1000Kitap Logosu
Resim
Jean-Pierre Vernant

Jean-Pierre Vernant

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
71 Kişi
231
Okunma
13
Beğeni
1.282
Gösterim
Unvan
Fransız Tarihçi ve Antropolog
Doğum
4 Ocak 1914
Ölüm
9 Ocak 2007
111 syf.
Yunanların dini, bugün anladığımız din gibi değildir, yunandaki tanrıların yerleri ritüellerine ve tanrıların dindeki yeri, insanlarla yaşarken neden insanlardan ayrıldılar. Kahramanlar diye tabir edilen yarı tanrıların nasıl ortaya çıkışını anlatan ve yunandaki dini öğrenmemize yardımcı bir kitap.
Okuyacaklarıma Ekle
200 syf.
·
4 günde
·
8/10 puan
Gerçekten torununa anlatır gibi anlatmış yazar. Karakterlerin içinde boğmadan, kronolojiyi takip ederek, tek tek… Yunan mitolojisine giriş için çok güzel kaynak. İlyada’yı okumadan önce bu kitabı okumuştum, iyi ki öyle yapmışım.
Okuyacaklarıma Ekle
56 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Yunan mitolojisine ilgim olmasa bu tasvirler beni oldukça rahatsız edebilirdi. Sadece kurgu olmayıp, mitlerle temellendirilen bu kitap akıcı anlatımı ve olaya bakış açısıyla ve kısa bir hikaye olmasıyla çabucak bitti. Yunun mitolojisinde kadın yaradılışı ve yaradılış amacı üzerine yazılmış olan kitap, genelde kadının erkekler için bir felaket niyetiyle yaratıldığını vurgular. Tanrılar, sadece erkeklerin yaşadığı hayata kadın getirerek insanları cezalandırmıştır. Bu bakış açısı ne kadar ataerkil sistemi destekleyerek bende olumsuz bir etki uyandırsa da erkeklerin yok olmaması için kadının var olma gerekliliğini savunması küçük de olsa mantık dengesi kurmamı sağladı. Özellikle Pandora'nın yaratılışına bakıldığında dış görünüşün muazzam kusursuzlukta olup ruhunun insanlara zarar veriyor olmasını kadına atfetmektense dış görünüşün her insanda önemsiz olduğu kanısına tekrardan varmayı tercih ettim :) Kısacık ve güzel bir kitaptı.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.