Jay Crownover

Jay Crownover

Yazar
7.4/10
100 Kişi
·
309
Okunma
·
9
Beğeni
·
2141
Gösterim
Adı:
Jay Crownover
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Colorado, ABD
Jay Crownover, Uluslararası ve çok sayıda New York Times ve USA Today markalı erkekler dizisinin en çok satan yazarı, Denver Serilerinin Azizleri ve The Point and Breaking Point Serisidir. Kitapları tüm dünyada birçok farklı dilde çevrilmiş olarak bulunabilir. O dövmeli, çılgın saçlı, Colorado kökenli, muhteşem köpekleriyle Rockies'in üssünde yaşıyor. Burada sık sık soğuk bir bira ve Taco Salı günleri keyfi bulabilir. Jay, sayfalar arasında ve yolda her zaman bir sonraki macerasını arayan kendini ilan eden bir müzik züppesi ve açık sözlü kitap sever.
Deneyimlerimiz bizi bugünlere getirir; bu bilgiyle ne yapacağımız ise gelecekte kim olacağımızı belirler.
"En iyisini istemek de yanlış bir şey yok."
"Elde edilebilecekler yerdeyken uçmaya çalışıyorsan bu işte bir yanlışlık vardır."
Deneyimlerimiz bizi bugünlere getirir; bu bilgiyle ne yapacağımız ise gelecekte kim olacağımızı belirler. Bir noktada kendimi “keşke” seslerine kaptırmış ve bunu unutmuştum.
Jay Crownover
Sayfa 317 - Aspendos Yayıncılık
Kendi savaşlarımı yalnız sürdürmeye o kadar alışmıştım ki, birinin beni öyle koşulsuz sevmesi fikri bana epey yabancıydı.
Jay Crownover
Sayfa 61 - Aspendos Yayıncılık
Hayat ve ölüm, önce ve sonra , o zaman ve şimdi; kendime bir dayanak bulmakta çok fazla zorluk çekiyordum. Bir eşikten düşecekmişim ve geri dönüşü olmayacakmış, kaçınılmaz düşüş sonumu getirecekmiş gibi hissediyordum.
Aşk hiçbir zaman mükemmel değildir. Kusurları nasıl değerlendirdiğine göre bu macera tüm zorluklara değer.
Jay Crownover
Sayfa 317 - Aspendos Yayıncılık
360 syf.
·3 günde·5/10
Bu tarz yeni yetişkin kitaplarını severim. Hatta çok severim. Özellikle aşk kitabı aradığım beni RSden kurtaracak kitaplarda önceliğim hep bu tür olur. Bu kez de pek çok yerde duyduğum Dövmeli Adamlar Serisi'ne şans vermek istedim.

İyiydi ama yeterince iyi miydi? Hayır. Bence konu o kadar iyi işlenmemişti. Aile sorunları vardı, çocuk zaten bad boy, kız çocuğu tanıyor, çocuğun ikiz kardeşi ölmüş. O ölümün verdiği havayı aradan seneler geçmiş olmasına rağmen hissettirmesi gerekirdi. Sadece bir yerde hissettim onun dışında dediğim gibi aile sorunlarına değinmeye çalışıp şöyle geçiştirilmiş gibiydi. Çok oldu bittiye geldi.

Hadi aileleri görmezden geldim ama ikilinin ilişkisi de öyle içimi ısıtmadı. Rule'un finaldeki, zaten olması gereken, aşk itirafı çok güzeldi ama ötesi yok. Yazar sona o yazar notunu iliştirmemiş olsaydı daha düşük bile verebilirdim. Çünkü ister istemez okuduğum aynı türdeki diğer kitaplarla kıyasladım. Ve Rule beklentimin altında kaldı. Çabalaması çok iyiydi. Arada saçmaladı ama toparladı. Toparladığı anlarda gözüme girdi. Kızdan ailesine en azından sonlarda karşı çıkmasını bekledim. Tamam ailesine sert çıktı ama çok da sert değildi. Kızın ağzından yazılan geçiştirilmiş cümleler hiç hoşuma gitmedi. Tamam yazar detaya inmemek isteyebilir ama madem bu kadar detaya girmek istemiyordun o zaman konuları bu kadar çoğaltmayacaktın.

Yine de güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yazar olayları rayında işlemiş. Öyle ayılıp bayılıp okunmayan bir kitap olsa da okunduğu için insanı pişman edeceğini düşünmüyorum. Bir de yazar şu dövmelere daha detaylı inseydi eminim ki daha yüksek bir puan verirdim. Çocuğun dövmelerini tam olarak anlayamadım. Onu da geçtim kimsenin dövmelerini çözemedim nerede ne var diye.

Bir de sanırım çeviriden kaynaklı bir sıkıntı var. Bazı cümleleri anlamak için birkaç kez okumak zorunda kaldım. Yazım yanlışları çoktu. "Rome" diyor (Büyük kardeş) ama bahsettiği Rule. Rome için bazen Roma yazıyordu. Paragrafın başında kızın kolunu tutuyor ama ikinci cümlede bir bakmışız çocuğun eli kızın beline sarılı. Kızın çamaşırını çıkarıyor paragraf başında ama sonunda "Neden çamaşır giymedin?" diye soruyor. Kız da neden giymediğini açıklıyor. E hani az önce kızın çamaşırını çıkarmamış mıydı bu çocuk??? Hani küçük detaylar ama oldukça sinir bozucu. Keşke çevirmen dönüp ikinci defa kitabı okusaymış.

Boş bir zamanımda kitabı orijinal haliyle okuyup tekrar değerlendireceğim. Bu çevirinin de beni kitaptan soğuttuğuna inanıyorum çünkü bir noktadan sonra tahammül edilemez bir hale geldi. İkinci kitapta durumun daha da kötü olduğunu duydum o yüzden seriye devam edip etmeme konusunda kararsızım. Açıkçası seri kendisini okutur ama Türkçe çevirisi okutmaz.
400 syf.
Ayden iyi bir kızdır, kimya bölümü okuyan kendi halinde mi acaba? Ayden arkadaşlarından sakladığı çok şey vardır. Geçmişindeki hayatından kurtulup bir süngerle yepyeni, kimse için değil kendi için yaşayacağı bir hayat kurmak istemektedir. Jet ise tam anlamıyla pislik gibi görünen diğer baş karakterimiz. Rule'un arkadaşlarından biri. Ayden'e istediği gibi bir ilişki veremeyeceği için çok önceden geri çekilmeye çalışmış ama bu hatun içine işlemiştir. Ayden'ın viskiye benzetilen hali çok hoşuma gitti. Kafamı kurcalayan ya da uyumsuz duran birinci ve üçüncü kitap Rule ve Rome yani kardeşleri ele alırken bi anda arkadaşa geçilmesiydi. Lakin bir dördüncü kitabın da Rule'un arkadaşını ele aldığını okuyunca serinin ismi anlamlı geldi. Bu arada uyarı! Dövmeler beni oldukça etkiledi bilhassa tasvirler ve özgünlükleri. Keyifli okumalar...
360 syf.
·5 günde·5/10
Evet arkadaşlar. Aşk kitabı sevenler için güzel bir haberim var. Bu kitap gerçekten hoşunuza gidebilir. Kitapta zıt kutupların birbirini nasıl çektiği, dövmeli ve tehlikeli bir serserinin masum küçük bir kelebeği nasıl büyülediğinden nasıl imkansız bir aşkın mükemmel bir aşka dönüştüğünden bahseden hoş ve akıcı bir kitap. Tehlikeli serserileri seven kızlar ve masum ve büyüleyici güzellikteki kızları okumaktan hoşlanan beylerin sıkılmadan okuyacağı bir kitap olduğunu söyleyeceğim. Fazla uzatmayacağım. Kitap hakkında daha detaylı yorumlar için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz :)
http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/2016/06/rule.html
360 syf.
·7/10
Rule , kapağından da anlaşılacağı üzere bir genç yetişkin kitabı.Yazarın ülkemizde yayınlanan ilk kitabı.Gayet başarılıydı bence.Ailevi sırlar , aşk , kötü çocuk - iyi kız.Günümüzde beğenilmemesi için nesi eksik sanki :) Yalnız beni kafamı karıştıran bir şey var.Seri ismi Dövmeli Adamlar.İlk kitap Rule.Diğer kitaplarda başka insanların hikayelerini mi okuyacağız?
Rule'a bayıldım.Bazen çok çocukça davranışları oldu ama genel olarak karakter oturmuştu.Karşı karakter Shaw ise zayıf kalmıştı.Rule'un gölgesinde kalmıştı sanki.İyi kız değişti ama tam değil ; bu nedenle zayıf kalmış.
Kitabın sonunda müzik listesi verilmiş.Yazar müzik de koymak istemiş kitaba belli ki.Olmuş mu olmamış mı tartışılır ama bence olmamıştı.Kitapta da yer yer bir metal grubundan bahsediyordu.Yazarın içinde kalmış olacak.
Beni rahatsız eden bir olayı da sizlerle paylaşmak isterim ; Aspendos'un kapak seçimi.Bu kitap ve Sana Vuruldum (Sana Vuruldum) benzer konular işlemiş.İyi kız - kötü çocuk olayı , karakterlerin yaşı vb. Ama iki kapak ne kadar da farklı.Rule benden kapak için tam puan aldı. :) Umarım yayınevi bu çizgide gider.
Yazarın klişelere sığınmasından bir puan kırdım.Dediğim gibi bazı şeylerin hakkı verilememişti (Müzik gibi) oradan da bir puan kırdım.Bir puan da karakterlerden kırdım.Yedi puan.Önerimdir.
360 syf.
·Puan vermedi
Rule ve Shaw çok sevdim bu karakterleri, birbirleriyle atışmaları ve eğlenceli diyalogları çok güzeldi. New adult türünü ve bad boy karakterleri seviyorsanız bu seri tam size göre kesinlikle okuyun derim.
Türü yeni yetişkin tarzı olsa da yazım biçimi aynen genç yetişkin türüdür. Hikaye acayip sıkıcı, karakterler çok boş ve ergen. Yarım bıraktım, pişman değilim bıraktığıma.
360 syf.
·1 günde·7/10
Rule
Jay Crownover
Bu seriyi okumuştum ama yeniden okudum çoğu şeyi hatırlamadığımı gördüm. Sebep sanırım sevmediğimden
İlk okuduğumda da öyle Hissetmiştim. Rule tamam herseye karşı çıksın güçlü olsun ama ne bileyim birşeyleri yine eksikti okurken rahatsız eden bir şeyler.
Annesinin hareketleri konuşmaları ve sonrasında çıkan gerçekler ne bileyim sıkıcı
Ama okutturuyor kendini
Kızın durumu ise hımm ne yazayım bilemedim yıllarca ikizine aşık görünüyor halbuki diğerine deli gibi aşık yahu insan nasıl görmez nasıl hissetmez hadi onu geç diğer ikizin durumu
Neyse arkadaşlar anlatmak istediğim şey bende anlamadım kimseye hak vermedim ama okudum hem de ikinci kez Deliyim biliyorum
Daha önce böyle berbat bi çeviri görmemiştim gerçekten kitabı yarım bırakmamak için çok direndim ama artık ne dediğini anlayamamaya başladıktan sonra mücadele etmeyi kestim.
360 syf.
·3/10
Tres Metros Sobre El Cielo - Türkçe alakasız ismiyle Aşka Yükseliş filminden sonra bu tarz kurgular bana hiç özgün gelmemeye başladı. Yani bir popüler örnek varken diğerlerine çok gerek olmuyor bence zira bu tür özgünce kurgulanabilecek, zengin detaylarla süslenecek bir tür değil. Fantastikte vampir unsurunu bol bol kullanıp bin farklı dünya yaratabilirsiniz ama kötü çocuk kötü çocuktur işte. Hikayeler değişse de karakterler ve gidişat daima klişe. 9.90 kampanyasından aldığım için okudum kitabı. Tatlı Bela kadar iyi değil, bizim yerli kötü çocuk kadar da kötü değil. Ortalarda bir yerde kitap. Aşk kitabı sevenlere tavsiye ederim, en azından az da olsa aksiyon unsuru bulmak kolay bu tarz aşk hikayelerinde. Düz romantik komedi vs okumaktansa benim tercihim aşk konusunda kötü çocuk klişesinden yana.
400 syf.
·4 günde·6/10
Serinin ilk kitabı ile birçok yönden benziyor. Kötü çocuklar, onlara aşık ama bir o kadar da korkan kendi halinde kızlar ve imkansız aşk. İlk kitaba göre bu kitabın bir Rock yıldızını konu alması gerçekten cezbediciydi çünkü benimde derinlerde bir yerde rock star bir sevgili hayallerim olduğu için kendimi kitabın bayan karakteri Ayden Cross yerine koymak çok da zor olmadı. Kitapta dövmeler, piercingler, çapkın çocuklar, eğlenceli kızlar, komik ve sürtüşmeli diyaloglar, rock müzikler gibi detaylar hoşuma gitti. Kitapta ana karakterler dışında ilginizi çekebilecek diğer yan karakterler üzerinde de duruldu. Karakterler anlatılırken gerçek dünyayla kopmadan, realist bir yaklaşıma yer verilmesi benim takdirimi kazanan bir diğer noktaydı. Kitap öylesine akıcı ki ıkılmadan anlamlandırmak için beyninizi patlatmanıza neden olmadan, eğlenerek, duygulanarak bazı yerlerde de heyecanlanarak çabucak bitirebileceğiniz, hoş ve sade bir kitaptı. Genç yetişkin tarzı ve aşk içerikli eserleri sevenlerin kolayca benimseyebileceği ve serisisinin devamını gözleyeceği kitaplardan birisi. Klişeler oldukça fazla olsa ve esas olğlan ile kızın kavuşmak için tamamen değişerek mükemmel aşık pozlarına girmeleri pek hoşlanmadığım bir detay olsa da yinede kitapta çok gözüme batırmamaya çalışarak kolayca okuyup bitirdim. Bu türü sevenlerin okuduğuna pişman olacağını düşünmüyorum. Kitabın daha geniş yorumu için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli. Bol kitaplı günler dilerim :)
http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/2016/06/jet.html

Yazarın biyografisi

Adı:
Jay Crownover
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Colorado, ABD
Jay Crownover, Uluslararası ve çok sayıda New York Times ve USA Today markalı erkekler dizisinin en çok satan yazarı, Denver Serilerinin Azizleri ve The Point and Breaking Point Serisidir. Kitapları tüm dünyada birçok farklı dilde çevrilmiş olarak bulunabilir. O dövmeli, çılgın saçlı, Colorado kökenli, muhteşem köpekleriyle Rockies'in üssünde yaşıyor. Burada sık sık soğuk bir bira ve Taco Salı günleri keyfi bulabilir. Jay, sayfalar arasında ve yolda her zaman bir sonraki macerasını arayan kendini ilan eden bir müzik züppesi ve açık sözlü kitap sever.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 309 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 79 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.