Jean-François Kervegan

Jean-François Kervegan

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
205
Gösterim
Adı:
Jean-François Kervegan
Unvan:
Felsefe Profesörü, Araştırmacı, Yazar
Doğum:
Cezayir, 5 Aralık 1950
Akıl, sınırlı, basit bir zihinsel yetenek değildir, tarih adı verilen gölgeler tiyatrosunun gizemli bir yönetmeni de değildir; hem "düşünen akıl"dır hem de "olan akıldır" : yargılama yetenekleri olan bireylerin uygulamaları ve tarih içindeki pratikler ve kurumlar aracılığıyla rasyonalitenin sergilenmesi. Ama Hegelci akıl sadece hem öznel hem nesnel değildir, yapı olarak öznel-nesnel değildir: öznelliğin ötesinde ve nesnelligin de ötesindedir, felsefesi dönüşlü bir ifade olan mutlak tine bağlıdır. Sadece bu mutlak tin açısından, kesinlikle sezgiye karşıt biçimde tarihte bilinç olduğu iddia edilebilir.
Hegel'in pozitiviteyle ilgili tanımı şöyledir: "Pozitif bir inanç, bize göre inancımızı tabi kılmayı reddedemeyeceğimiz bir otorite tarafından empoze edilmiş olması dolayısıyla bir gerçeklik taşıması gereken bir dinsel önermeler sistemidir"
"Çatışma, mücadele ve tehlike karşısında olan evrensel düşünce değildir; o arka plandadır, her türlü saldırı ve zarara karşı korunaklı bir yerdedir. Kendi yerine tutkuları etkilemesine izin verdiği şeye aklın hilesi denebilir; sadece bunun içinde ve bunun aracılığıyla zarar gören yaşama ulaşır o (...)
Tinin bütüncül gelişmesi, kendisinin kendi gerçeğine yükselmesinden başka bir şey değildir.
Tin, kendi kavramına ancak özgürlüğün gereklilik olarak var olduğu, üreteceği ve kendisi tarafından üretilen bir dünyada dışsallaştığında uygun düşer..
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean-François Kervegan
Unvan:
Felsefe Profesörü, Araştırmacı, Yazar
Doğum:
Cezayir, 5 Aralık 1950

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.