Janet Spaeth

Janet Spaeth

7.5/10
6 Kişi
·
27
Okunma
·
0
Beğeni
·
245
Gösterim
Adı:
Janet Spaeth
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Her ne kadar hikaye kitabı olarak belirtilse de tam bir roman tadındaydı. 5 ayrı kadının birbirleriyle olan arkadaşlıkları, kendi dünyalarında ki iç savaşı, yaşamaya mecbur bırakıldıkları hayatları, aile ilişkileri ve de aşklarının anlatıldığı beş bölümlük bir kitap. Ben en çok Shine ve Elsayi beğendim.
İçinde iç ısıtan beş farklı hikaye vardı.Ben en çok Aşk Evliliği 'ni sevdim.4. hikaye olan Sepet Örgüsü 'nün bazı yerlerinde kendimle boğuştum resmen.Kitapta Sevmediğim tek yerler oralar oldu.Herkesin kendinden bir şeyler bulacağı,sıcacık hikayeler içeren bir kitap.Hikayeler ayrı ayrı olsa da tek roman gibi okunuyor ve bir çırpıda bitiyor.4. hikayenin sıkıcı bazı yerleri olmasaydı belkide benden on falan alabilecek bir kitaptı.Okuyabilirsiniz.Edebi değer yüklü kitaplar okumayı sevenlere öneremem ama ben çok keyifle okudum.Yüreğinizi ısıtacak,sizi sarıp sarmalayacak,kahve tadı ve sıcaklığında oldukça hoş bir kitap.Şirin mi şirin kapağına ve tatlı çilek kokusuna da bayıldım.Zihninizin karışık olduğu dönemler sizi rahatlatacak,çayla birlikte iyi giden,gülümseme ile okuduğum,her hikayesinde mutlu sona ulaşılan,tavsiye edeceğim bir kitap oldu.

Aile Mirası: 1800'lü yıllarda genç Shane,ailesinin ona bıraktığı mirasın resmiyetini kanıtlamak için bir belgeye ihtiyaç duyuyordur.Arne Fritch'in elinde bulunan bu belgeyi geri almak üzere Fritch'lerin küçük lokantasında soluğu alır.Ancak belge Arne Fritch'in küçük lokantasında kayıplara karışmıştır.Shane,Arne'in kızı Elsa'ya belgeyi bulduğunda geri boşanmak üzere sahte bir evlilik yapmayı teklif eder.Elsa,nişanlı bir kadındır ve bu teklifi bağıra çağıra reddeder.Ama Shane,belgeyi almadan gitmemeye kararlıdır.Üstelik Elsa Fritch'e git gide gönlünü kaptırmıştır.Elsa da ona...

Sonsuz Fedakarlık: Annesi ölünce öksüz kalan 19 yaşındaki Betsy,dört küçük kardeşine annelik yapma görevini üstlenmiştir.Greta,Will,Karl ve Marie adlarındaki bu küçük yumurcaklara bakmak ve tüm sorumluluklarını üstüne almak Betsy'yi oldukça yormaktadır ama o hayatını kardeşlerine adamıştır.Kiliseye gittiklerinde karşılaştıkları Tyson Walker ile koyu bir sohbete dalarlar.Çocuklar Tyson'dan oldukça hoşlanmıştır.Tyson da onlardan.Betsy ve kardeşlerini eve bırakma nazikliğini gösteren Tyson,evde işlerin ne denli zor ilerlediğini görür ve bu aileye yardım etme kararı alır.Kısa süre sonra aileyle iç içe geçen ve ailenin bir ferdi haline gelen Tyson,genç ve güzel Betsy'ye aşık olur.Betsy'de iri yarı biri olmasına aldırmadan Tyson'a aşık olmuştur ama ikisi de bunları kendileri dahil kimseye itiraf edememişlerdir.Betsy,Tyson'ın gönlünü çoktan almıştır,peki soyadını da alabilecek midir?

Aşk Evliliği: 20'li yaşlarındaki genç bir bekar olan Brigit Streeter,hiç de kız gibi davranmayan haşarı bir kadındır.Yaşlı babasına yardım etmek için çiftlik işlerine bakan Brigit,aşık olmayı saçma bir duygu olarak görüyordu ve hayatında bir kez olsun bile aşık olmamıştı.En yakın arkadaşı evleniyordu oysa ki.Papazsız kalan kasabalarına genç ve yakışıklı papaz Peter Collins gelince,Brigit ilk kez aşık olduğunu anlamıştı.Bir insan birkaç günde aşık olabilir miydi? Hikayemize göre olabilirdi.Birkaç ay gibi bir zaman zarfında Peter ve Brigit birbirlerine sıkı bir aşkla bağlanmışlardı.Peki Brigit,bir Özdeyişler Kadını olabilecek,aşkına sahip çıkabilecek ve bir din adamının eşi olmayı göze alabilecek miydi? Şahsen benim kitapta en sevdiğim hikaye buydu.Çok akıcı,heyecanlı ve samimiydi. Peter ve Brigit çiftine bayılmıştım.Hiç bitmesin istemiştim.


Sepet Örgüsü: Anlaşmalı evlilik yaptığı kocası ansızın ölünce dul kalan Deborah,kasabaya siyahlara bürünmüş bir şekilde geldiğinde,kasabanın çapkın erkeklerinin alaycı ve rahatsız edici sözlerinden Louisa Stafford (biraz da iğnesi) sayesinde zar zor kurtulabilmişti.Hiç tanımadığı yabancı kasabaya ayak basan tek başına bir dul kadın nasıl karşılanırdı? Deborah,bu sorunun cevabını veremiyordu.Kasabadaki Stafford ailesinin oğullarından biri olan Micah,kocasından kalma eve sahip olana dek Deborah'ı kendi malikanelerinde misafir olmayı teklif etmişti.Deborah,ilk başta tedirgin olsa da bu teklifi kabul etmişti.Bu misafirlik sürecinde ise Louisa'nın abisi Micah ile birbirlerine aşık olmuşlardı.Peki Deborah,kocasından kalan eve yerleşip Micah'ı arkasında mı bırakacaktı yoksa kalbinin sesini dinleyip malikanede mi kalacaktı? Bu soruların cevabı hikayede.
Kitabın 4.hikayesi olan Sepet Örgüsü,beni başlarında o kadar boğdu ki sırf oraları için kitabı yarım bıraktım.Ama ilerleyince Micah ve Deborah'ın sıcak aşk hikayesi beni de sarmaladı.Yine de en az beğendiğim hikaye buydu.

Palto: Deborah ile benzer kaderi paylaşan bir kadın çıkıyor karşımıza. Leah Halliday. Kocası ölünce küçük oğlu Collin ile baş başa kalan Leah,hayatına birini almamaya kararlıydı.Ama yakışıklı okul müdürü Max,dengeleri sarsacaktı.Bir mesele yüzünden Halliday'lerin evine konuk olan Max,Collin ve Leah'nin sevgisini çabucak kazanır ve evi daha sık ziyaret etmeye,Collin ile oynamaya ve Leah ile sohbet etmeye başlar.Leah ve Max birbirlerine aşıklardı,peki hayatına kocasından başka birini almamaya çalışan Leah için Max bir istisna olacak mıydı? Benim en sevdiğim ikinci hikaye buydu,gerçekten sıcacıktı ve içine entrikalar da katılmıştı.

Boğucu detaylar bulunmayan birbirinden dinlendirici,sade,akıcı hikayelerle mest olmaya sizi de davet ediyor ve bu tatlı kitabı herkese tavsiye ediyorum. :)
Ne kadar güzel hikayeler bunlar. Hem konusu hem anlatımı güzel. Özellikle Elsa ve Shane bayıldım.. Çerez niyetine okunabilecek sımsıcak hikayeler..

Yazarın biyografisi

Adı:
Janet Spaeth
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 27 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 17 okur okuyacak.