Jean Paul Roux

Yazar 8,5/10 · 82 Oy · 10 kitap · 187 okunma ·  15 beğeni
53V41D, bir alıntı ekledi.
21 Şub 04:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Haçlı seferi düşüncesi o dönemde yoksullukla doğrudan bağlantılıydı. Bu sefere giden beş parasızlar, çulsuzlar bunun göstergesidir.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 184)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 184)
Menma, bir alıntı ekledi.
07 Oca 13:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Eski Türklerde kapı, güneşin doğduğu yöne saygı nedeniyle doğuya açılırdı.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 120)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 120)
53V41D, bir alıntı ekledi.
24 Şub 12:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer Fatimiler güçlerini kaybedeceklerse, iktidarı Türklerdense Franklara bırakmayı tercih ederlerdi. Bu şaşırtıcı gelebilir ancak gerçek budur. Kardeşinden bir yabancıdan ettiğinden çok daha fazla nefret edebilirsin.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 218)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 218)
yurdaNUR, bir alıntı ekledi.
30 Oca 13:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mustafa Kemal, Türkiye'nin cisimleşmiş örneği, bütün bir halkın iradesinin temsiliydi ve ''Türklerin Atası'' değil ''Ata Türk'' yani ''Ataları gibi Türk'' anlamına gelen Atatürk adını aldı.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 449)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 449)
yurdaNUR, bir alıntı ekledi.
26 Oca 17:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Doğayla iç içe yaşadıkları için doğanın yasalarını biliyorlardı; yaşamın ölümden doğduğunu, varoluşun sürüp gitmesininse birilerinin yenilip birilerinin yenmesine bağlı olduğunu öğrenmişlerdi. Ölüm zorunluluktur diyorlardı.''

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 130)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 130)
53V41D, bir alıntı ekledi.
24 Şub 11:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ancak şimdi herkes Hristiyanlığın üstünden ölü toprağından kurtulmaya başladığını söylemeye başlamıştı. Tanrı için acı çekmeli hatta can verilmeliydi. İslamiyetin başından beri salık verdiği de bu değil miydi?

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 191)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 191)
Menma, bir alıntı ekledi.
 07 Oca 14:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Türkler ölüm bir zorunluluktur diyorlardı. Ama ne olursa insan, derin biçimde insani duygular taşır. Bilge Kağan kardeşi Kültigin'in ölümünden şu dokunaklı ifadeyle söz eder: "Gören gözlerim görmez, bilen aklım bilmez oldu. Evet, gözler yaşla, ruh ve yürek hıçkırıkla doluyor....." Ve oğlu da babasının mezar yazıtına şu sözleri kazımıştır: "Bilge Kağan göğe uçtu. Yaz gelince yukarıda, gökyüzünde gökkuşağı çıkınca, dağda maral kaçınca, seni düşünürüm...." Son olarak bir reisin sade ve umutsuz haykırışı uzun bir söylev kadar edebidir: "Savaşa gittin ve seni o zamandan beri görmedim, oğlum, aslanım!"

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 131 - undefined)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 131 - undefined)
53V41D, bir alıntı ekledi.
21 Şub 03:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir efsaneye göre, Ukbe, en uzak batıya geldiğinde atını okyanusa doğru sürer ve bağırır: "Eger olmasaydı bu deniz bu kadar derin, Ey yüce Allahım! Giderdim dünyanın öbür ucuna senin kutsal dinini yaymak için."

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 91)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 91)
özlem, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Beğendi

Büyük ölçüde Osmanlı İmparatorluğu vezirlerinin arşivlerinden oluşturulmuş Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Arşiv Genel Müdürlüğü arşivlerinde yüz milyondan fazla belge bulunduğu ve bu belgelerden bazılarının yüzlerce sayfalık bir kütük de olabildiği bilinmektedir. Kütüphaneler de olağanüstü zengindir. İstanbul'da yirmi kadar kütüphane vardır ve bunlardan başlıcaları Topkapı Kütüphanesi ile Süleymaniye Camii Kütüphanesi'dir. Süleymaniye Camii Kütüphanesindeki elyazması sayısının 56.483 olduğu düşünülmektedir. Bu durumda insan ister istemez bir karşılaştırma yapmak zorunda kalıyor.
Avrupalıların gerileme dönemindeki Osmanlı İmparatorluğu'nun ortaçağdan sonra hiçbir gelişme göstermediğini düşünenlere karşın biz burada sadece, Fransa kralı V. Charles'in öldüğünde kitaplığında 1200 elyazması bulunduğunu, bunun son derece yüksek bir miktar sayıldığını, bu nedenle de " kitaplığın " dönemin seçkin aydınlarını çeken bir yer durumuna geldiğini anımsatmakla yetinelim.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul RouxTürklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux
özlem, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Beğendi

Çok uluslu ve çok dinli varlıklarını ancak herkesin uzlaşmasıyla sürdürebilen devletin başında bulunan Türkler nasıl fanatik kalabilirdi?

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul RouxTürklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux
53V41D, bir alıntı ekledi.
21 Şub 03:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Haçlı Seferleri, Rumların tüm Avrupa'da yankılanan korku ve umutsuzluk dolu çığlıklarına verilmiş bir cevap, Hristiyan toprakları tehdit eden İslam ilerleyişini karşı bir saldırıydı.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 181)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 181)
özlem, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Beğendi

Binlerce yıl boyunca, hatta yaşadığımız çağa gelene kadar Dünya tarihi göçebeler ve yerleşik halklar arasındaki çekişmelerle şekillenmiştir. Bu belki de Yaradılış'tan bu yana yaşayan bir unsurdur; Adem'in iki oğlu Habil ile Kabil'in Tevrat'ta anlatılan hikayesi de benzer bir gerilimi barındırır. Eğer göçebelerin yerleşik halkların karşısında herzaman üstün geldiğini ve Türklerin de -en azından başlangıçta- göçebelerin arasında yer aldığını kabul ediyorsak, bunun Türkler için uzun ve şanlı serüvenlerinin kapısını açan bir anahtar olduğunu anlamamız gerekir.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul RouxTürklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux
Can Kurt, bir alıntı ekledi.
27 Oca 12:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Türk Olgusu
Türkler sözcüğün tam anlamiyla yeryüzünün hükümdarlarıdır.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 41 - Kabalcı Yayınevi)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 41 - Kabalcı Yayınevi)
Stirner, bir alıntı ekledi.
04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Türkler, dışardan evlenme eğiliminde oldukları ve eşlerini Türk olmayanlar arasından seçtikleri ve rastladıkları her budunla karıştıkları ve de dillerinin büyük çekim gücü olup farklı insan yığınları tarafından benimsendiği için Türkler ile ilgili ayırt edici hiçbir maddi özellik saptama olanağı kalmamıştır.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul RouxTürklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux