Giriş Yap

Jean-Louis Fournier

Yazar
8.5
2.093 Kişi
Unvan
Fransız Yazar, Komedyen, Yönetmen
Doğum
Fransa, 1938
Yaşamı
Jean-Louis Fournier 1938 yılında Arras’ta doğdu. Yazarlığının yanı sıra televizyon programları da hazırladı. Fransız yazar ve komedyen; doktor olan babası Paul Leander Emile Fournier'nin 2009 yılında vefat edişinin ardından yazdığı "Asla Öldürmedi Kimseyi Benim Babam" isimli otobiyografik kitabıyla 2008 Prix Femina ödülü kazanmıştır.
84 syf.
·
2 günde
Fournier çok vefalı bir yazar. Kitapları hep aile üyeleri ile ilgili. Eşi için, engelli oğulları için, babası için, annesi için... Anılarını kaleme alarak tüm değer verdiklerini ölümsüzleştirmiş. Harika bir minnet göstergesi. Babası ile olan çocukluk anılarını kısa kısa, etkileyici ve ince ayrıntılarla bezenmiş okuyoruz.
Reklam
128 syf.
·
4 günde
Bütün Fournier kitapları gibi sevdim. Fournier mizahi bir dille, asla duyguları sömürmeden, en acı dolu hatıralarını dahi sizleri gülümseterek anlatan bir yazar. Yazıları kısa kısa, sıkmadan okunuyor. İncecik kitapları ancak sindirmesi zor. 'Otopsi' kitabında kendi ölmüş bedenini içeriden gözlemliyor ve bedeni üzerinden çevresini, anılarını tekrar yaşıyoruz. Ölmeden ölmüş gibi yapan yazarımız belki de henüz hayattayken yaşamın değerini bir nebze anlamamızı amaçlamıştır.
Bu dünyadan yalnız ayrılma fikri bana her zaman hüzün vermiştir. Başkalarının yaşamaya devam edip ben olmadan eğleneceklerini düşünmeye dayanamıyorum. Neden birlikte ölmeyelim ki? Bazı insanların birlikte doğduğu düşünüldüğünde bu soru akla geliyor. Neden en önemli yolculuğumuza, o uzun yola yalnız çıkmak zorundayız. Neden birbirilerini sevenler birlikte gitmiyorlar? Bu yolculuk çok daha fazla neşeli olurdu o zaman...
"Bundan böyle insanlar yalnızca ve yalnızca para kazanmak için yaşayacak."
Muzip Tanrı, Jean-Louis FournierSayfa 55 - Chiviyazıları Yayınevi
Reklam
Yalnız gezen adam hiçbir zaman yalnız değildir. Rüyaları çok kalabalık olur.
Tek Yalnız Ben Değilim, Jean-Louis FournierSayfa 49 - Yapı Kredi Yayınları
2
1000
10bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42