1000Kitap Logosu
John Bellamy Foster
John Bellamy Foster
John Bellamy Foster

John Bellamy Foster

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
14 Kişi
26
Okunma
6
Beğeni
411
Gösterim
Unvan
ABD'li Akademisyen, Yazar, Sosyolog
Doğum
ABD, 15 Ağustos 1953
Yaşamı
Oregon Üniversitesi'nde Sosyoloji Profesörü ve aynı zamanda Monthly Review'da Editör olan Foster, kapitalist politik ekonomi, ekoloji ve ekolojik kriz konularında yazmaktadır.
Amine Bayındır
Savunmasız Gezegen'i inceledi.
176 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bir çevre tarihi çalışması. Gezegenin 500 yıl boyunca, çevresel yıkılma doğru nasıl ilerlediğini inceliyor. Tarih bize, toplumların uzun zamandan beri çevreyle savaştığını ve doğaya da yararlanacak bir kaynak ya da içine çöplerini bosaltabilecekleri bir bulaşık çukur muamelesi yapıtlarını öğretir. Doğanın böyle tek taraflı bir sömürüsü, en sonunda bugünkü çevre felaketini yaratmıştır. Çevre krizi, 1400'lerin sonlarına doğru, Avrupa da başlayan kapitalist dünya sisteminin aşamalı doğuşuyla değişmeye başladı...
Savunmasız Gezegen
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Kadir aktaş
Savunmasız Gezegen'i inceledi.
176 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
yaşam alanımız daralıyor.
Kitap konusu çok önemli. Farkında değiliz ama dünyamız büyük risk altında ayrıca dünyayı bu hale getiren faktörleri ele almış. Günümüzdeki doğa olaylarının sebeplerine bir işaret gösteriyor. Okumalı ve gerekli çalışmalar yapılmalı . Dünya saçma sapan siyaset didişmeleri ile uğraşırken gezegenimiz gidiyor.
Savunmasız Gezegen
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
•dandelion wine•
Marksist Ekoloji'yi inceledi.
182 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Foster'ı Her Çevrecinin Kapitalizm Hakkında Bilmesi Gerekenler'' kitabıyla tanıdım. Marksist Ekoloji'de de bu kitaptan biraz bahsediyor. Bu kitap birçok makalenin birleşiminden ve yazarın yorumuyla yazılmış. Genel olarak kitap köklü değişim yapılmadıkça yapılan,yapılmak istenen her çevresel çözümün sadece o ana yönelik,geçici ve sürekli olmadığını savunan bir düşünce yapısında. Ekonomide köklü değişimler yaparak çevrenin iyileşeceğinden bahsetmiş. Bu köklü değişim kapitalizm-sosyalizm-komünizm ile doğrudan alakalı. Misal ürün fazlalığı zamanında fazla ürünü yakmak bu kadar aç olan insan varken ne kadar doğru? Bunu ekonomik olarak düşünmeyi bırak normal toplumsal ahlaka nasıl aykırı farkındalar mı acaba? Aslında herkesi doyuracak bir kapasiteye sahipken nasıl olur da dünyada hala aç insanlar olabilir? gibi soruların sürekli sorulduğu bir ortam Kapitalizm. Tik tak tik tak. Şuan çok kritik zamandayız. Kimse farkında değil yada farkında olmak istemiyorlar. Kimse inanmak istemiyor. Atmosferdeki karbon seviyesi aştı,kimilerine göre kritik,kimilerine göre... Fosil yakıtları bırakıp yenilenebilir enerji kaynaklarına geçerken bile bu işte piyasa yapanlar var. Parayı veren zarar verebilir anlayışı. Kyoto protokolü,ÇED gibi. Yani kimse de mi fark etmiyor etrafında olanları? Gerçek. Gerçek. Sizlere nasıl anlatabilirim? Kritik dönemi bile aşmış olabiliriz ve bunu yapan biziz. Bu yıkımı getiren biziz. Ne zaman gözlerimiz açılacak?
Marksist Ekoloji
OKUYACAKLARIMA EKLE
3