1000Kitap Logosu
Juan Carlos Onetti
Juan Carlos Onetti
Juan Carlos Onetti

Juan Carlos Onetti

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.2
50 Kişi
147
Okunma
9
Beğeni
804
Gösterim
Unvan
Uruguaylı Roman ve Öykü Yazarı
Doğum
Montevideo, Uruguay, 1 Temmuz 1909
Ölüm
Madrid, İspanya, 30 Mayıs 1994
Yaşamı
La vida breve (1950; Kısa Bir Yaşam) adlı romanıyla tanınmış Uruguaylı roman ve öykü yazarı. 1963'te Uruguay'ın ulusal edebiyat ödülünü kazanmıştır. Bir süre Buenos Aires'te üniversiteye devam edip çeşitli işlerde çalıştıktan sonra yazarlığa yöneldi. Yayımlanan ilk yapıtı olan El pozo (1939; Kuyu) adı novellada, kent yaşamının karmaşası içinde kimseyle iletişim kuramayan bir adamın amaçsız yaşamı çevresinde, 1930'larda Uruguay toplumunda yaşanan bürokratikleşmeyi ve yozlaşmayı anlattı. El pozo'dan başlayarak tüm romanlarında, çağdaş kent yaşamının karamsar dünyasında hayal peşinde koşarken düş kırıklığına uğramış insanların varoluş kaygılarını anlattı. 1943'te Buenos Aires'e yerleşti ve 1955'e değin orada yaşadı; Reuters haber ajansında ve çeşitli yayın organlarında muhabir olarak çalıştı. 1939 ile 1974 arasında Marcha dergisinin yazıişleri müdürlüğünü yaptı. Tierra de nadie (1942; Hiç Kimsenin Ülkesi) adlı romanında hiçbir manevi anlam taşımayan kent yaşamını nihilist bir bakışla ele aldı. Birçok yapıtının geçtiği efsanevi Santa María kentini ilk kez La vida breve'de yarattı. Bu romanında, geçmişte kalmış bir düzeni ve huzuru yeniden bulmaya çalışırken bir başkasının kimliğinde yaşadığını düşleyen bir kahramanı konu alıyordu. Bunu 1951'de, 1940'larda yazılmış öykülerini içeren Un sueño realizado y otros cuentos (Gerçekleşmiş Bir Düş ve Başka Öyküler) izledi. Onetti 1955'te Montevideo'ya döndü ve iki yıl sonra kentteki belediye kütüphanelerinin müdürlüğüne atandı. El astillero (1961; Tersane) önceki yapıtlarındaki temaları işleyerek Uruguay'ın siyasal ve ekonomik karmaşasını eleştirdi ve gene bürokrasiye saldırdı. Juntacadaveres'de (1964; Cesetlerin Çiftleşmesi) ise masumluğun yok oluşunu ve fahişeliği ele aldı. Onetti'nin Obras Completas'ı (Bütün Yapıtları) 1970'te yayımlandı. Sonraki yapıtları arasında La muerte y la niña (1973; Ölüm ve Küçük Kız) adlı romanı, Cuentos Completos (1974; Bütün Öyküleri) ve Tiempo de abrazar (1974; İzlenecek Zaman) adlı romanı yer alır. 1939-68 arasında bazı yazarlar ve siyaset adamları üzerine yazdığı makaleleri 1975'te Réquiem por Faulkner (1975; Faulkner'a Ağıt) adlı kitapta toplanmıştır. 1974'ün başında Uruguay'da bazı meslektaşlarıyla birlikte askeri yönetim tarafından siyasal muhalif olarak tutuklandı ve birkaç ay sonra serbest bırakıldı. Karısıyla birlikte Madrid'e sürgüne gitti. Burada da yazarlığa devam eden Onetti, 1979'da Dejemos hablar al viento adlı yeni bir roman yayımladı. 1994'te İspanya'da yaşamını kaybetti ve burada defnedildi.
Dorisin Kitapları
Artık Fark Etmediğinde'yi inceledi.
232 syf.
·
13 günde
·
Puan vermedi
Merhaba, Juan Carlos Onetti için "yazarların yazarı" denildiğini öğrenince bu kitabı birazcık da olsa anlamak ister gibi okudum. Çeviri başarısız olsa da benim için çok sevdiğim bir eser oldu. Günce olarak kaleme aldığı bu eserinde yaratmış olduğu kurgu ve karakterler ciddi anlamda çok çeşitli ve de farklı ruhsal geçişler yaşamanıza sebep oluyor. Hissiyatı derinden algılıyorsunuz. Kırsal yaşam ve kentleşme üzerine ciddi motifleri olan, karakterleri ise her portre diyebilirim. Her kesimden insanı kolaylıkla konuya dahil edebilecek kadar usta bir yazar.
Artık Fark Etmediğinde
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Bemm
Artık Fark Etmediğinde'yi inceledi.
232 syf.
·
14 günde
·
Puan vermedi
Açıkçası kitabı hiç beğenmedim acaba bende mi bir şey var neden beğenmedim diye araştırdığım da pek kimse tarafinda okunulmadığını değerlendirilmediğine ve kitap çevirisi pek beğenilmediğini gördüm. kitabi kötülemek için bunlari yazmıyorum ama gerçek maalesef böyle .Kitap bir adamın karısından ayrıldığında itibaren değişen hayatını konu alan günlük tarzi bir kitap . Muhtemelen kimseye tavsiye etmeyeceğim kitabi merak edenler okusun ama merak unsuru barındıran olayların anlatılmadığı bir kitap. okuyacak olanlara keyifli okumalar :)
Artık Fark Etmediğinde
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Ayşe...
Tersane'yi inceledi.
248 syf.
·
4 günde
#1001kitap~~~ #KitapAğacıDevrialemKulübü~
Uruguay ülkesinden okuduğum 2.yazar Juan Carlos Onetti, daha önce de arka kapakta da Onetti için atıfta bulunan Mario Benedetti nin Kırık Köşeli İlkbahar kitabını okumuştum, ülke siyasi olaylarına ayna tutacak 1kitap olup merak edenlere tavsiye ederim zira aydınlatıcıydı... Tersane kitabina bağlanmada epeyce zorlansam da grup okuması yaptığımız 1kitap olduğu ve 1kitabi asla yarım bırakmadığım için bitirebildim ki iyiki sonuna kadar okumuşum sonunda kitap daha anlaşılır oldu benim için, yine de okurken kitap beni bitirmiş olsa da kopuk kopuk anlatımıyla :-))))) Batmakta olan 1tersane ama işler hala iyi yürüyormuş hissi verilir ki nekadar gercek 1durumdur herşey çok kötü giderken herşeye yolundaymış gibi baktığımız durumlarla sanki ideal durumlarda yaşıyormuşuz hissiyle, tam Latin Amerika gerçeği 1durum, 5yil önce kovulup geri dönen Larsen yani 'ceset toplayıcısı', idari müdür Galvez, teknik müdür Kunz ve ihtiyar Petrus ile hepsi 1çöküş içindeki tersanenin kendini aldatmalariyla herşeyi görmezden gelerek yaşadıkları olaylar... Sonlarda artık tüm bu inanış durumunun kaybolduğu yerler kendi adıma kitabın en etkileyici yerleriydi, başlangıçtaki inancı kaybedip artık bu inancın geri gelmeyeceği kısımdaki o çaresizliği resmen okurken hissettim... "~...Artık olan oldu ya da olmakta, yapılabilecek tek şey hangi şekilde sonuçlanacağını seçmek...~" kısmına geldiyse 1insan dünyayla bağı arasındaki durumları gözden geçirip aynı yerde farklı insan olarak sorunlar arasında başa gelecek en berbat şeylerle kendi sonuna hapsolmaktir... Yine aynı yayın evinden çıkan yazarın başka 1kitabinda Tersane de adı geçen Dr. Diaz Grey ana karakteri olunca acaba kitaplar bağlantılı miydi da okurken kopmalar hissi yaşıyorum diye düşünüyordum ki kitabin sonunda 3lemeden oluşup Tersanenin serideki 2.kitap olduğu yaziyor, sanrm diğerleri çevrilmemiş gibi ama Dr. Diaz in ana karakter olduğu kitabı da alıp okuyacağım, 3lemede kitabın adı Basit Hayat diye geçiyor bize çevrilen kitabın adı "Kısa Hayat" aynı kitap mı bilemedim zaten alip okuyacağım, inşallah anlarım ozaman :-))))) Basta zorlansamda sonunda kitabı bağladığı kısmıyla sevdim ama herkes okurken nereye kadar sabredebilir bilmiyrm ama 160tan sonra kitap benim için daha anlamlı oldu. İnsanlık durumuna dair ülke adına kitap okumak isteyenlere tavsiyemdir, son kısımlarını severek okuyup son söz gibi bulunan kısmı daha çok sevdiğimi belirtmem gerek zira o kısımda ülke ve yazar hakkında epeyce 1bilgi var. "Tersane" ölmeden önce okunması gereken 1001kitap arasındadır, herkese keyifli huzurlu sağlıklı okumalar...
Tersane
5.9/10
· 37 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
26