de sonuna kadar hak ediyor.
Okuyacaklarıma Ekle
1
2
3
4
...
20
199 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.