Jillian Tamaki

Jillian Tamaki

YazarÇizer
7.8/10
25 Kişi
·
51
Okunma
·
0
Beğeni
·
14
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
216 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitap okumaktan zihnim bayılmış olsa da, kitaplığımdaki minnoş kitabım göz kırpınca içimden bir ses başla gitsin şu kitaba dedi ve kendimi alemler arası geçiş yapan bir evrende buldum.
3 alemimiz var: Ruh, ten ve yarım dünya..
Dünyalar arası geçişler kopukluk göstermiştir ve bu kehaneti bozacak biri vardır ki alem onu bekler. Ilk basta neredeyim ben algısı oluşsa da sayfaları nasil çevirdiginizi bilmiyorsunuz. 4,5 sayfa illüstrasyon var kitapta manga falan sanmayın diye diyorum :) Ama en az onlar kadar da zevkli.

Tanıtımdaki " Hayao Miyazaki'nin Neil Gaiman'ın Coraline'nini filme çektiğini hayal edin... " sözü ise beni kalbimden vurdu çünkü ben bu iki ismin hastasıyım. Onu geçtim o atmosferi hissettim. Keşke Miyazaki filmini yapsa. Hal böyle olunca gel de okuma...
Fantastiksever herkese tavsiye ediyorum. 2010 Kanada Fantastik Edebiyat Sunburst Ödülünü almış.
Cidden hakketmiş. Büyülü, gizemli, mistik, çocuksu bir dünya.
216 syf.
·13 günde·8/10
Yalın bir anlatımı olan yazarı okumak hayli kolaydı. Olay akışlarında fazla dolambaçlı unsurlar koymamasına rağmen finalini güzel bir şekilde gizlemesi çok hoşuma gitti. Net bir şekilde ilerlemesine rağmen beklenti yarattığı büyük sürprizi enfes kotarmıştı.

Denge sembolü üzerinden türeyen bu üçlü diyar arasındaki akış, bedeller, yaşamlar arasındaki fark basit kurgulanmış gibi dursa da birçok minik detaydan türemiş gibi geldi bana. Ne bileyim sürpriz bozanla devam edersek en basiti bedel olarak verilen serçe parmak çoğu kültürde söz vermek anlamına geliyor gibi kendimce bir mana yüklemiş de olabilirim. Renklerin yitmesinin yanı sıra, insanların kendi döngülerinde sıkışması ve bunu kıran özellikler geliştirmeleriyle birlikte döngünün kırılmasının arka planında çok büyük fikirler var bana kalırsa.

Okurken yaşama ve zamana dair öz gerçeklerin de çat diye önünüze serilmesi tatlıydı. Bir anne edasında tatlı-sert öğütlerin yer aldığı biraz uçuk bir kurguydu. Bunu sade ve rahat bir şekilde başarması da yazarda sevdiğim bir yeti oldu. Zorlama bir evren yaratmamıştı. Basit tüyolarla güzel bir yapboz oluşturmuştu.

Darkest Light serinin ikinci kitabı fakat çevirisi mevcut değil. Belki sonrasında İngilizcesini alıp okuyabilirim. Şu an için buna vakit ayırmam çok mümkün değil ama dilimize çevrilmiş olsa muhtemelen okurdum.
212 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"Japon Edebiyatı'na bu sefer fantastik romanla devam ettim. Kurgusu o kadar güzel ki özümü o romanın içinde sezdim. İlk betler biraz sıkıcıydı. Daha sonra merak uyandırıcı, heyecan ve sürekleyici uyum içinde biylenirken betiğin nasıl bittiğini anlayamaz hale geliyorsun. Melanie'nin Yarım Dünya'ya gidiş serüveni bana ülkemizde (Kanal 7 ve Samanyolu TV'de) Parmak Kız adıyla yayınlanmış Oyayubi Hime Monogatari (Parmak Konçuy'un Öyküsü) animesini anımsattı. Maya, Melanie'ye göre biraz cesur, akıllı ve gözükara bir kızdır. Güney'e yolculuk eden Maya'ya Yusufçuk Kuşu olan Nooburu eşlik ederken Melanie'ye ise Yeşim Sıçan eşlik ediyor. Belki de yazarımız bu romanını, o animeden kısmen esinlenmiş olabilir. Anime ile roman arasındaki fark ise romanda Yarım Dünya'da doğan bala olan Melanie'nin Üç Alemi kurtarma çabası iken animede ise Maya'nın Güney'e ulaşıp annesini uyandırıp Parmak Kız boyutundan kurtulma çabasıdır. Keşke yazarımız kızın anne ve babasına yeniden insan olma şansı verseydi. Romanın sonunda Bayan Wei'nin anlattığı doğan bebeklerin ağlamasından Melanie'nin anne ve babası galiba yeniden reenkarne olduğunu çıkardım. Romanın devamı sayılan Darkest Light (Kapkaranlık Işık) romanın en kısa zamanda Türkiye Türkçesi'ne çevrilmesini dört gözle gözleyeceğim. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum..."

#BetikEli #YarımDünya #HiromiGoto #Melanie #BayanWei #BayTutkal #Fumido #BekçiDev #YeşimSıçan #Shinobu #GaoÇinŞi #KızılYeşim #AkPisi #İthakiYayınları
216 syf.
·Beğendi·8/10
Merhaba,Yarım Dünya bir anda karşıma çıkıp merakımı cezbeden bir kitap ve cidden güzeldi. Yani ilginç, tuhaf, garip, enteresan kelimeleriyle de ifade edilebilir ama ben güzeli seçiyorum çünkü sevdim.
Japon yazar Hiromi Goto 3 âlem üzerine fantastik bir kurgu oluşturmuş. Ten Âlemi, Yarım Dünya, Ruhlar Âlemi. Eskiden bu 3 âlem birbirine bağlıymış. İnsan, Ten Âleminde yaşar, ölünce yarım dünyaya geçer, orada bir müddet (ya da bir döngü diyelim) yarı ölü yarı canlı kalıp Ruhlar Âlemi'ne geçermiş. Ama bir şey düzeni bozuyor ve Büyük Kırılma meydana gelince 3 âlem birbirinden kopuyor. Yarım Dünyadakiler lanetli döngülerine hapsoluyorlar. Mesela boğularak ölen biri sürekli tekrar boğuluyor. Doğar doğmaz ölen bir çocuk tekrar tekrar aynı anı yaşıyor. Sürekli... Bir gün olmayacak bir şey oluyor ve yarım dünyalılardan Fumiko hamile kalıyor. Her şeyin siyah beyaz olduğu Yarım Dünyada canlı bir bebek doğmasına müsade etmeyen Bay Tutkal ile anlaşma yapıyorlar. Fumiko karnında bebeğiyle 14 yıllığına Ten Âlemine gönderiliyor. Bay Tutkal da hikayemizin kötü karakteri.
Kitap, Fumiko'nun kızı Melanie'nin 14 yaşında olduğu zamandan başladı. Bir gün Melanie okuldayken annesi ortadan kayboluyor. Melanie komşusu yaşlı bayan Wei'nin yardımıyla Bay Tutkal'ın annesini Yarım Dünya'ya götürdüğünü öğreniyor ve peşine düşüyor. Kitapta Melanie'nin heyecan dolu maceralarını okuyoruz.
Çılgın ve sürükleyici bir hikayeydi. Yazar hayal gücünün sınırlarını zorlamış. Fantastik evet ama şimdiye kadar okuduklarımdan çok farklıydı. Okurken aktı gitti kitap yalnız bazı betimlemeler çok değişik olduğu için cümleleri tekrar okuma ihtiyacı duydum. Yarım dünyadaki tuhaf yaratıklar ve mekanlar çok güzel tasvir edilmiş. Sanki anime izlemiş gibiyim. Kitap sonunda hem gülümsetti hem de gözümden birkaç damla yaş yuvarlanmasına sebep oldu.
Fantastik severlere tavsiye edebileceğim bir kitap.
216 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Polisiye - gerilim ve macera seven bir kişi olarak farklı bir tarz denemek istedim. Tarzım olmayan bir kitap olduğu için olumsuz yorum yapmam istemiyorum ama zorlandım okurken. Kısa olmasaydı devam etmeyebilirdim. Bu tarzı sevenler in beğeneceği bir kitaptır muhtemelen ama beni çok içine alamadı.
216 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ruhların tekamülü için yaşanması gereken üç Alem varmış. Ten Alemi, Ruh Alemi ve Yarım Dünya. İnsanlar Ten Dünyasında yaşadıktan sonra, Yarım Dünyada ölümlülüklerinin kötü yüklerinden sınanma ve çile çekme yoluyla kurtulup ışığa ve ruha yükseliyorlarmış. Sonra Ruh aleminden geçip Ten Aleminde tekrar bedenleniyorlarmış. Ta ki bir gün denge bozulana kadar.

Yazarın hayal gücüne ve kıvrak kalemine bayıldım. Kahramanı da Yarım Dünyalı olmasına rağmen, halktan bizden biriydi. Tüm eksiklik, korku, sevgi ve şefkati ile gerçek bir insandı.

Yani diyorum ki kumsalda saklı istiridyenin yüreğinde pırıldayan bir inci daha buldum.
208 syf.
·9 günde·7/10
Kitabı sevip sevmediğim konusunda kararsızım, sanırım ikisinin de ortası bir yerdeyim!
208 sayfalık kitabın ilk 60 sayfasını 5 günde okuyabildim çünkü inanılmaz yoğun günler geçiriyorum ve bu da kitap okuma süremi kısalttı ama bugün oturup kitabı bitirdim.
Kısa sürede okunabilen, akıcı bir kitap.
Sanırım ben kitabı değil de kitapta bahsedilen 'Yarım Dünya'yı sevmedim. O kadar rahatsız edici bir Âlem ki okurken gözümde canlanan her karede tüylerim ürperdi.
Sonunu da sevdim. Daha farklı olsa, mutlu sonla biten masal kitaplarından farkı kalmazdı...
Off!! Âlemler arası geçişlerde ödenen bedel inanılmaz zalimce!
216 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
İlknokta’dan yaptığım bir alışverişte kargo ödeyen kitaplar arasındaki en ucuz kitap olduğu için almıştım. Genç-Yetişkin türünde masalsı bir hikayesi var. Asıl karakterinin bağlantıları kopmuş olan 3 Dünyalardan, Yarım Dünya’da sıkışıp kalması ve buradan çıkma çabasını konu alıyor. Okuması keyifli kısa bir kitap. Ben sıkılmadan okudum ama çok fazla bir iz de bırakmadı.
216 syf.
·8 günde·7/10
Hızla okunabilen, sürükleyici bir fantastik roman. Fazla derinliği olmayan ama ilginç bolca fantastik karakter var. Sanki özellikle bir anime ya da çizgi film yapılması için yazılmış gibi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 51 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.