1000Kitap Logosu
Jarrod Reisweber
Jarrod Reisweber
Jarrod Reisweber

Jarrod Reisweber

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.2
5 Kişi
15
Okunma
0
Beğeni
252
Gösterim
Emre Gözütok
Okul Ortamlarındaki Ergenler İçin Bilişsel Terapi'yi inceledi.
173 syf.
·
36 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Okul Psikolojik Danışmanlarının (özellikle deneyimsiz olanların) en çok kaygılandığı konulardan biri, öğrenciler ile nasıl danışma sürecini sağlıklı bir şekilde yürütme konusudur. Bu süreçleri BDT yaklaşımı ile yönetmek teorik olarak hep aklımızda olan fakat yapılandırma konusunda zorluk çektiğimiz bir konu. Kitabın en güzel yanı size gerçekten faydalı olabilecek, uygulanabilirliği mümkün teknikleri sunup bunlar için hazır formları da kitabın sonuna eklemiş olmasıdır. Okul klinisyenlerine şiddetle tavsiye ediyorum.
1
Samet KURT
Okul Ortamlarındaki Ergenler İçin Bilişsel Terapi'yi inceledi.
173 syf.
·
48 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitap bilişsel terapinin okul ortamlarında nasıl uygulanabilir olduğunu örnek vakalar üzerinden aktarıyor. Gayet açık ve net. Okuyucunun tereddütlerine de cevap verecek duyarlıkta yazılmış. Her daim yol gösterici bir niteliği var. Son derece yapılandırılmış bir ekol olduğu için işi rayına oturttuktan sonra gerisi sağlıklı bir şekilde gelecektir. Bilişsel terapi alanında diğer kaynakları da okuyarak temel oluşturulabilir. Lakin işin derinlemesine bir çalışma alınacak eğitim işe olabilir. Özellikle lisede çalışan ruh sağlığı çalışanlarının edinmesi gereken bir eser. Ben çeviri olarak bazı yerlerde anlamakta zorlandığım için 1 puan eksik verdim Aaron T. Beck
4
Erva
Okul Ortamlarındaki Ergenler İçin Bilişsel Terapi'yi inceledi.
173 syf.
·
13 günde
Kitap, 4 farklı ergen öyküsü sunup ardından bilişsel model ve kavramları tanıtarak başlıyor. Ve 4 öykü, kitabın sonuna kadar inceleniyor. Sık sık okuyucu etkinliklerine yer verilmiş. Her bölümün sonunda özetler ve ampirik destekler yer alıyor, en sonunda ise kullanabileceğiniz formlar mevcut. Çeviri olduğu için anlaşılması zor yerler var, fazlaca imla hatası mevcut. Ancak içeriği oldukça derin. Temel danışmanlık becerilerine yer vermek yerine yalnızca bilişsel model tekniklerine yer verilmesi, tekrardan kaçınanlar için ideal olacaktır. Okul ortamında kısıtlı zamanlarda BT’yi esnek bir biçimde uygulamanın pratik yollarını öğrenmeyi amaçlayan meslektaşlarıma tavsiye ediyorum.
7