Jeffrey Moussaieff Masson

Jeffrey Moussaieff Masson

Yazar
8.8/10
12 Kişi
·
22
Okunma
·
1
Beğeni
·
442
Gösterim
Adı:
Jeffrey Moussaieff Masson
Unvan:
Yazar
Doğum:
28 Mart 1941
Jeffrey Moussaieff Masson
Yazar
Doğum: 28 Mart 1941 (74 yaşında), Şikago, Illinois, ABD
Eğitim: Harvard Üniversitesi
Kitaplar: Köpekler Ask Hakkinda Asla Yalan Soylemez
Kedilerden hoşlanmayan insanları suçlamıyorum, ama anlamakta güçlük çektiğimi söylemeliyim.
Kendisine "hayır" dendiğini duyan bir köpek kadar derin hayal kırıklığı sergileyen başka bir hayvan yoktur.
Süt, buzağı içindir. Her memeli hayvan gibi inek de sadece kendi yavrusuna yetecek kadar süt verir. Bu da yaklaşık olarak her gün 4,75 litredir. Fakat açgözlülüğümüz, herhangi bir mantıklı insanın bekleyebileceğinden çok daha fazla: buzağının bir günde normal olarak içebileceği ufak bir miktarı almasına dahi izin vermiyoruz. Hepsini istiyoruz.
Biz insanlar, yetişkin olarak, başka bir türün sütünü içen tek türüz. Muhtemelen bu yüzden, insanlarda laktoz hassasiyeti yüksektir.
Çiftlik balıkları yiyen çoğu insan bu meselelerin farkında bile değil: Hoşlarına giden pembe rengini yapay bir şekilde yaratıldığını ve somon yediklerinde antibiyotik aldıklarını söylendiğinizde şaşırıyorlar. Balık yemenin bizim için iyi olduğu düşüncesi öylesine işlenmiş ki bilim dergilerinde yayınlanan makaleler dahi bu konudaki toplumsal bilinci etkilemiyor.
Çoğu insanın biz yumurtalarını yeyip sütlerini içelim diye hayvanların nasıl acı çektiğinden haberdar olmadığına eminim.
“Ama yumurtayı seviyorum,” Dediğinizi duyar gibiyim. “Ne yapabilirsiniz?” “Organik” diye damgalanan yumurtaları alabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki burada organik kelimesi “işin içine hiçbir antibiyotik sokulmadan daha iyi beslenmiş” anlamındadır. Bu sizin sağlığınız için iyidir fakat genellikle kuş için pek bir anlamı yoktur. Serbest dolaşıp açık alanda yemlenen ya da gezip dolaşan hangi anlamı yüklemeyi tercih edersek onu taşıyan öznel ifadelerdir. Free-range cennet gibi güneşli kırlarda dolaşma özgürlüğüne sahip tavuk görüntülerini akla getiriyor. Oysa bu sahte bir imajdır; serbest dolaşan tavuklardan alınan yumurtaların reklamını yapan bir çiftliği gerçekten ziyaret ederseniz, çoğu zaman bunun doğru olmadığını görürsünüz. Genellikle kuşlar için çok ufak bir çimenlik alan bulunur, bu yoksa kümeslerde tutulurlar.
Bütün canlı varlıkları korumak, hatta arıları bile. Kulağa iyi geliyor. Fakat Mcdonalds’ta yemek bunu nasıl sağlayacak? Eski klişe hala geçerli: “Bifteği isteriz ama mezbahalar hakkında hiçbir şey duymak istemeyiz.”
288 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"Et yemeden hayatımı sürdüremem" diyenlerin mutlaka okuması gereken kitap. İşin aslı, karnistler eğer böyle et yemeye devam ederse dünya üzerindeki yaşam hızlanarak yok olmaya başlayacak. Kitapta neden et yemememiz gerektiğine dair kaynak ve verilerle desteklenmiş çok sağlam argümanlar var. Bu kitabı okuduğu halde hâlâ et yemeye, hayvansal ürün tüketmeye devam edenler ya kitabı anlamamıştır, ya da midesini aklının önüne koymuştur.

Kitabın ayrıca veganların karnistlerle yaşadığı tartışmalarda ihtiyaç duyulan argümanları üretmede işe yarayacağını düşünüyorum. Mutlaka okunmalı.
176 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kedi severlere ısrarla tavsiye ediyorum. Okuması çok zevkli bir kitap. Anlatım duru ve mizahi. Yazar 5 kedisini gözlemleyerek onları 9 maddede işlemiş(oyunculuk, merak, öfke vs) kediler hakkında aydınlatıcı bilgilerde var. Bu kitabı okuduktan sonra; eğer varsa kedinize farklı bir gözle bakacaksınız. (Zaatımın da kedileri 5'lemesi dolayısıyla kitap benim için daha da güzelleşti. )
288 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitabı çok beğendim çünkü anlatılan her şeyin bir kaynakçası verilmiş ve kaynakçada ciddi anlamda kitabın arkasına özenle yazılmış. Bence her insanın en azından bilgilenmek amacıyla okuması gereken bir kitap. Eğer beyan yada vejeteryan olmayı düşünmüyorsanız bile, bu konuya farklı bir yaklaşımda bulunan birinin düşüncelerini okumak size bir şeyler katabilir

Yazarın biyografisi

Adı:
Jeffrey Moussaieff Masson
Unvan:
Yazar
Doğum:
28 Mart 1941
Jeffrey Moussaieff Masson
Yazar
Doğum: 28 Mart 1941 (74 yaşında), Şikago, Illinois, ABD
Eğitim: Harvard Üniversitesi
Kitaplar: Köpekler Ask Hakkinda Asla Yalan Soylemez

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.