Jean-Pierre Vernant

Jean-Pierre VernantTorunuma Yunan Mitleri yazarı
Yazar
8.2/10
74 Kişi
350
Okunma
16
Beğeni
2.919
Görüntülenme

Hakkında

Unvan:
Fransız Tarihçi ve Antropolog
Doğum:
4 Ocak 1914
Ölüm:
9 Ocak 2007

Okurlar

16 okur beğendi.
350 okur okudu.
14 okur okuyor.
316 okur okuyacak.
10 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Prometheusçu insan başına bir şeyler geleceğini bilir. Ama aynı oranda parçamız olan Epimetheusçu bir tarafımız da vardır. Yani bazı şeyleri ancak çok geç olduğunda ve çare bulma imkanı kalmadığında iyice idrak edebiliyoruz.
Küp kapalı haldedir. Zeus Pandora'ya, emrettiğinde kapağı açmasını tembihlemiştir. Kapağı sadece bir anlığına açıp sonra kapatması gerekmektedir. Ve Pandora da öyle yapacaktır.
Reklam
Ölene kadar bolluk içinde yaşadınız. Bol buğdayınız, ağzına kadar dolu depolarınız var; zengin ve mutlu bir adam oldunuz. Ama ölüm geldi mi her şey sona erer, hepsi biter, sizden geriye hiçbir şey kalmaz. Ve biriktirdiğiniz mallar, ambarınızdaki buğday, yağ, şarap hatta biriktirdiğiniz paralar, hepsi yabancıların eline geçer.
Bu gün huzurlarınızda ele almak istediğim konu, Pandora: ilk kadın. Anlatacağım hikaye oldukça eğlenceli, biraz uçuk kaçık, ama pek çok Yunan mitinde olduğu gibi bu hikayede de, olay akışı içinde hiç kendini belli etmese de bir tür bilgelik; kim olduğumuza, insanlık durumuna dair bir düşünce biçimi bulunduğunu göreceğiz.
“Bir şeyin hem göz kamaştırıcı bir görünüme sahip olması hem de aynı anda bu görünümün, görülen şeyin gerçeğiyle tezat arz etmesi nasıl mümkün olabilir?”
Sayfa 56
Reklam
Antik Yunan’da Mit ve Düşünce
Antik Yunan’da Mit ve Düşünce
kitabın bittiği akşam güzel bir tesadüf :)

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
111 syf.
·
Puan vermedi
Yunanların dini, bugün anladığımız din gibi değildir, yunandaki tanrıların yerleri ritüellerine ve tanrıların dindeki yeri, insanlarla yaşarken neden insanlardan ayrıldılar. Kahramanlar diye tabir edilen yarı tanrıların nasıl ortaya çıkışını anlatan ve yunandaki dini öğrenmemize yardımcı bir kitap.
Eski Yunan'da Mit ve Din
Eski Yunan'da Mit ve DinJean-Pierre Vernant · Alfa Yayınları · 201646 okunma
320 syf.
8/10 puan verdi
·
44 günde okudu
Okula devam etmesem de bir arkeoloji dersinde hocalarımın tavsiye ettiği bir kitap.. bir kampanyada denk gelince alıp okumak farz oldu.. öncelikle kitap oldukça teknik.. basit mitoloji kitapları ile kıyaslamayın kesinlikle.. bu kitaptaki amaç mitolojik öğelerin ve hikayelerin antik Yunan kültürünün inşasındaki yerini bi nebze olsun bize anlatmak.. kent hayatına dair basit sandığımız oluşumların aslında ne kadar derin bir geçmişe sahip olduğunu anlıyor ve çok zorlansanız da okumaya devam ediyorsunuz.. zaman zaman elimdeki
Mitoloji Sözlüğü
Mitoloji Sözlüğü
ne bakıp eski bilgilerimi hatırlama ihtiyacı duydum.. o şekilde okursanız çok keyif alacağınıza eminim.. mitolojiye ilgisi olan ve mitolojiye hakim arkadaşlara tavsiye ederim..
Antik Yunan’da Mit ve Düşünce
Antik Yunan’da Mit ve DüşünceJean-Pierre Vernant · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20238 okunma
200 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Keşke çok çok önceden karşıma çıkan bir kitap olsaydı. Ben geç farkettim siz farketmeyin ve kaçırmayın. Yunan mitolojisine genellikle Homer'in İlyadasıyla başlanıyor. Bence bu çok iyi bir fikir değil. Çünkü Homer'in İlyadası direkt olarak Troia Savaşıyla başlar, bize evrenin başlangıcı hakkında net bilgiler vermez. Ya da titanlar ve tanrılar soyunun geçmişi hakkında bir şeyler okuyamayız. Her şey Paris'in Helen'i kaçırmasıyla başladı evet, fakat unutulan bir şey var. Bu çoban kim ki de ve ne oldu da güzeller güzeli Helen'i kaçırdı. Helen de kimdi? Ya da diyelim İlyada'yı okudunuz, e bunun devamı Odysseia var. Ve ondan sonra da Yunan tragedyaları. Eğitim bilimlerindeki o Oidipus ve Elektralar falan filan. Tabi ki Yunan mitolojisi hakkında bilgi sahibi olan birçok kişi vardır. Fakat bunu genellemeye vurursak, balıklama bir şekilde bu eserleri okuyanların olduğunu da düşünüyorum. Bu yüzden siz tedbirinizi alıp daha iyi bir şekilde bu eserlere hazırlık yapın diye böyle bir eser kaleme alınmış. İlyada ve Odysseia'ı okumuş olanlar da bence yine okuyabilir hatta güzel bir pekiştirme okuması olur. Kitabın içeriğini merak edenler için içindekiler bölümünü de buraya bırakıyorum. - Evrenin kökeni - Devler Savaşı Zeus'un Krallığı - İnsanların Dünyası - Troia Savaşı - Odysseus ya da İnsanoğlunun Maceraları - Dionysos Thebai'de - Oidipus Zamansız Oğul - Perseus, Ölüm, İmge
Torunuma Yunan Mitleri
Torunuma Yunan MitleriJean-Pierre Vernant · Helikopter · 2016149 okunma