Jean Paul Roux

Yazar 8,5/10 · 75 Oy · 10 kitap · 165 okunma ·  12 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Jean Paul Roux
 • Unvan:
  Fransız Oryantalist ve Türkolog
 • Doğum:
  Paris, Fransa 5 Ocak 1925
 • Ölüm:
  Saint Germain-en-Laye, Fransa 29 Haziran 2009
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

12 okur beğendi.
75 puanlama · 68 alıntı
0 haber · 2.172 gösterim
165 okur kitaplarını okudu.
152 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
7 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Jean Paul Roux'un Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Jean Paul Roux'un Biyografisi

Jean-Paul Roux Fransız oryantalist ve Türkolog (d. 5 Ocak 1925, Paris - ö. 29 Haziran 2009, Saint Germain-en-Laye (Yvelines)).

Yazar, öğrenimini Paris şehrinde yaptı. Eğitimine Doğu Dilleri Okulunda başladı ve daha sonra sırasıyla École de Louvre Tarih Bilimleri Akademisini bitirdi. Doktorasını ise doğubilim ve edebiyat üzerine verdi.

1952 yılında CNRS yani Fransız Ulusal Araştırma Merkezi'nde çalışmaya başladı ve 1990 yılında Araştırma Birimi Başkanı olarak emekli oluncaya kadar burada çalıştı. Yine bu dönemde 1957 ve 1990 arasında École de Louvre de akademisyen olarak da çalıştı ve Profesör ünvanını aldı ve Orta-Asya ve Türk kültür tarihi üzerine yaptığı alan çalışmaları sonucunda hazırladığı temel çalışmalarla tanındı.

La Turquie: Géographie. - Économie. - Histoire. - Civilisation et Culture, 1953
Türkiye ile 1950'li yıllardan itibaren ilgilenmeye başladı. La Turquie: Géographie. - Économie. - Histoire. - Civilisation et Culture adlı çalışmasını 1953 yılında yayınladı. bundan sonra peş peşe Türkiye ve Orta-Asya tarihi ve Türk örf ve adetlerini kapsayan çalışmalar yaptı.
Bu bağlamda, Türkiye'yle ilgilenmesi, 1950'li yılların başlarına rastlamaktadır. Hazırladığı La Turquie: Géographie. - Économie. - Histoire. - Civilisation et Culture (1953) adlı eserden sonra, ardı ardına Türkiye ve Orta-Asya kültür tarihi ve Türk geleneklerini kapsayan analitik-karşılaştırmalı çalışmalarla adını duyurdu. Kimi eserleri Timur (1994), Türklerin ve Moğolların Eski Dini (1994), Türklerin Tarihi: Büyük Okyanus'tan Akdeniz'e İki Bin Yıl (1995) adıyla Türkçeye çevrildi.
1971 ve 1977 yıllarında Paris'teki iki büyük İslam Sanatları Sergisi'ni organize etti.

Başta Atatürk Kültür Merkezi de olmak üzere birçok Fransız bilimsel derneğe fahri üye seçildi. Aynı zamanda Türk hükümeti tarafından 1973 yılında Devlet Ödülü verildi ve TÜTAV Ödülü aldı ve 1998 yılında da Liyakat Madalyası ile onurlandırıldı.

Jean Paul Roux'un ikiyüz makalesi ve yüzü aşkın araştırması ve bununla birlikte çoğunluğu Orta Asya ve Türk kültürüyle ilgili 25 kitabı vardır.
53V41D, bir alıntı ekledi.
21 Şub 04:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Haçlı seferi düşüncesi o dönemde yoksullukla doğrudan bağlantılıydı. Bu sefere giden beş parasızlar, çulsuzlar bunun göstergesidir.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 184)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 184)
Menma, bir alıntı ekledi.
07 Oca 13:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Eski Türklerde kapı, güneşin doğduğu yöne saygı nedeniyle doğuya açılırdı.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 120)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 120)
53V41D, bir alıntı ekledi.
24 Şub 12:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer Fatimiler güçlerini kaybedeceklerse, iktidarı Türklerdense Franklara bırakmayı tercih ederlerdi. Bu şaşırtıcı gelebilir ancak gerçek budur. Kardeşinden bir yabancıdan ettiğinden çok daha fazla nefret edebilirsin.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 218)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 218)
yurdaNUR, bir alıntı ekledi.
30 Oca 13:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mustafa Kemal, Türkiye'nin cisimleşmiş örneği, bütün bir halkın iradesinin temsiliydi ve ''Türklerin Atası'' değil ''Ata Türk'' yani ''Ataları gibi Türk'' anlamına gelen Atatürk adını aldı.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 449)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 449)
yurdaNUR, bir alıntı ekledi.
26 Oca 17:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Doğayla iç içe yaşadıkları için doğanın yasalarını biliyorlardı; yaşamın ölümden doğduğunu, varoluşun sürüp gitmesininse birilerinin yenilip birilerinin yenmesine bağlı olduğunu öğrenmişlerdi. Ölüm zorunluluktur diyorlardı.''

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 130)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 130)
53V41D, bir alıntı ekledi.
24 Şub 11:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ancak şimdi herkes Hristiyanlığın üstünden ölü toprağından kurtulmaya başladığını söylemeye başlamıştı. Tanrı için acı çekmeli hatta can verilmeliydi. İslamiyetin başından beri salık verdiği de bu değil miydi?

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 191)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 191)
Menma, bir alıntı ekledi.
 07 Oca 14:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Türkler ölüm bir zorunluluktur diyorlardı. Ama ne olursa insan, derin biçimde insani duygular taşır. Bilge Kağan kardeşi Kültigin'in ölümünden şu dokunaklı ifadeyle söz eder: "Gören gözlerim görmez, bilen aklım bilmez oldu. Evet, gözler yaşla, ruh ve yürek hıçkırıkla doluyor....." Ve oğlu da babasının mezar yazıtına şu sözleri kazımıştır: "Bilge Kağan göğe uçtu. Yaz gelince yukarıda, gökyüzünde gökkuşağı çıkınca, dağda maral kaçınca, seni düşünürüm...." Son olarak bir reisin sade ve umutsuz haykırışı uzun bir söylev kadar edebidir: "Savaşa gittin ve seni o zamandan beri görmedim, oğlum, aslanım!"

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 131 - undefined)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 131 - undefined)
53V41D, bir alıntı ekledi.
21 Şub 03:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir efsaneye göre, Ukbe, en uzak batıya geldiğinde atını okyanusa doğru sürer ve bağırır: "Eger olmasaydı bu deniz bu kadar derin, Ey yüce Allahım! Giderdim dünyanın öbür ucuna senin kutsal dinini yaymak için."

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 91)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 91)
özlem, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Beğendi

Büyük ölçüde Osmanlı İmparatorluğu vezirlerinin arşivlerinden oluşturulmuş Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Arşiv Genel Müdürlüğü arşivlerinde yüz milyondan fazla belge bulunduğu ve bu belgelerden bazılarının yüzlerce sayfalık bir kütük de olabildiği bilinmektedir. Kütüphaneler de olağanüstü zengindir. İstanbul'da yirmi kadar kütüphane vardır ve bunlardan başlıcaları Topkapı Kütüphanesi ile Süleymaniye Camii Kütüphanesi'dir. Süleymaniye Camii Kütüphanesindeki elyazması sayısının 56.483 olduğu düşünülmektedir. Bu durumda insan ister istemez bir karşılaştırma yapmak zorunda kalıyor.
Avrupalıların gerileme dönemindeki Osmanlı İmparatorluğu'nun ortaçağdan sonra hiçbir gelişme göstermediğini düşünenlere karşın biz burada sadece, Fransa kralı V. Charles'in öldüğünde kitaplığında 1200 elyazması bulunduğunu, bunun son derece yüksek bir miktar sayıldığını, bu nedenle de " kitaplığın " dönemin seçkin aydınlarını çeken bir yer durumuna geldiğini anımsatmakla yetinelim.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul RouxTürklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux
özlem, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Beğendi

Çok uluslu ve çok dinli varlıklarını ancak herkesin uzlaşmasıyla sürdürebilen devletin başında bulunan Türkler nasıl fanatik kalabilirdi?

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul RouxTürklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux
Bütün Alıntıları Göster

Jean Paul Roux ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.