Jenny Runkel

Jenny Runkel

Yazar
8.0/10
21 Kişi
·
59
Okunma
·
1
Beğeni
·
45
Gösterim
Adı:
Jenny Runkel
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
279 syf.
Kitabı bitirip kapatınca “nolucak şimdi, güzeldi ama bunlar ne işime yaradı sanki? “ dedirten cinsten değil tam tersi etki yapan, uygulanabilirliği ve fayda alımı yüksek bir kitap. Okumuş olmaktan çok memnunum. Kitabın vaadi karı kocalık üzerine de olsa nişanlı, evli, sevgili diye kategorize etmeden çevrenizdeki her türlü insan ilişkileri için -bence güzel- reçeteler içerir.
279 syf.
·5 günde·9/10 puan
Oldukça başarılı bir anlatıma ( çeviri de aynı şekilde) sahip bir kitap. Temel kurgu karşında ki kişiyi değiştirmeye odaklanmaktan ziyade kendi tavırlarımızı nasıl eğiteceğizi anlatıyor. Tüm ilişki de olan çiftlerin okumasını tavsiye ederim.
279 syf.
·Beğendi·8/10 puan
İlişkiniz olan bir dönemde okursanız sağladığı faydanın daha büyük ölçüde olacağını düşünüyorum. Öyle yada böyle, bir çok kişisel gelişim kitabından bağımsız bir üslupla yazılmış olduğu aşikar. Gelişime açık bir insansanız, karmaşık giden bir ilişkiniz de varsa, doğru kitaptasınız.
279 syf.
·Puan vermedi
Kitabı ilk gördüğümde benim de ilk aklıma gelen sizin aklınıza gelen soruydu tartışmasız. Bağırmadan olur mu ? Mümkün mü ? Evet oluyormuş, olurmuş. Sadece karı-koca ilişkilerinde değil de tüm insan ilişkilerinde bağırmadan iletişim kurmak mümkünmüş. Önce şu konuya bir açıklık getireyim istiyorum. Yazar bu kitapta “bağırmak” kelimesine sadece ses yükseltmek gözü ile bakmıyor. İlişkilerde verilen her türlü duygusal tepkiyi bağırmak olarak nitelendiriyor. Küsmek, sitem etmek, uzaklaşmak ve hatta evlilikteki tüm sorumlulukları üstüne almak vb. gibi. Oysa ne kadar masumca dimi, kırılan kalbin tepkisizce küsmesi, ya da incinen birinin sitemkar bir cümlesi veyahut aman huzursuzluk çıkmasın diye tüm sorumlulukların bir kişi tarafından üstlenilmesi... Oysaki hepimiz aynı şeyi istemiyor muyuz, hem de her ilişkimizde. Olgunluk, sıcaklık, huzur, bağlılık ve yakınlık...İşte bu kitap karı-koca nezdinde tüm ilişkilerimizde kendimize, özümüze ulaşarak; duygu, ihtiyaç ve düşüncelerimizi açıkça ifade ederek kalıcı bağlar kurmanın yollarının olduğunu ve bağırmadan, küsmeden, sitem etmeden, incitmeden ilişkinin ve evliliğin mümkün olduğunu anlatıyor. Yine tipik bir kişisel gelişim kitabı lakin biraz sıra dışı bir anlatıma sahip. Tavsiye ederim.

#okudumbitti #bitmeyensevdam #okumaaşkına #bağırmayankarıkocaolmak
279 syf.
·147 günde·Puan vermedi
Bence kızmak, öfkelenmek, bağırmak insanın doğası gereği olan normal bir durumdur. Bırakın eşinize, çocuğunuza, anne-babaya insan kendine bile zaman zaman öfkelenip kızmaktadır. Asıl önemli olan ve bence kitabın en can alıcı cümlesi “Balkondan bakın”. Kiminle olduğu önemli olmayan her tartışmada/olayda, sanki kendinizi balkondan izliyormuş gibi düşünüp olayları izleyince haklı tarafı değil de neyin olması gerektiğini görüp o zaman bağırma ve öfkelenme gafletine düşmüyorsunuz. Bunu bir kere yapınca gerçekten daha ılımlı, daha tarafsız bakıldığını deneyimledim. Bu durumu sadece eşler arasında olmadan tüm çevremize uyguladığımızda tamamen kişisel gelişime etki ettiğini düşünmekteyim.
Kitap üç kısımdan oluşup dokuz ana başlıkta kendi deneyim ve yazarın kendi danışmanlarının hikayelerinden oluşmaktadır. Aslında hikayeler ve yorumlar dünyanın neresinde olursa olsun çok benzer. Kadın ve erkek ilişkilerinin herhangi bir kıta, ülke, dil, din ve ırka dayanmayıp yaşanılanlar, tavırlar ve sonuçların aynı olduğu aşikardır. Cümleleri okudukça kendinizden hayatınızdan parçalar göreceğinize inanıyorum. Tıpkı kendi hayatınızı okur gibi.
“Tüm önerileri yaptınız ve hala manevi olarak ayrılmak/boşanmak kararını verdiyseniz son olarak size boşanmanın/boşanmamanın maddi boyutlarını bir kağıda yazıp boşanma sonrası neler yaşayacağınızı siz kendiniz görün der” yazar. Bu kararı verdikten sonra maddi boyut düşünülür mü tartışılır!
279 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitabın son cümleleri aslında özeti de olmuş:

“Tek yapmanız gereken Sakinleşmek, Büyümek ve Yakınlaşmak.
Ben yapabileceğinize inanıyorum. Ve yapacağınızı biliyorum.”

Sayın yazara katılmadığım noktalar da mevcut ancak genel olarak kitabı beğendiğimi söylemem gerek.
%19 (53/279)
·Beğendi·10/10 puan
Tarih
11.07.2020
Temmuz
Cumartesi
08:04
Tarih
13.07.2020
Pazartesi
Aysu Gürbüz
08:08
08:10
Tarih
30.09.2020
Eylül
Çarşamba
Öğleden önce ve sonra
Tarih
01.11.2020
Kasım
Pazar
11:00
11:01
11:02
11:03
11:04
11:05
11:06
11:07
11:08
11:09
279 syf.
·13 günde·4/10 puan
Bu tür ilişkiler ya da genel olarak kişisel gelişim türü üzerine kitaplar okunacaksa tercüme kitaplar ne yazık ki tam istenilen ilacı size veremiyor. Dilin orijinalliği sadece şiirde önemli değil. Kitap evet güzeldi ama tam olarak tadını ne yazık ki alamadım. Dil ve kültür farklılığı belki de. Bazı duygular evrensel değildir ya da onları okuyan insan o kadar geniş düşünceli olamıyordur bilemeyiz...

Yazarın biyografisi

Adı:
Jenny Runkel
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 59 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 122 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.