Jon G. Allen

Jon G. Allen

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Dikkat ve zihinselleştirmenin yanı sıra , bağlanma ve zihinselleştirme arasındaki ilişki göz önüne alındığında, bağlanma ve dikkatin zihinselleştirme ile doğrudan ilintili olduğunu belirtmek gerekir: stres dikkati olumsuz etkiler ve bağlanma da stresi düzenler.
Jon G. Allen
Sayfa 52 - Psikoterapi Enstitüsü Yayınları
Sözcükle ilk kez karşılaştıklarında birçok insan “zihinselleştirmeyi” düşünme ile özdeşleştirir. Elbette, zihinselleştirme açıkça düşünmeyi, tartışmayı ve öz değerlendirmeyi de kapsar; ancak zihinselleştirmenin kapsamı zihinsel durumlar üzerine düşünme (ve hissetme) ile sınırlıdır. Ayrıca, örtülü zihinselleştirme öz değerlendirmeyi içermez, fakat sezgisel ve otomatiktir. Ancak, açık zihinselleştirme yalnızca düşünmeyle ilgilidir, örtülü zihinselleştirme, tartışmacı doğası gereği düşünmenin ötesine geçer. Bizler üstbilişi zihinselleştirme kapsamına giren özel bir düşünme alanı olarak nitelendiriyoruz. Burada üstbilişi dört başlık altında özetliyoruz; bilişsel yöntem kuramları, bilişsel terapi uygulamaları, kişilik bozuklukları üzerine psikoterapi araştırmaları ve bağlanma hikâyelerindeki belirtiler.
Jon G. Allen
Sayfa 70 - Psikoterapi Enstitüsü Yayınları
Klinik açıdan önem taşıyan bir diğer nokta da dikkatin odaklaştırılmasıdır ve dikkati kaydırma duygusal denge açısından hayati önem taşır.
Jon G. Allen
Sayfa 71 - Psikoterapi Enstitüsü Yayınları
Yazara henüz inceleme eklenmedi.