Joy Press

Joy Press

Yazar
7.5/10
2 Kişi
·
6
Okunma
·
1
Beğeni
·
401
Gösterim
Adı:
Joy Press
Unvan:
Yazar, Editör
Doğum:
1966
Jean-Paul Sartre’ın asi ile devrimci arasında yaptığı ayrım bura­da işimize yarayabilir. Sartre’a göre, asi, karşı çıkıp isyan ettiği Düzen’in gizli yardakçısıdır. Asinin amacı yeni ve daha iyi bir sistem kurmak değildir; yalnızca tüm kuralları alaşağı etmek ister. Dev­rimci ise, asinin tersine, yapıcıdır; adaletsiz bir sistemin yerine da­ha iyi, yeni bir sistemi geçirmek ister ve bu yüzden de özdisiplinli, özverili bir kişiliği vardır. Asi, sorumsuz olduğundan sefahatin ver­diği esrikliğe dalıp bugünü yaşayabilir; devrimci ise kimliğini ko­lektif, uzun erimli, ancak gelecekte gerçekleştirilebilecek bir re­form projesiyle kaynaştırmaktan haz duyar. Rock’ın devrimci bir sanat olmayıp baş eğmezliğinin ve ego gösterilerinin, kapitalizm ve patriyarkiyle suç ortaklığı ettiğini ya da onların sınırları içinde kal­maya mahkûm olduğunu biliniyor kabul ediyoruz.
Video klipte Bo­wie kadın giysileri giyip çeşitli kadın tiplerine bürünerek şarkının sözlerindeki sert erkek arkadaşlığı temasıyla bir tezat oluşturur. Bu­rada amaçlanan şey, tüm maçoluğun altında “bizim çocuklar’ın hepsinin sadece gizil homoseksüeller olduğunu göstermektir. Ama daha derin bir ironi şarkının bu yıkıcı esprisini dinamitler: “Salınmak” [swing], cinsel heyecan yaratan dişi çekiciliği denemek ve Suzanne Moore’un belirttiği gibi “seçmeli dişi öznellikler”den biri­ni benimsemek bir erkek imtiyazıdır. Kadınların karşı cinsiyetin giysilerini kuşanması bir muziplik ya da kuralları yıkmak izlenimi bırakmaz. Gözlerine sürme çeken oğlanlar bir heyecan yaratır, ama göz kalemini boykot eden kızlar yalnızca pasaklıdır.
Erkekçe tavırlardan en uzak, eve en bağlı asi-karşıtı Morrissey bile kutsal evlilik kurumuna saldırılar düzenlemiştir. Smiths'in "William İt Was Really Nothing" i dost bir erkeğe, hatta çok muhtemeldir ki, " hiçbir şeyi umursamayan" dolgun bir kızla yapacağı kepaze bir evlilik uğruna güçlü duygularla dolu hayatlarını terk etmenin eşiğinde olan ve Morrissey'in aşkına karşılık vermeyen bir dostuna seslenir. William rahat bir hayat, maddiyatçılık ve zahmetsiz hazır bekleyen seks gibi konvansiyonel ödüller uğruna onların manevi, yüce gönüllü ilişkisine ihanet etmektedir.
%24 (100/422)
Rock tarihindeki kadına bakışı ortaya koyan başarılı bir çalışma olduğunu söyleyebilirim ancak daha sonra tekrar okumak üzere şimdilik yarıda bırakıyorum.

İlk kısmında yazarlar kitabın çizgisini ortaya koyuyor. Sıkı birer rock hayranı olan yazarlar, müziğe olan tutkularının ötesinde, rock gruplarının eserlerindeki kadın düşmanlığına varan yaklaşımı birçok örnekle eleştiriyor. Rock'ın maço ve asi tavırları, bir yandan büyük bir hayranlık kazanırken, öte yandan ki yazarların da dahil olduğu bakışa göre ortaya konan müzik ciddi bir kadın düşmanlığından besleniyor.

Benim okuduğum kısma kadar durum bu. Eğer rock seviyorsanız, müziğe farklı bir bakış atmak isterseniz bu kitabı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Joy Press
Unvan:
Yazar, Editör
Doğum:
1966

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.