Jean Guilaine

Jean Guilaine

Yazar
7.2/10
11 Kişi
·
23
Okunma
·
0
Beğeni
·
236
Gösterim
Adı:
Jean Guilaine
Unvan:
Araştırmacı Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
154 syf.
·7/10
Kitap üç bölümden oluşuyor. Her bölümde Fransa’nın önde gelen bilim adamlarının anlattıkları var. Diyalog şeklinde geçiyor. Ana konusu insanlığın ortaya çıkışı, gelişimi, toplum, aile, medeniyet, sanatın ortaya çıkması, tarihte bulunan insanlığa ait en eski kanıtlar gibi genişçe bir açıya sahip. Hem tarih hem bilim bir arada. Tarih okumaktan genelde çekinirim ama çok severek okudum, oldukça akıcıydı. Bu seride 7 kitap daha var. İçerik olarak çok sevdim. Yavaş yavaş diğerlerini de okumaya başlarım.
154 syf.
·Puan vermedi
bir kaç yazarın ortak bir çalışması olan bu kitap 3 bölümden oluşur: yeryüzünün keşfi, hayal gücünün keşfi, iktidarın keşfi.
kitap soru / cevap şeklindedir.

kitapla ilgili kişisel görüşüm; sorulara verilen cevaplar yetersiz kalmaktadır ve kendilerinin de kabul ettiği bu yetersizliğin ise ileride yaşanabilecek teknolojik gelişmelerle aşılabileceğini söyleyerek geçiştirilmektedir çoğunlukla.

ancak kurgusal bir dille olayları/bulguları anlatıyor olması kitabı okumayı kolaylaştırıyor, insanın en güzel tarihini akıcı bir dille anlatıyor...
154 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yine bir İş Bankası Kültür Yayınları harikası. Daha evvel Aşkın En Güzel Tarihi ve Mutluluğun En Güzel Tarihini okumuştum. Mutluluğun En Güzel Tarihini çok beğendiğimi söyleyemem ama okuduklarım içerisinde yer alan diğer ikisini gerçekten beğendim. Serinin diğer kitaplarını da listeme ekledim hatta. Konunun uzmanlarınca ele alınıp soru cevap tarzında sıkmadan işlenişi okuyucuya keyif veriyor. Tarihsel süreçlere ilgi duyanlar zevkle okuyacaklardır.
154 syf.
·Puan vermedi
İnsana özgü üç perdelik komedinin üç keşifle ortaya çıktığını söylüyor; Toprağın, hayalgücünün ve gücün keşfiyle... Bir bakıma insanın kendini doğadan ayırması ve kendine bağımlı hale getirip üzerinde güç kurma peşinde olduğunun kanıtıdır... Neolitik çağla birlikte tarım ve şehirleşmeye dayalı devrim bir bakıma insana karşı bir silaha dönüştü. İnsan yarattıklarını kölesi haline geldi. Galip gelen aynı zamanda kurban oldu.
154 syf.
·Beğendi·9/10
Homo Erectus'tan Homo Saphien'e kadar anlatan söyleşi tadında bir eser.Çok beğendim.Yazarlar Fransa'nın ve Dünyanın en önemli bilim insanlarından.Her ayrıntıyı kibirsiz bir şekilde açıklıyorlar.Beğenmediğim tek yönü kitabın arar ara tekrara düşme hissi uyandırması.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean Guilaine
Unvan:
Araştırmacı Yazar

Yazar istatistikleri

  • 23 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.