Jessica Brockmole

Jessica Brockmole

Yazar
7.5/10
19 Kişi
·
41
Okunma
·
2
Beğeni
·
366
Gösterim
Adı:
Jessica Brockmole
280 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Küçük bir adada yaşayan evli bir şair çok uzaklardan genç bir adamdan bir hayran mektubu alıyor. Bu şairin aldığı ilk mektup ve ona cevap verdiğinde yıllar sürecek olan mektuplasma başlamış oluyor.
Kitap sadece mektuplardan oluşuyor. İki farklı bölümden oluşuyor. Başta bir bölüm anlamsız gelse de kitabı okudukça karakterler oturmaya başlıyor. Savaş döneminde yaşanan bu ilişkiler oldukça değişiyor ve yer yer sizi şaşırtacağına eminim . Elbette bazı bölümleri tahmin etmek kolay yinede aşk romanları arasında farklı bir hikayeyle kendine özgü bir yeri olduğuna inanıyorum. Hikayenin sizi ortalarda yakalayıp sonuna götüreceğini düşünüyorum
280 syf.
·8/10
İlk önce şunu belirtmek isterim ki kitap tamamen mektuplardan ve iki zamandan oluşuyor.
Öncelikle Elspeth Dunn karakteri ile David karakteri arasında başlayan, bir hayranlık mektubundan aşka dönüşen süreci ve savaş yıllarını ikisi arasında mektuplaşma ile anlatıyor.
Diğer yanda da Elspeth Dunn'ın kızı Margeret ve sevgilisini, Margeret'ın annesinin geçmişi öğrenme merakı, büyükannesi ve dayısı ile tanışması aynı zamanda sevgilisinin (aynı zamanda nişanlısı) askerde olması ve ülkeye yapılan bombardımanlar anlatılıyor.

Kitap David'in Elspeth'e hayranlık mektubu yazması ile başlıyor.Karakterin yazdığı şiir kitabına bayılıyor ve sıkıcı hastane odasında yazdığı ilk mektubu ile işler rayına oturmaya başlıyor.Elspeth de ona cevap veriyor, belli bir süre böyle devam ediyorlar.

Uzun süre başlayan konuşmalar, Elspeth in evliliği, uzun süre sonra hamileliği ve bebeği aldırması ve tüm bunlar yaşanırken Amerikalı David'e aşık olması! mektuplarla anlatılıyor.Elspeth'in kocası bu savaş yıllarından bebeğinden ve onun aldırılmasından habersiz, karısının onu aldattığını bilerek yanında bir tutam saçı ile arkasına bile bakmadan çekip giderken arkasında bir Amerikalı ve karısının aşkı gözler önüne seriliyor.

David asker olarak Amerikadan Avrupa'ya gelirken ara ara Elspeth ile buluşur ve özlem giderirler.Bir hafta, bazen iki hafta birbirlerinin olmaya doyamazlarken ayrılık vakti geldiğinde ikisi de diğer buluşmanın zamanını gözlemlerler.Şair olan Elspeth ise her birliktelik zamanında sevdiği adama bir şiir yazar, gözlerine bakarak;

Uyku

Dinginlikle uzanıyor, ışıkla yıkanmış halde,
Her kas altın rengiyle işlenmiş.
Vücudu sarılı, bacakları uzanmış.
Yatak okşuyor, çarşaflar kucaklıyor.

Dinleniyor- açık, çıplak.
Vücudu dürüst, rol yapmak yok.
Bir zamanlar sıkılmış parmaklar okşuyor,
Bir zamanlar titreyen kaslar rahatlıyor.

Kolu kaşının üzerine atılmış,
Gözleri yarı kapalı, kirpikleri oynaşıyor.
Nefes alıp veriyor, huzur veren bir ses.
Bana gel, diye fısıldayışını duyuyorum.

Esneyerek geriniyor- aslan gibi.
Gevşek pozuna yeniden yerleşiyor.
Tembel eliyle uzanıyor
Ve uykusunda ona katılıyorum.

Her şey bu kadar güzel giderken arada bazı kopukluklar oluyor.David rehin alınıyor ve esir kampında Lain (elspeth'in kocası!) ile aynı yerde kalıyor.lain ilk geldiği gün karısını baştan çıkarttığı için David'i döverken, David den bir sonra ki mektup (elspeth'e) pek iç açıcı olmuyor.

Bunca şeyden sonra yaşanan ayrılık, büyük yanlış anlamalar başlayan şeyi bitirirken yılların bile eskitemediği bir aşkın sonu başlangıcı ile son buluyor...
280 syf.
·21 günde·Beğendi·9/10
Mektuplarda ve fırsat buldukça görüşmelerden gelişen bir aşkı, yaşanmışlıkları okuyacağınız bir kitap. Yazarın kalemi sade ve akıcı. Konusu sizi ilk satırdan itibaren sarıp sarmalıyor.
280 syf.
·Beğendi·6/10
Bitti !!!

Şiir yazarı olan 24 yaşında genç bir kadın Elspeth Dunn.

David Graham, Elspeth’e hayran mektubu gönderen üniversite öğrencisi.

İkili mektuplaşmaya devam ettikçe arkadaşlıkları yerini aşka bırakacaktı. Ta ki David ambulans şöförü olarak batı cephesine gidene kadar. Elspeth’in elinden gelen sadece dua edip gelmesini beklemekti.

Kitap roman gibi değilde mektuplar şeklinde devam etmişti. Kitabı bitirdim ama maalesef çok sarmadı. Hikaye güzel ama mektup şeklinde olmasını sevmedim. Belki siz seversiniz 6/10
280 syf.
·Beğendi·10/10
On üzerinden on vereceğim bir hikaye. Açıkçası kitaba başlarken bu kadar beğeneceğim aklıma gelmemişti . Çok duygusal okurken tüm duyguları sizde yaşıyorsunuz. Ve bu hikaye mutlu sonla bitsin ye dua ediyorsunuz. Sue ve David in yılları ve yolları aşan hikayesi savaş arka planında işlenmiş. Savaş her durumda çok kötü bir şey. Bunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. . Roman kahramanların karlılıkla yazdığı mektuplarla iki farklı zaman diliminde ilerliyor. Hayatın farklı zamanlarında yaşanan yanlış anlamalar, haksızlıklar imkansızlıklar ve hepsi biraaraya gelince oluşan bir şaheser. Çok çok beğendim elimden bırakmadan bir günde bitirdim. Tavsiye ederim...
280 syf.
·15 günde·Beğendi·3/10
Mektuplardan oluşan bir aşk hikayesi. Kötü bir kitap değildi, okunabilir. Olay tam olarak okuyucuya geçmiyor ama bazen duygusal hissettirebiliyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jessica Brockmole

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 41 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.