Giriş Yap

James F. Masterson

Yazar
8.3
43 Kişi
Tam adı
James Francis Masterson
Unvan
Amerikalı Psikiyatrist, Yazar
Doğum
25 Mart 1926
Ölüm
12 Nisan 2010
Yaşamı
Nesne ilişkileri kuramını geliştiren öncülerden biri olan James F. Masterson, 25 Mart 1926'da doğdu. İlerleyen yaşına rağmen uzun yıllar kendi kuramını geliştirmeye ve psikoterapist yetiştirmeye devam etmiştir. Psikiyatrist olarak araştırmalar yaptığı Cornell Üniversitesi'nde Otto Kernberg'in Cornell'e geldiği yıla kadar çalışmıştır. James F. Masterson, Otto Kernberg ile birlikte nesne ilişkileri teorisi iki Amerikalı öncüsü olarak kabul edilirler. Masterson'ın nesne ilişkileri teorisine önemli katkılar sağlayan kitapları çok sayıda dile tercüme edilmiştir. Gerçek kendilik alanında yazdığı ilk kitapları borderline ve narsisistik bozuklukların tedavisindeki önemli dönüm noktalarından biri olarak kabul edilmektedir. Psikanalitik psikoterapiler alanında en önemli kuramcılardandır. Ödülleri 2003 Amerikan Psikiyatri Birliği: Ömür boyu seçkin üye statüsü 2003 California Psikoloji Birliği: Psikolojiye seçkin katkılar 1996 Ulusal Psikanalitik Hekimler Birliği: Sigmund Freud Ödülü 1989 Amerikan Adolesan Psikiyatrisi Derneği Schonfeld Üstün Başarı Ödülü: 1989 Jefferson Tıp Fakültesi: Yılın Mezunu Kitapları Psychotherapy of the Borderline Adult: A Developmental Approach. (Brunner/Mazel, 1976) The Search for the Real Self: Unmasking the Personality Disorders of Our Age. (Collier Macmillan, 1988) The Emerging Self: A Developmental Self & Object Relations Approach to the Treatment of the Closet Narcissistic Disorder of the Self (Routledge, 1993) The Personality Disorders Through The Lens of Attachment Theory and the Neurobiologic Development of the Self (Zeig, Tucker & Theisen, 2005) The Search for the Real Self: Unmasking the Personality Disorders of Our Age (Free Press, Simon & Schuster, 1988) The Narcissistic and Borderline Disorders (Brunner/Mazel, 1981) The Psychiatric Dilemma of Adolescence (Little, Brown, 1967)

İncelemeler

Tümünü Gör
256 syf.
·
4 günde
Çeviride hatalar olsa da, kendilik konusunu oldukça anlaşılır şekilde anlatılmış. Masterson; borderline ve narsisistik bozuklukların ‘’kişileri desteklemekte ve kabullenmekten uzak yetersiz çevrede’’ geliştiğini söylüyor. Preödipal sürece odaklanarak ve kendi tekniği ‘’iletişimsel örtüşme’’ ile terapi gerçekleştirilmesi düşüncesinde. Freud, Jung, Kernberg, Kohut, Horney gibi büyük isimlerin kendilik tasarımıyla ilgili düşüncelerini kitabına ekleyip, eksik yönlerini tartışmaya açmış. Kendilik Tasarımı, Kendilik Temsili arasındaki farkları örneklendirerek anlatmış. Narsisistik ve Borderline arasındaki farkları bir üniversite öğrencisi üzerinden açıklayıcı şekilde ayırmış. Ego ile kendiliğin ayrılması gerektiğine önemle dikkat çekmiş. Kendi görüşlerinin Erikson ve Winnicott ile benzer olduğunu söylemiş. Kendilik Aktivasyonu—Terk Depresyonu---Savunma Şeklinde terapinin yönünü belirlemiş. İnsanı insan yapan özelliklerin: Yakınlık, Bağımsızlık, Yaratıcılık olduğunu ve bunların İsrail ve Japonya bireyleri üzerindeki yansımalarını incelemiş. Bu milletlerin annenin ulaşılabirliği faktörüne önem vermediği için, uyumlu ancak kendilik bilincinin yukarıda belirtilen özelliklerden (Yakınlık, Bağımsızlık, Yaratıcılık) mahrum kaldığını belirtmiş. Annenin ulaşılabilirliğine verdiği önemi Mahler ve Bowbly örnekleri ile desteklemiş. Kendini Haklı Görme: Borderline: Zayıflamış—Narsisistik kişide: Aşırı Şişmiş Kendiliğin sadece kendi içinde oluşturulmasının yeterli olmadığını, toplumunda bireyinin kendiliğini kabul etmesi gerektiğini savunmuş. Birçok dini cemaatin borderline kişiler üzerinden (otoriteye yapışma yüzünden) varlığını devam ettirdiğini ifade etmiş. Kadınların özgürleşmesi üzerine Viktorya dönemi ve yansımalarını belirtmiş. Kadınların çalışma hayatı ve çocuk bakımı konusunda detaylıca çalışılması gerektiğini ifade etmiş. Yaratıcılık konusuna ayrı bir başlık açmış burada Sartre, Munch başta olmak üzere sanatçıları incelemiş, bazı masalların incelemesini yapmıştır.
Reklam
286 syf.
·
11 günde
·
5/10 puan
Bir Ders Kitabı
Kitap bir psikiyatri profesörü olan yazarın narsistik ve borderline kişilik bozukluklarını tanımladığı, çeşitli vakalar üzerinde tanı ve tedavi aşamalarını ayrıntılı bir şekilde anlattığı, bu kişilik bozukluklarını karşılaştırdığı, hastaların arka plan geçmişinin kişilikleri üzerinde etkisini ve tedavinin başarılı ve başarısız sonlandırılma aşamalarını işlediği bir ders kitabı niteliğindedir. Dili psikoloji ve psikiyatri terimleriyle zenginleştirilmiştir ve bu terimlere yabancı olanların zamanını alabilecek düzeydedir.
120 syf.
Oldukça kuramsal, teknik bir dil ve içeriğe sahip bu kitapta, çağımızın kişilik bozuklukları olarak adalandırılan narsistik ve bordeline kişilik bozukluklarının doktor kontrolünde yapılan tedavi, teşhis ve gözlemlere dayalı veriler ışığında incelendiği, narsistik ve bordeline kişiliklerin kendi dünyalarında olup bitenler kadar sosyal çevreleriyle olan ilişkileri de değerlendirilmiş. Oldukça kapsamlı bir araştırma inceleme kitabı diyebilirim. Bu iki hastalığın ortaya çıkış şekli, özellikleri, farkları noktasında oldukça faydalı sınıflandırmaları mevcut. Çünkü genel hatlarıyla birbirine karıştırılan, terapi süreçlerinde işlemi zorlaştıran kompleks birer hastalıktır narsistik ve bordeline kişilik bozuklukları. Bu anlamda oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum terapistler için. Kitap her ne kadar teknik bir içeriğe sahip olsa da ilgilisi için aşılamayacak bir şey değil. Keza ders çıkarma, çocuğunuzu, eşinizi, arkadaşınızı yani sosyal çevrenizdeki insanları tanımak açısından da faydalı olabilir. Davranışsal durumunuzu değiştirebilme gücü var bu kitabın. Onu öngördüm diyebilirim. Sonuç olarak tavsiye edebileceğim kitaplar arasında. Keyifli okumalar.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42