James Finn Garner

James Finn Garner

Yazar
6.7/10
20 Kişi
·
50
Okunma
·
0
Beğeni
·
56
Gösterim
Adı:
James Finn Garner
Unvan:
Yazar
Ölüm:
ABD, 1960
Kurt: "Bu ormanda küçük bir kızın yalnız başına dolaşması çok tehlikelidir."

Kırmızı başlıklı: "Bu cinsiyetçi ifadenizi pek nahoş bulduğumu söylemem gerek. Ama bunu kulak ardı edeceğim, çünkü siz de toplum dışına itilmiş bir varlıksınız. Belli ki bu durum fazlasıyla gergin bir dünya görüşü benimsemenize neden olmuş; yoksa her ne kadar kendi içinde bütünlüklü bir bakış açınız olsa da böyle çirkin bir söz sarf edebileceğinize hiç inanmak istemem. Ne demekmiş o?
Yalnız başıma da dolaşırım, istediğimi de yaparım. Şimdi izin verirseniz yoluma devam edeceğim."
James Finn Garner
Sayfa 12 - Dipnot yayınları
"Demek baloya gitmek istiyorsun, öyle mi? Bakıyorum, güzelliğe dair eril kavramlar senin de aklını çelmiş. Bedenini sıkıca sarıp kan dolaşımını engelleyecek bir elbise mi giymek istiyorsun? Ayaklarının kemik yapısını harap edecek yüksek topuklu ayakkabılar mı giymek istiyorsun? Yüzünü insan dışı varlıklar, yani hayvanlar üzerinde denenmiş kimyasal maddeler ve makyaj malzemeleri ile boyamak mı istiyorsun? Düşünü kurduğun şeyler bunlar mı?
James Finn Garner
Sayfa 60 - Dipnot Yayınları
Erkekler o maço öz-yıkım dansından biraz olsun kendilerini kurtarabilselerdi eğer, istek uyandıran bir çok kadının üzerlerinde içlikleriyle, onları adeta aşka davet ettiklerini görebilirlerdi.
Ancak onlar birbirlerini kafa göz kan revan içinde yumruklamaktan, tekmelemekten, tırmalamaktan hiç geri durmadılar, ta ki aralarındaki son erkek de ölene dek.
James Finn Garner
Sayfa 65 - Dipnot yayınları
132 syf.
#jamesfinngarner hepimizin bildiği masalları yeniden düzenleyerek bize sunmuş.
Bu düzenlemelerin neticesinde masallar, cinsiyetçi söylemlerden, türcü, ataerkil, sınıfsal ayrım barındıran ifadelerden arındırılmış.
İnanilmaz severek okudum, bir o kadar da eğlendim. Mutlaka okuyun.

Örnegin Kırmızı Başlıklı Kız'ın büyükannesine bir sepet yemek görüşmesinin sebebi, büyükannenin yardıma muhtaç olması değil, gelini / kızı ve torunu ile aralarındaki kadın dayanışması olarak açıklanmış.

Kırmızı Başlıklı Kız'a "Ormanda tek başına dolaşman tehlikeli." diyen kurt şöyle bir yanıt alıyor:
"Bu cinsiyetçi ifadenizi pek nahoş bulduğumu söylemem gerek. Ama bunu kulak ardı edeceğim, çünkü siz de toplumun dışına itilmiş bir varlıksınız. Belli ki bu durumunuz fazlasıyla gergin bir dünya görüşü benimsemenize sebep olmuş; yoksa her ne kadar kendi içinde bütünlüklü bir bakış açınız olsa da böyle çirkin bir söz sarfedebileceğinize hiç inanmak istemem. Ne demekmiş o? Yalnız başıma da dolaşırım, istediğimi de yaparım. Şimdi izin verirseniz yoluma devam edeceğim." :)

Masalın sonu biraz sert bitiyor ama olsun pek de yumuşak bir hayat sürdüğümüz söylenemez zeten.

Külkedisi masalından bir alıntı:
"Prens, mülksüzleştirilip marjinallestirilmiş köylülere uyguladığı sömürüyü, vereceği bir kiyafet balosuyla kutlayacaktı."

Umarım bu kitap milyonlarca satılır.
132 syf.
Masallar toplumun bir yansımasıdır. Toplumlarda egemen olan ötekileştirme, cinsiyetçilik, türcülük gibi kavramlar masallara da yansıyor. J. F. Garner, Kırmızı Başlıklı Kız, Külkedisi, Pamuk Prenses, Rapunzel gibi bilindik masalları ve daha başka birçok masalı yeniden anlatıyor. Ama öyle bir anlatıyor ki; masallarda hakim olan ayrımcılık, ön yargı, cinsiyetçilik, ırkçılık, türcülük yok oluyor. Geriye, eril dilin ve homofobinin terk edildiği, bir çırpıda okunacak masallar kalıyor.
%26 (34/133)
·1/10
Kitap ismi gibi değil kesinlikle. Masalın aslını alıp öyle bir ötekileştiryor ki. Sadece belli bir düşünce kalıbına oturuyor. Farklı şekilde düşünen herkesi ve herşeyi ötekileştiryor. Konu sürekli cinsiyet eşitliğisizliği, baş kaldırı, isyan, devrim, aynı cinsiyetlerin ilişkileri etrafında dönüp duran belli Bi amaç için kadim mesajlar taşıyan masalları budayan bir kitap olmuş. Yüzyıllardır oluşan masalları ben daha iyi yazdım oldu mesajı vetilmeye çalışılmış. Belli bir çevre tarafından da belli bir amaç için boş yere parlatılan bir kitap.
132 syf.
·3/10
Dinleyerek büyüdüğümüz masalların bizi nasıl cinsiyetçiliğe sürüklediğinin altını çizmiş olması güzel olsa da yeniden kaleme alınmış masallar basmakalıp ifadelerden öteye gidememiş. Masallar hakkında daha toplumsal ve daha akademik bir şeyler okumayı düşünenlere bunun yerine Melek Özlem Sezer’in “Masallar ve Toplumsal Cinsiyet” kitabını öneririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
James Finn Garner
Unvan:
Yazar
Ölüm:
ABD, 1960

Yazar istatistikleri

  • 50 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 116 okur okuyacak.