Jean-Gabriel Causse

Jean-Gabriel Causse

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
2
Beğeni
·
14
Gösterim
Adı:
Jean-Gabriel Causse
Unvan:
Yazar
Doğum:
Rodez, Fransa, 18 Şubat 1969
Dermatolojide, çatlaklar ve yara izleri turuncumsu kırmızı Işığa Maruz bırakıldıklarında vakaların yüzde sekseninde, %50 oranında azalma göstermektedir.
Başka bir ilginç vaka: sıvı deterjanlar. Palmolive ,Bulaşık deterjanı için ideal rengi arıyordu. Ev kadınları haftalar boyunca aynı bulaşık deterjanı farklı renklerle denediler. Elbetteki deneyenler bunların yalnızca farklı renkte değil, tamamen farklı ürünler olduğunu sanıyorlardı.Deneye katılan ev kadınlarının neredeyse tamamı Sarı renkli sıvının yağlara karşı en etkilisi olduğundan birleştiler. Sarı ürünün sorunu da şuydu ki ev kadınları onu yeşil olanı kadar ferahlatıcı bulmuyorlardı. En anti bakteriyel olan ve paradoksal biçimde doğaya en saygılı görüleniyse şeffaf olanıydı. Sonuç olarak bütün nitelikleri bir araya toplayabilen tek bir renk bulunamıyordu. Bu yüzden de bugün piyasada, tüketicilerin psikolojik beklentilerini karşılamak üzere hem sarı hem yeşil hem de renksiz bulaşık sıvıları bulunmaktadır.
Ağırlık algısının renk ile çok ilişkili olduğu saptanmıştır. Hafiften ağıra doğru Yeşil, turkuaz, sarı, eflatun, kırmızı ve mavi.
Akromatik çalışma ortamlarında İşin verimi azalmakta ve hızı düşmektedir. Üstelik depresyona girme riski de en çok beyaz bürolarda yüksek görünmektedir.
Renk insan gözünün algılayabildiği bir dalga boyudur. Göz, 380 ve780 nm arasında kalan belli dalga boylarına duyarlıdır.
Giyimde baştan aşağı griyi tercih etmek, bütün renklerini sizin olsun, ben hiçbirini istemiyorum anlamına gelir. En nötr ve kesinlikle en az etkiye sahip olan renktir bu.
Pembe kalbin ritmini yavaşlatır, kan basıncını ve nabzı düşürür, enerjinizi sindiren ve saldırganlıkları azaltan yatıştırıcı bir renktir o, diye sonuç çıkarıyor Alexander schauss bu hücrelerin renginden.
Beyaz, dekorasyonda baskın olarak kullanılmasından uzak durulması gereken bir renktir çünkü ne harekete geçirici ne de dinlendirici bir etkisi vardır.
192 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Fransız renk Komitesi üyesi renk uzmanı yazar renklerin hayatımızdaki önemini gözler önüne sererken, Yer yer insanı renklerin etkisi konusunda şaşkınlığa sürüklüyor. Kitapta renkleri psikoloji, eğitim, iç tasarım, moda, verimlilik, yaratıcılık, pazarlama v.b. Bir çok konu açısından inceliyor. Okurken bazen renklerin insan üzerinde bu kadar etkisi olabileceğine hayret ediyorsunuz. Benim gibi renkle birebir işi olan mimar, iç mimar v.b. Mesleklere sahip olanlara Olduğu kadar özellikle pazarlama ve satış işiyle uğraşanlar içinde kaynak niteliğinde eksiksiz bir kitap. Hayatında renklerin gücünü kullanmak isteyen herkes kitaptan fayda sağlayacaktır.Tek kusuru içinde renkli fotoğraf ve resimlere yer vermemesi. Eh o kadar kusur kadı kızında da olur.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean-Gabriel Causse
Unvan:
Yazar
Doğum:
Rodez, Fransa, 18 Şubat 1969

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 1 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.