Joseph Fink

Joseph Fink

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Adı:
Joseph Fink
Unvan:
Yazar
Welcome to Night Vale ve Alice isn’t Dead podcastlerini yarattı. Eşiyle birlikte New York’ta yaşamaktadır. Jeffrey Cranor ile birlikte Welcome to Night Vale’in kitabını yazdılar.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
352 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
“... belki dünya yeteri kadar akıllı değildi. Belki de dünya,anlamlı gelen bir hikayeyi oluşturacak kadar akıllı değildi.”
İşte tam da bu sebepten Night Vale’e davetlisiniz. Tamam kabul,alışık olduğunuz düzeninizin biraz dışında kuralları var buranın. Örneğin bilgilenmek iyi karşılanmıyor burada, zaman kavramını da umursamıyorlar, şekil değiştiren insanlar kadar aynı yaşta yüzyıllar boyu kalan insanlar da normal karşılanıyor. Eğer ilginizi çektiyse -ki bence biraz eğlenceye ihtiyacınız var- her yol Night Vale’e çıkıyor. En azından çöl taraflarındaysanız?
.
Jackie ve Diane bir ortaklığı paylaşıyorlar bu kasabada. “KING CITY” yazan bir not. Bu notu aldıktan sonra ise hiçbir şey eskisi gibi olmayacak,biliyorlar. Jackie annesi, Diane ise oğlu Josh ile zorluklara giriyor. Tabi bir de Troy var, ‘bir’ demek yetersiz ama onu da bu kasabaya girmeye karar verdiğinizde göreceksiniz.
.
‘Night Vale’e Hoşgeldiniz’ başlangıcı aslında bir podcast hem de oldukça ünlü (gerçi benim bundan haberim biraz geç olmuş olabilir!). Kitabı okurken sadece eğlenmekle kalmadım düşündüm de. Çünkü distopik bir evrene de çekiliyorsunuz. Sürekli izlendiğiniz, anılarınızın yok edildiği, zaman ve mekan mevhumlarından azade ilerlemeye çalışan insanları anlamaya çalışıyorsunuz hatta tedirgin hissetmeniz de olası. Hayat tesadüflerle dolu değil mi? Böyle bir senaryo ne kadar gerçek dışı görünse de, 50 yıl önceki gerçek dışıların dünyasında yaşadığımızı unutmamak gerek.
.
Akıcı çeviride Esra Gül Coşkun,renkli kapak tasarımında ise Sancar Dalman yer almakta~
352 syf.
·Beğendi·7/10
“Night Vale kasabasının tarihi uzun ve karmaşıktır; binlerce yıl geriye, çöldeki en eski yerli halka kadar uzanır. Burada bunların hiçbirine değinmeyeceğiz.” diyor kitabın başında ve gerçekten de hiç değinmiyor. Roman aslında podcast olarak yayınlanan internet radyosundan uyarlanmış. Bu yüzden okumadan önce yepyeni bir türle karşılacağınızı bilerek ve yeniliklere açık olarak okumanızı tavsiye ederim. İlk olarak şunu söylemem gerekir ki Podcastte yakaladığı başarıyı yakalaması mümkün değil ama İngilizce podcastleri takip edemeyenler için merak giderecek güzellikte. Açıkçası yeni okumuş olduğumdan “Otostopçunun Galaksi Rehberi” ile kıyaslamaktan kendimi alamadım. O da bir radyo hikayesi olarak yayınlanıyordu ve onun için söylediğim dezavantajlar bu eser için de geçerli. Mükemmel bir dünya tasarlanmış. Hem fantastik hem çok olağan. Aslında çok sıra dışı ama kurgu içerisinde öyle güzel aktarmışlar ki siz bir yerden sonra okurken kendinizi okuduğunuz evren içinde yadırgamaya başlıyorsunuz. Benim için okuması zor ama bittiğinde bıraktığı tat açısından güzel bir kitap oldu. Geleneksel tarafınız benim gibi biraz baskınsa zihniniz kitapla hep savaş içinde olduğundan yorgun düşüyorsunuz okurken. Ama böyle değişiklikler zihnimizin kalıplarını esnetmek için mükemmel. Tekrar ediyorum çevrilmiş birkaç podcast bölümünün ben de bıraktığı etki çok daha iyiydi. İngilizceniz iyiyse mutlaka takip edin çünkü dünyada büyük ses getirmiş durumdalar.

Burası Güneş’in yakıcı ve Ay’ın güzel olduğu ve hepimizin uyuyormuş gibi yaptığı zamanlarda tepemizden gizemli ışıkların geçtiği dost canlısı bir çöl topluluğudur.
Night Vale’e - sizi karanlık tarafınızla tanıştıracak bu gizemli kasabaya- hoş geldiniz.
.

Yazarın biyografisi

Adı:
Joseph Fink
Unvan:
Yazar
Welcome to Night Vale ve Alice isn’t Dead podcastlerini yarattı. Eşiyle birlikte New York’ta yaşamaktadır. Jeffrey Cranor ile birlikte Welcome to Night Vale’in kitabını yazdılar.